Bitcoin fiyatında manipülasyon riski

Haber Akışı

BİTCOİN FİYATINDA MANİPÜLASYON RİSKİ

Her ne kadar Nasdaq endeksi pozitif kapatmış olsa da açıklanan Tesla bilançosunda yer alan Bitcoin’lerin 75%’nin satılmış olması fiyatı baskılamıştır. Dün sabah saatlerinde artan BTC arzı gün sonu kapanışını 9 bin adetten fazla Bitcoin’in piyasadan çekilmesi ile sonuçlanmış olup FED kararı öncesi BTC fiyatını suni bir şekilde yükseltme isteğini bariz bir şekilde ortaya koymuştur. 

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 23k ve 23,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • FTX, Bitcoin vadeli işlemler için ABD Emtia Vadeli işlemler Borsasından izin almak için resmi başvuruda bulundu. İzin çıkarsa, broker ücretlerinin sıfırlanma ihtimali bulunuyor.
  • Kripto borsası Zipmex, para çekme işlemlerini askıya aldı.
  • Coinbase; 3AC, Voyager digital ve Celsius kaynaklı zarar yaşamadığını açıkladı.
  • İngiltere’nin ödeme aracı olarak kullanımın önünü açan sabitkoin yasa tasarısını oyladı.
  • Polygon yeni ölçeklendirme çözümünü paylaştı.
  • Tesla, elindeki Bitcoin’lerin 75%’ini (yaklaşık 1 milyar USD) ikinci çeyrekte sattı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı 7.447 adet azalırken dün sabah 4.198 adet artan arz gün sonunda 9.274 adet azalmıştır. Bugün ise arz 2.689 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 31 seviyesinde olan endeks bugün 34 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 19.000-24.000 USD seviyesinde put, 23.000-30.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 21,5k-26k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 19,5k-29k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

MANA, 15,95 direnç olurken 15,36 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

ENJ, 10,24 destek 10,91 ise direnç seviyesi olmaktadır.

 

FTM, 5,21 destek olurken 5,54 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

SLP, 0.073 destek ve 0,077 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 7,3 destek ve 7,6 seviyesi direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 0,88 destek ve 0,95 direnç seviyeleri olmaktadır.

 

DENT, 0,0187 destek 0,0204 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

SHIB, 0,0002 destek olurken 0,00021 direnç olmaktadır.

 

ARPA, 0,58 destek olurken 0,70 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,46 destek olurken 0,52 direnç görevi yapmaktadır.