Günlük Bülten 21.12.2021

Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

ÖZET

Biden’ın bugün Omicron varyantı ile ilgili açıklamalarda bulunması bekleniyor. Merkez bankaları faiz artışlara devam ederken, Omicron varyantının ekonomiler üzerindeki etkisi Avrupa ülkelerinde kapanmaları tekrar gündeme getirdi. İngiltere’de varyant kaynaklı ölüm sayısı ise atmakta. Kapanmaların devam etmesi veya uzaması halinde ise FED ve diğer merkez bankalarının faiz kararlarını revize etmesi gündeme gelebilir. 

USD getiriyi garanti eden yeni açılım döviz üzerindeki baskıyı arttırdı ve düşüş 25% seviyesini de aştı. TRY cinsi kripto varlıklar bu durumdan olumsuz etkilenirken USD cinsi kripto varlıklarda ise BTC öncülüğünde yukarı yönlü sınırlı hareketler söz konusu.

Her ne kadar geçen hafta kripto yatırım varlıklarında 17 hafta sonra rekor çıkış yaşanmış olsa da risk iştahında küçük yükselişler ve arz tarafında düşüşler devam ediyor. ABD senatörünün 5 BTC tuttuğu haberi ise kripto varlıklara olan ilgi açısından önemli. Son 24 saatte yazılan opsiyonlara bakıldığında ise alım yönlü opsiyon hacimlerinde düne göre belirgin artışlar olması yükseliş trendine olanak sağlıyor.

SEC regülasyonu ve FED faiz kararı şu an için ana gündem konuları olmaya devam etmektedir. Düşük talep kaynaklı fiyat baskısı, düşük BTC arzı ile dengelenmeye çalışılırken 46-50.000 USD seviyelerinde bir fiyat oluşumu söz konusu. 46 bin altı seviyelerde ayı, 50 bin üstünde ise tekrar boğa piyasasına girilmesi oldukça olası. 

 

HABER AKIŞI

Binance, Visa ile işbirliği sonucu çıkardığı kartın görselini paylaştı.

Dubai Dünya Ticaret Merkezi kripto borsaları için kapsamlı bir bölge olmak istiyor.

İngiltere’de Omicron kaynaklı 12 ölüm gerçekleşti.

Mississippi Jackson’da çalışan işçiler BTC ile aylık alacaklar.

JP Morgan, Siemens için blockchain tabanlı bir ödeme sistemi geliştiriyor.

ChainAnalysis, bu sene 7,7 milyar USD tutarında kripto dolandırıcılığı yapıldığını belirtti.

SEC yetkilisi Roisman, Ocak ayında istifa edeceğini açıkladı.

CNBC haberine göre BTC madencilerinin 20%’si halen Çin’de.

Visa, kripto adreslerini en az posta adresi kadar önemli olduğunu açıkladı.

Coinshares verilerine göre, 51. Hafta itibariyle kripto yatırım varlıklarından 142 milyon USD tutarında rekor fon çıkışı gerçekleşti. Böylelikle 17 haftalık fon girişi rallisi son buldu. En yüksek çıkış yaklaşık 90 milyon USD ile Bitcoin tarafında olurken bunu yaklaşık 64 milyon USD ile Ethereum izledi.

 

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre 20 Aralık tarihinde borsalardaki BTC arzı 3.683 adet azaldı. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Endeksten de anlaşılacağı üzere, BTC için talep tarafında bir baskı söz konusu olmakta bu talep düşüklüğü ise borsalardaki işleme konu olan BTC arzındaki düşüş ile dengelenmeye çalışılmaktadır. Endeks seviyesi Temmuz 2021 seviyelerinde olup Temmuz ayındaki 2 aylık uzun bekleme süresinin yaklaşık 1 aylık süresi geçmiş durumdadır. Benzer hareket olduğunda, önümüzdeki süreçte en fazla 1 ay daha risk iştahının düşük olacağı anlamını taşımaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 47-52.000 USD seviyelerinde alım yönlü calls buy, 42-46.000 USD seviyelerinde ise puts sell opsiyonların yoğunlaştığı görülse de 47-52.000 USD seviyesinde satış yönlü calls sell, 44-46.000 USD seviyelerinde puts buy opsiyonları baskın olmaktadır. 

Dünkü veri (soldaki) ile bugünkü (sağdaki) arasında ise belirgin bir şekilde alım yönlü calls buy opsiyonlarda artış göze çarpmaktadır. Bu da yükseliş yönlü beklentinin daha baskın olduğunu göstermektedir.

