Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Max pain seviyesi bugün ve yarın için sırasıyla 41k ve 42k seviyesinde bulunmakta olup opsiyon detaylarına bakıldığında ise dar bir bant içi (38k-43k) hareket söz konusudur. BTC arzındaki azalışın devamı halinde ise 43k ve üstü seviyelere doğru yükselişin sürme ihtimali yüksektir.

 

 

 

 

HABER AKIŞI

  • Luna vakfı, 13 Nisan’da 2.508 adet BTC aldığını açıkladı.
  • Ödeme ödevi Fidelity (FIS) ile Fireblocks işbirliğine gitti. Bu sayede Fidelity müşterileri kripto varlık piyasasına erişim sağlayabilecek.
  • Yaklaşık 2,5 milyar Shib yakıldı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 7.843 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 25 seviyesinde olan endeks bugün 28 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 35-42.000 USD seviyesinde put, 40-48.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 38-43.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 36-46.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

 

HOT; 0,082 direnç olurken, 0,072 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 0,94 direnç, 0,88 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 21,3 direnç, 20,3 ve 19,8 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 1.503 destek, 1.596 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 5,1 seviyesi destek olurken 5,8 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 2,2 direnç olurken 2 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 41 ve 42 destek olurken 43,4 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 87 destek olurken 103 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

MANA, 33 direnç olurken 31 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.