Haber Akışı

BİTCOİN YÜKSELİŞİ KISA SÜRDÜ

 

ÖZET

Dün bahsettiğimiz sınırlı hareket bugün itibariyle terse dönmüş ve BTC tarafında yaşanan yalancı bahar artan BTC arzıyla beraber yerini tekrar 30k altı seviyelere bırakmıştır. 

Aylık kapanışı yeşil mum ile kapatmak isteyen Bitcoin arzı dün azaltılarak fiyatı desteklemiş olsa da kapanışın kırmızı olmasını engelleyememiştir. 31k desteğinde tutunmaya çalışan Btc için, opsiyonlar her ne kadar sınırlı yükseliş ihtimalini ortaya koysa da; 33k direncinin dahi arzdaki yüksek düşüşe rağmen test edilmemiş olması, satış baskısının ne derece kuvvetli olduğunu ortaya koymaktadır.” 

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 31k ve 30k seviyesindedir.

 

HABER AKIŞI

  • Binance, web3 için 500 milyon USD tutarında yatırım fonu başlattı.
  • Polkadot, Kusama entegrasyonu hayata geçti.
  • ABD’li Chipotle Flexa restoran zinciri kripto ödeme kabul edeceğini açıkladı.
  • FED Williams, kripto düzenlemesinin gerekli olduğunu açıkladı.
  • Solana ağına 4,5 saat erişilemedi.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 16.443 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 17 seviyesinde olan endeks bugün 13 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 15-30.000 USD seviyesinde put, 30-40.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 28-34.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 25-35.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

MANA, 18 direnç olurken 14,9 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

ENJ, 9,55 destek 10,74 ise direnç seviyesi olmaktadır.

 

FTM, 5,54 destek olurken 6,7 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

SLP, 0.08 destek ve 0,09 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 7,61 destek ve 9 seviyesi direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 1,1 destek ve 1,3 direnç seviyeleri olmaktadır.

 

DENT, 0,18 destek 0,21 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

SHIB, 0,00017 destek olurken 0,00018 direnç olmaktadır.

 

ARPA, 0,55 destek olurken 0,59 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,42 destek olurken 0,47 direnç görevi yapmaktadır.