Kripto piyasalarında ABD gündemi

Haber Akışı

KRİPTO PİYASALARINDA ABD GÜNDEMİ

Geçen hafta dile getirdiğimiz üzere BTC fiyatındaki manipülatif yükseliş etkisini kaybetmeye başlamış ve FED faiz kararının fiyatlamaya girmeye başladığı görülmektedir.

“Bitcoin arzındaki azalış devam etmekte olup opsiyon seviyelerine bakıldığında ise görece dağınık bir seyir göze çarpmaktadır. Dün beklentilerin üzerinde faiz artışına giden AMB sonrası, FED tarafında sıkılaşmanın dozajının daha da artması beklenmektedir. Önümüzdeki hafta şahin söylemlerle karşımıza çıkacak olan FED sonrası, 23.653 seviyesinin üstünde kalıcı olamayan BTC yüksek olasılıkla düşüş yönlü bir eğilim gösterecektir.”

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için 22,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Fortune haberine göre ETH kurucusu Buterin, ETH merge sonrası PoS sistemi ile 55% oranında Ethereum’un hazır olacağını açıkladı.
  • Google Pay, crypto.com işbirliğiyle kripto para satın alma işlemlerini açmayı planlıyor.
  • G.Kore yetkilileri Terra kurucusu Shin’in evine baskın yaptı. Soruşturma çerçevesi, Do Kwon’un yolsuzluk yaptığı yönünde ilerliyor.
  • BTC madenciliği 5% oranında azaldı.
  • Tayvan kredi kartıyla kripto para alımını yasaklamayı planlıyor.
  • Bloomberg haberine göre FTX, BitHumb’ı satın almak istiyor.
  • Arcane Research verilerine göre Mayıs ayından bu yana kurumsal yatırımcılar 236 bin BTC sattı.

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 4.501 adet azalırken bugün ise arz 2.290 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 30 seviyesinde olan endeks bugün de 30 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 15.000-23.000 USD seviyesinde put, 22.000-28.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 21k-24k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 20k-25k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

Bitcoin, 358 bin destek, 399 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 26.627 destek, 32.726 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 6,19 destek olurken 6,4 ise direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 387 seviyesi destek, 448 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 8,5 destek olurken ise 9,4 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 1,95 destek olurken 2,06 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 114 destek, 127 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir.

 

CHZ, 1,8 önemli destek olurken 2 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 16,65 seviyesi destek olurken 23 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır.