Haber Akışı

KRİPTO PARALARDA TÜRBÜLANS DEVAM EDİYOR

 

ÖZET

Bitcoin arzında yaşanan azalışın bugün fiyatı yükseltmemesi veya düşüşü engelleyememesi halinde yarın için satıcılı bir seyirden bahsetmek mümkündür. Opsiyonların ima ettiği satış baskısının tetikleneceği seviyelere bu açıdan gelinmemesi önemli olup max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 34k ve 29k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Portekiz, kripto para vergilendirmesine karşı çıktı.
  • Büyük borsaların hepsi Luna 2.0 destekleyeceklerini açıkladı.
  • GMT, Çin’de hizmet vermeyi bırakacağını açıkladı.
  • 1,3 milyar adet UST yakımı onaylandı.
  • Twitter yatırımcıları, Elon Musk hakkında geciken hisse bilgilendirmesi sebebiyle dava açtı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 12.000 adet azalmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 12 seviyesinde olan endeks bugün 12 seviyesinde bulunmaktadır. 

 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 24-30.000 USD seviyesinde put, 29-32.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 24-33.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 24-33.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

ONE, 0,61 seviyesi destek 0,84 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

BEL, 4,64 destek seviyesi olurken 6,47 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

COS, 0,09 destek ve 0,16 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

APE, 91,2 destek olurken 107,7 direnç olmaktadır.

 

ICP, 107 destek ve 140 ise direnç seviyeleri olmaktadır.