Haber Akışı

BİTCOİN’DE YÖN ARAYIŞI

22,7k seviyesinin kırılması halinde 21,2k ve daha aşağı seviyelere doğru gevşeme potansiyeli bulunmakta olup gelecek olan veri ve Nasdaq endeksinin performansına bağlı olarak fiyat değişimleri takip edilecektir.

 

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için 23,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • ETH kurucusu metaverse’in gelecekte var olacağını söylerken Meta’nın çalışmalarını ise tekelci olma çabası nitelendirdi.
  • Socios, Barcelona Studios’un yaklaşık 24%’ünü 100 milyon Euro’ya aldı.
  • Temmuz ayında yaklaşık 5 milyar SHIB yakımı gerçekleşti.
  • Singapur mahkemesi para çekme işlemlerini askıya alan Vauld şirketine 3 ay süre verdi.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.853 adet artan arz bugün ise 213 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 33 seviyesinde olan endeks bugün 31 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 18.000-24.000 USD seviyesinde put, 23.000-32.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 21k-25k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 20k-26k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

SXP, 7,46 destek olurken 8,11 seviyesi ise direnç görevi görmektedir. 

 

HOT; 0,042 direnç olurken, 0,04 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,26 direnç, 1,21 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 16,9 direnç, 13 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 691 destek, 761 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 2,06 seviyesi destek olurken 2,16 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,25 direnç olurken 1,16 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 22,22 destek olurken 23,32 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 46 destek olurken 52 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.