Haber Akışı

BİTCOİN’DE GÖRECE YATAY SEYİR

3AC’nin temerrüde düşmesi ile birlikte her ne kadar BTC fiyatında belirgin bir düşüş olmamış olsa da yarın açıklanacak olan ABD büyüme verisi sonrası satış baskısının gecikmeli bir şekilde görülme potansiyeli yüksektir. Opsiyonlarda 18k seviyesinin satıcılı seyri devam etmekte olup piyasa fiyatlaması ise haber akışına odaklanmış durumdadır. Bu sebeple dikkatli olup sahte yükselişlere aldanmamak gerekmektedir.

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için 21k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Voyager Digital, 3AC için temerrüt bildirimi yaptı.
  • Anonymous, Terra kurucusunu tehdit etti.
  • 400 trilyon SHIB yakıldı.
  • SEC başkanı, BTC’nin emtia olarak sınıflandırılabilecek tek koin olduğunu açıkladı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 14.145 adet artarken bugün ise 7.929 adet azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 12 seviyesinde olan endeks bugün de 10 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 14.000-21.000 USD seviyesinde put, 20.000-32.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 19k-23k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 17k-25k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

SXP, 7,75 direnç olurken 6,88 seviyesi ise destek görevi görmektedir. 

 

HOT; 0,043 direnç olurken, 0,035 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,16 direnç, 1,02 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 11,4 direnç, 7,3 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 621 destek, 664 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 1,16 seviyesi destek olurken 1,98 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,48 ve 1,37 direnç olurken 1,1 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 17,25 destek olurken 24,85 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 39,8 destek olurken 46,2 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.