Günlük Bülten 25.10.2021

Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

HABER AKIŞI

ABD tarafında SEC’in ProShares Bitcoin ETF’nin ilk işlem gününde kurumsal yatırımcıların da katılımıyla bir ralli yaşandı. Bitcoin ETF’i 1 milyar USD hacime ulaştı ve bu tarihteki en yüksek açılış hacimlerinden biri oldu. Çin’in kripto varlıklara yönelik yasağı piyasa üzerinde sınırlı bir etki yapmış olmakla beraber araştırmalara göre Bitcoin madenciliğinin ABD tarafında artışa geçtiği bildirilmektedir. Çin yasaklarından önce ABD tarafında toplam madencilik hash oranı %16-%17 seviyelerindeyken bu oran %35 seviyelerine kadar artış bulunmaktadır. Rusya ve Kazakistan ise ABD’yi takip eden diğer ülkeler olarak göze çarpmaktadır. Kazakistan artan kripto madenciliği elektrik tüketimini, olası kesintilerin önüne geçmek için 100 megawatt ile sınırlandırılacağını açıkladı. Dünyada ilk Dogecoin trilyoneri olacağına yönelik tweet atan Elon Musk, portföyünde sadece BTC, ETH ve Dogecoin tuttuğunu açıkladı. Goldman Sachs tarafından yayınlanan raporda DeFi’nin geleneksel finans sistemine göre daha avantajlı olabileceği belirtildi. DeFi Pulse verilerine göre son 1 yılda DeFi’de saklanan toplam değer 20 milyar USD seviyesinden 102 milyar USD seviyesine çıkarak %400 artmış durumda.

İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nden oluşan G7 konseyi, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) ihracı için baz alınacak yasal çerçeve üzerinde çalışmakta iken bu gruba İsrail Merkez Bankası da katıldı ve Ethereum tabanlı dijital para çalışmalarına başladıklarını belirttiler. Pakistan hükümeti kripto paralara karşı olmadığını açıkladı. Kanada merkezli kripto madencilik şirketi HUT, yaklaşık 60 milyon USD değerinde 12 bin adet kripto madenciliği için kullanılacak cihaz aldığını duyurdu. Rusya Merkez Bankası Rusya’nın bitcoin yatırım fonunu kabul etmeye hazır olmadığını belirtti. Glassnode verilerine göre bitcoin aktif adres sayısı artmaya devam etmekte olup 10 Ekim tarihinde 54.675 USD fiyat ve 793 bin aktif kullanıcı varken 21 ekim tarihinde 66.000 USD seviyesi ve 1,1 milyon üzeri aktif hesap rakamına ulaşılmıştır.

Kripto Para Analizi

KRİPTO ANALİZ

25 Ekim için BTC fiyat seviyesine bakıldığında 60-64 bin USD bandı gözlemlenmekte olup 64 bin USD seviyesinde call sell opsiyonu bulunmakta ve bu seviyeye ulaşılması halinde direnç görevi görmesi söz konusu olacaktır. 60 ve 61 bin USD seviyelerinde ise put buy opsiyonları baskın olmakta ve destek görevi görmektedir.

Opsiyon günlüğünün tamamına tüm vadeler için bakıldığında ise 70, 80 ve 100 bin USD seviyelerinde call opsiyonların; 50 ve 60 bin USD seviyelerinde ise put opsiyonların yoğunlaştığı görülmektedir. 29 Ekim ve 31 Aralık tarihleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

Bitcoin ETF’i geçen hafta halka arz edilip hacim rekorları kırarken kurumsal yatırımcıların da katılımıyla artan Bitcoin fiyatı yükselen kanalı da aşarak tarihi rekorunu kırdı. Haftasonu ve FED başkanı Powell’ın açıklamalarıyla birlikte bir miktar kar satışı gelse de 59.500 seviyesinden destek bularak 60 bin USD seviyesinin üstünde tutunmayı başardı. Fibo destek ve dirençlerine paralel olarak opsiyon seviyeleri de dikkate alındığında 60-64 bin USD bandı önem arz etmekte 4 saatlik verilere göre 61 bin USD seviyesinin kırılması halinde 63.285 USD ve opsiyonların işaret ettiği 64 bin USD seviyesi direnç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ethereum 12 mayıstan gelen direnç çizgisini kırarak 4.000 USD seviyesinin üstüne çıkmıştır. Bollinger bantları ve MACD indikatörleri günlük bazda incelendiğinde alıcılı seyir devam etmekte olup 12 mayıs direnç çizgisinin altına fitil yakmış olsa da 15 nisandan gelen yükseliş trend çizgisinden destek bulmuş ve 12 mayıstan düşüş trend çizgisinin üstünde kalmayı başarmıştır. Fibo değeri 4.186 USD seviyesinin aşılması durumunda alıcılı seyirin hızlanması beklenmektedir.

