Haber Akışı

ABD TÜFE, KRİPTOLARDA SATIŞ BASKISINI AZALTIR MI?

 

ÖZET

AB tarafında da dillendirilmeye başlayan sıkı para politikası ve faiz artırımı söylemleri, bugün gelecek ABD TÜFE verisi ile daha da şahinleşme ihtimali olan FED ile birlikte küresel finans piyasalarındaki satış baskısı devam etmektedir. ABD TÜFE tarafında beklenti altı bir veri gelmediği sürece bu baskının devamı, beklentiyi aşan bir veri halinde ise daha da şahinleşen bir FED görme ihtimalimiz söz konusudur. 

Kripto varlıklarda ise bu durumu daha da vahim hale getiren regülasyon eksikliği ve son dönemde yaşanan üzücü olaylarla azalan güven, bu baskıyı bir nebze daha arttırmaktadır. Bu sebeple, yükselişlerin sınırlı olacağı unutulmamalı ve görece kısa vadeli işlemler yapılmalıdır.

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 30k ve 30,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Do Kwon için, Luna ve UST çöküşünden önce 80 milyon USD para çektiği iddia edildi.
  • USDT, Tezos ağında işlem görmeye başladı.
  • Felix Capital, web3 ve blockchain yatırımları için 600 milyon USD fon topladı.
  • VeChain, UFC ile ortaklık yaptığını duyurdu.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 3.076 adet azalmış bugün ise 63 artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 11 seviyesinde olan endeks bugün 13 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 20-30.500 USD seviyesinde put, 30-40.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 27k-35k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 26k-34k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

AXS, 324 seviyesi destek 345 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

NEAR, 84 destek olurken 90 direnç seviyesi olmaktadır.

 

VET, 0,54 destek 0,58 seviyesi ise direnç olarak gözlemlenmektedir.

 

WAVES, 125 seviyesi destek 153 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

XTZ, 38 destek seviyesi olurken 42,7 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

ROSE, 1,09 seviyesi destek 1,2 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

UMA, 48 destek seviyesi olurken 52 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

TWT, 10,3 destek ve 11 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

INJ, 33,6 destek olurken 34,9 direnç olmaktadır.

 

ONT, 5 destek ve 5,25 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

TLM, 0,54 destek ve 0,63 ise direnç seviyeleri olmaktadır.