 

Son 24 saatte işlem gören 21 Aralık tarihli opsiyon dağılımına bakıldığında (soldaki) 44-49.000 USD seviyesinde yoğunlaşma gözükmekte ve bu aralıkta fiyatlama beklenmektedir. 22 Aralık tarihli son 24 saatte yazılan opsiyonlara göre ise (sağdaki) 45-49.000 seviyesinde yoğunlaşma söz konusudur. 

 

Opsiyon günlüğünün tamamına tüm vadeler için bakıldığında ise 60, 70, 80, 90, 100, 120 ve 200 bin USD seviyelerinde call opsiyonların; 20, 30, 40 ve 50 bin USD seviyelerinde ise put opsiyonların yoğunlaştığı görülmektedir. 31 Aralık tarihi ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

Teknik açıdan yüksek oynaklığa sahip dönemsel fiyat hareketleri, SEC regülasyonu ve FED para politikasındaki faiz artış kararının zamanlaması ile ilgili tartışmalar kripto varlıklar tarafında talebi ve fiyatı baskılamaktadır. 200 bin USD seviyesine yazılan opsiyonlardaki artış ve yüksek seviyelere put opsiyonların az da olsa yazılmaya başlaması BTC tarafında, beklentilerin yükseliş trendinin devam edeceği yönünde olduğu sinyalini vermektedir.

Düne (soldaki) göre toplam call opsiyon tutarında ise bugün (sağdaki) artış göze çarpmaktadır. Bu da yükseliş beklentisini desteklemektedir. 

 

Bitcoin, USDTRY düşüşüyle beraber 1,618 fibonun altına inmiş olup 528 bin destek ve 641 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, USDTRY düşüşüyle beraber trend çizgisine kadar gevşemiş olup destek alarak 1,618 fibonun üstünde fiyatlanmaktadır. 52.887 destek 71.297 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, USDTRY düşüşüyle beraber 0,236 fiboya kadar gevşemiş olup 11,81 önemli bir destek olurken 12,34 ve 13,1 ise direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, USDTRY düşüşüyle beraber 1.560 seviyesinin altına inmiş sonrasında ise üstünde kalmayı başarmıştır. 1.560 destek, 1.980 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, USDTRY düşüşüyle beraber temmuz ayından gelen trend çizgisini tekrar kırmış olup 16,15 destek, 17,65 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, USDTRY düşüşüyle beraber 0,618 fiboya kadar gevşemiştir. 3,39 destek ve 3,7 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, USDTRY düşüşüyle beraber 225 seviyesine kadar gevşemiş olup 252 seviyesi destek, 273,5 ise direnç olarak takip edilecektir.

 

CHZ, USDTRY düşüşüyle beraber 3,7 destek-direnç seviyesinin üstünde fiyatlanmaktadır. 3,7 destek, 4,23 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, USDTRY düşüşüyle beraber trend çizgisine kadar gevşemiş olup destek alarak 0,5 fibonun üstünde fiyatlanmaktadır. 45,46 destek, 48,5 ise direnç noktaları olmaktadır. 

 

SXP, USDTRY düşüşüyle beraber temmuzdan gelen trend çizgisini de kırmış olup 16,96 destek olurken 23,35 ise direnç görevi görmektedir. 

 

HOT; USDTRY düşüşüyle beraber trend çizgisine kadar gevşemiş buradan destek alarak destek-direnç çizgisinin (0,11) üstünde işlem görmektedir. 0,11 destek, 0,12 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, USDTRY düşüşüyle beraber kanalın alt sınırında tutunmaya çalışmaktadır. 1,13 direnç, 1,05 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, USDTRY düşüşüyle beraber kanalın üst sınırına kadar gevşemiş olup 24,25 destek, 33,76 ise direnç olarak takip edilecektir.

 

SOL, USDTRY düşüşüyle beraber kanalın alt sınırına kadar gevşemiş olup 2.319 destek bölgesi olurken 2.676 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, USDTRY düşüşüyle beraber destek-direnç çizgisinin üstünde tutunmaktadır. 8,43 destek, 9,14 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, USDTRY düşüşüyle beraber trend çizgisinin altına kadar gevşemiş olup 2,33 destek, 2,51 ise önemli direnç seviyeleri olmaktadır.