Ripple özelinde Bollinger bantları ve MACD indikatörleri incelendiğinde satıcılı bir seyir gözlemlense de 21 temmuzdan başlayan yükselen trend çizgisine temas edip tepki alımları gelmiştir. 14 nisandan gelen düşüş trend direnci (yaklaşık 1.14 seviyesi) kırılmadığı sürece sıkışma devam edecek kırıldığı takdirde ise Fibo seviyeleri olan 1.16 ve ve 1.21 seviyeleri takip edilecektir.

AVAX verileri incelendiğinde yükselen bandın içinde kaldığı ve trendi devam ettirdiği gözlemlenmektedir. Fibo direnci olan 69 seviyesinin aşılmasıyla birlikte yükseliş hareketine devam etmesi beklenmektedir. Bollinger ve MACD değerleri de direncin kırılması ile birlikte destekleyici olacaktır.

ADA, 25 Nisandan gelen yükseliş trend çizgisine şimdilik riayet etmekte olup olası bir kırılımda ise fibo desteği 2.07 seviyesinden destek bulacaktır. 2.29 fibo direncinin kırılamamış olması satış baskısını artırmakta 25 ekim için yükseliş trendinin gösterdiği 2.11 seviyesinin üstünde kalması önem arz etmektedir.

XLM, ocak ayından gelen direnç çizgisini kırmaya çalışmakta olup gün içerisinde kırması halinde fibo dirençleri olan 0,39 ve 0.41 dirençlerini test etmeye çalışacaktır. Bu dirençleirn de kırılması halinde 0.51 seviyesine doğru hareket etmesi olasıdır.

LINK, üçgen formasyonunu yukarı yönlü kırmış olup tekrar azalan trend çizgisinden onay almış bulunmaktadır. 30.9 fibo direnç seviyesinin ardından şubat ayından gelen ve 1.618 fibo direnci olan 35.44 değerini test etmesi olasıdır.

CHZ, azalan üçgen formasyonun da sıkışma devam etmekte olup son dönemdeki yatay seyirin kasım ayına kadar son bulması beklenmektedir. 0.34 fibo değerinin kırılması halinde geçmişten gelen ve Fibo değeri aynı olan 0.36 direnci önemli bir seviye olmaktadır.

EOS, ocak ayından gelen yükseliş trend çizgisinin üstünde olmakla beraber nisan ayından beri süregelen 1.618 fibo değerine sahip olan direnç seviyesinden de uzakta bulunmaktadır. 4.92 ve 0.618 fibo değeri olan 5.09 seviyeleri takip edilecek olup destek olarak ise 4.75 ve 4.55 seviyeleri göze çarpmaktadır.

SXP, ocak ayından gelen yükseliş trend çizgisinin hemen üstünde bulunmakta olup bu bölgeden tepki alımları olması halinde 0.618 fibo direncinin hemen üstünde 2.79 seviyesinde geçmişten gelen bir direnç çizgisiyle karşılaşacaktır. Bu direnç kırılmadığı sürece yükseliş trendinin başlaması şu aşamada zor gözükmektedir.

HOT; üçgen formasyonunu kırmasına rağmen halen yön arayışına devam etmektedir. 0.236 fibo seviyesinin üstünde tutunmakla beraber hafta sonundaki düşük hacimler sebebiyle bir 0.0092 destek ve 0.0097 seviyesi ise ilk karşılaşacağı direnç seviyeleri olarak göze çarpmaktadır.

TRX, uzun ve kısa geçmişli yükseliş trend çizgilerinden destek almakta ve mayıs ayından gelen düşüş trend çizgisine yaklaşmaktadır. 0.618 fibo değeri olan 0.1059 önemli bir direnç seviyesi göze çarpmakta bu seviyeden önce ise 0.1033 değerinin aşılması gerekmektedir.

MATIC, mayıs ayından gelen düşüş trend çizgisinin üstünde tutunmayı başararak 1 fibo değeri olan 1.58 seviyesini de aştı. Sıradaki hedefi 1.618 fibo değeri olan 1.84 seviyesi olarak gözükmektedir. Bollinger bantları ve MACD indikatörleri de trendi onaylamaktadır.

SOL, üçgen formasyonunu kırarak hem 0.618 hem de 1 fibo değerlerinin üstüne hacimli alımlarla birlikte çıkmıştır. Ağustos ayın fitil attığı 216 değerinin kırılması halinde 1.618 fibo değeri olan 237 seviyesini test edecektir. 199 seviyesi önemli bir destek olacaktır.

GRT, azalan üçgen formasyonunu ve 0.74 direnç seviyesini kırarak 1.618 fibo değerinin üstüne çıkmış bulunmaktadır. 2.619 fibo değeri olan 1.09 seviyesi önemli bir direnç olarak göze çarpmaktadır. Bu seviye kırıldığı halde 1.26 seviyesi izlenecektir.

DOGE, düşüş tren çizgisini haftasonu gelen haberlerin de etkisiyle kısa süreliğine kırmış olasada haber etkisinin son bulmasıyla trend çizgisinin üstünde kalmaya çalışmaktadır. Alımların devam etmesi halinde 0.2776 ve 0.294 seviyeleri direnç olarak karşılaşacağı ilk seviyeler olacaktır.