Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Dar bir band içinde hareket eden Bitcoin arzındaki artış yukarı yönlü yükseliş ihtimalini azaltmakta olup son günlerdeki toparlanmanın ise bir trend başlatma ihtimalinin zayıfladığını ortaya koymaktadır. Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 29k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Binance iflas ederse küçük yatırımcıların korunacağına yönelik tweet attı.
  • Milyonlarca Luna yakılmasına rağmen yakılan Luna miktarı oransal olarak çok düşük kaldı.
  • Coinbase, Fortune 500 listesine girdi.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 7.569 adet artmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 12 seviyesinde olan endeks bugün 11 seviyesinde bulunmaktadır. 

 

 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 20-30.000 USD seviyesinde put, 29-45.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 25-34.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 24-34.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

MANA, 20,75 ve 21,75 direnç olurken 16 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

ENJ, 9 destek olurken 14,5 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

FTM, 7,92 direnç olurken 4,83 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

SLP, 0,09 destek olurken 0,1 direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 8,54 destek olurken 9,45 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 1,21 destek, 1,48 ise direnç görevi yapmaktadır

 

DENT, 0,014 destek, 0,022 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

SHIB, 0,00015 destek, 0,00022 ise direnç seviyeleri olmaktadır.