Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Bugün vadesi dolan yaklaşık 855 milyon USD büyüklüğünde opsiyon bulunmakta olup hacimsel ağırlık alım yönlü opsiyonlardadır. Bugün açıklanacak olan ABD istihdam verileri ise takip edilecek olup 2 ile 10 yıllık ABD tahvil getirileri arasındaki fark ise an itibariyle 0,002% seviyesine kadar düşmüş olup getiri eğrisi FED’e adeta mesaj vermektedir.

Bitcoin arzının azalmaya devam etmesi fiyat yükselişini desteklerken bugün vadeli opsiyonlar 44-48k seviyelerini ima etmektedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • SEC, bu yılki denetleme öncelikleri arasına kripto paraları dahil etti.
  • AB, kara para aklamayla mücadele çerçevesinde 1.000 Euro üstü para transferlerinde alıcı-gönderici kimlik doğrulamasını zaruri hale getirmeyi planlıyor.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 4.016 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 52 seviyesinde olan endeks bugün 50 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 40-47.000 USD seviyesinde put, 45-48.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Önceki veri (soldaki) ile bugünkü (sağdaki) arasında ise hacim artışı göze çarpmaktadır. 

 

 

Önceki opsiyon dağılımına bakıldığında (soldaki) 43-50.000 USD seviyesinde fiyat hareketi beklenmekte ve son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre de (sağdaki) aynı fiyat aralığı söz konusudur. 

 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 40-50.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

HOT; 0,1 direnç olurken, 0,082 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

TRX, 1,1 direnç, 1,02 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 24,7 direnç, 23 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.596 destek, 1.862 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 6,5 seviyesi destek olurken 7 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 2,2 direnç olurken 1,9 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 47,8 destek olurken 50 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 102 destek olurken 115 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 40,3 direnç olurken 36,7 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

ENJ, 25 destek olurken 29 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

FTM, 23,8 direnç olurken 20,5 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.