Haber Akışı

BİTCOİN YÜKSELİŞİNİ NASIL YORUMLAMAK GEREK?

 

ÖZET

Artan Bitcoin arzına rağmen BTC öncülüğünde yaşanan dünkü yükseliş, bazı yatırımcılar için dipten dönüş sinyali olarak algılansa da dikkatli olmakta fayda var. Dün ABD piyasasının kapalı olması, yükselişe engel olacak bir haber akışının olmaması bir fırsat yaratmış olsa da satış baskısına sebep olan temel değişkenlerde herhangi bir değişiklik yok. Haziran ayında da FED’in 50 baz puanlık bir faiz artışı yapması ve riskli varlıklarda satış baskısının devam etmesi beklenmekte. Bu aşamada 33k direnç seviyesine doğru ne kadar hacimli bir yükseliş olacağı takip edilmeli, hacmin düştüğü görülürse tekrar 30k altına doğru gevşemenin hızlı olacağı bilinmelidir. Zira BTC arzının artması, fiyatın yükselmesini değil düşmesini desteklemektedir. Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 30,5k ve 31k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Binance Luna2’yi bugün listeleyecek. Lunc içinse vadeli işlemleri açmayı planlıyor.
  • G. Kore Terraform Labs çalışanlarına mahkeme celbi yolladı.
  • Milyarlarca Shib yakımı gerçekleşti.
  • Shiba kurucusu, tüm tweetleri sildi.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 6.655 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 10 seviyesinde olan endeks bugün 16 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 24-32.000 USD seviyesinde put, 30-40.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 28,5-33.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 27-34.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

SXP, 8,73 direnç olurken 8,15 seviyesi ise destek görevi görmektedir. 

 

HOT; 0,045 direnç olurken, 0,043 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,38 direnç, 1,3 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 10,95 direnç, 10,33 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 765 destek, 785 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 2,38 seviyesi destek olurken 2,76 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,48 direnç olurken 1,36 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 19,4 destek olurken 24,8 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 50,2 destek olurken 53,5 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.