Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Dün BTC arzında yaşanan 24.563 adetlik azalışın fiyatı yukarı taşıması beklenmekte olup max pain seviyesi bugün ve yarın için sırasıyla 42k ve 41k seviyesinde bulunmaktadır. Opsiyon detaylarına bakıldığında ise dar bir bant içi (39k-43k) hareket söz konusudur. BTC arzındaki azalışın devamı halinde ise yükseliş trendine riayet eden Bitcoin için 43k ve üstü seviyelere doğru yükselişin sürme ihtimali yüksektir.

 

 

 

HABER AKIŞI

  • Avalanche geliştiricisi Ava Labs, 350 milyon USD yeni fon topladı.
  • Japonya merkezli Line, 40 bin anime içeren kendi NFT pazarını başlatıyor.
  • Elon Musk, twitterın tamamını almak için teklifte bulundu.
  • AMB ve TCMB faizleri sabit tuttu.
  • Opera, IOS altyapısını desteklemeye başladı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 24.563 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 28 seviyesinde olan endeks bugün 22 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 30-42.000 USD seviyesinde put, 40-45.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 36-47.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 36-44.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

 

ENJ, 21,9 destek olurken 22,6 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

FTM, 17,8 direnç olurken 16,2 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

SLP, 0,246 ve 0,23 destek olurken 0,27 direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 12,8 destek olurken 14,8 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 2,65 destek, 3,3 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

DENT, 0,039 destek, 0,043 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

SHIB, 0,00037 destek, 0,00039 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

ARPA, 0,94 destek olurken 1,04 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,77 destek olurken 0,83 direnç görevi yapmaktadır.

 

LUNA, 1.019 destek olurken 1.245 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.