Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

ABD istihdam verisi sonrası 2 ile 10 yıllık ABD tahvil getirileri arasındaki fark negatif bölgeye geçmiştir. FOMC tutanakları ve FED üyelerinin konuşmaları takip edilecek olup Türkiye tarafında ise enflasyon verileri izlenecektir.

Bugün vadeli BTC opsiyonları 44-49k seviyelerini ima etmekte olup FED üyelerinin demeçlerine bağlı olarak tekrar 48-49k bölgesini test etmeye çalışması ise olasıdır.

 

 

HABER AKIŞI

  • Shiba, kripto takasına olanak sağlayan Shibadex platformunu duyurdu.
  • TRX, Binance US borsasında listelendi.
  • Luna, UST’yi desteklemek için 140 milyon USD tutarında BTC aldı.
  • CME group BTC ve ETH vadeli işlemlerinden sonra SOL ve ADA vadeli işlem sözleşmeleri (türev) için hazırlık yapıyor.
  • Terra Luna, TVL değeri 17% artarak 30 milyar USD seviyesine çıktı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 240 adet azalmıştır. Bu durum, fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 48 seviyesinde olan endeks bugün 52 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 42-47.000 USD seviyesinde put, 46-50.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Önceki veri (soldaki) ile bugünkü (sağdaki) arasında ise hacim azalışı göze çarpmaktadır. 

 

 

Önceki opsiyon dağılımına bakıldığında (soldaki) 40-50.000 USD seviyesinde fiyat hareketi beklenmekte ve son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre de (sağdaki) 44-49.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 36-52.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

 

SLP, 0,34 destek olurken 0,40 direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 16,6 destek olurken 18 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 3,7 destek, 4,1 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

DENT, 0,05 destek, 0,055 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

SHIB, 0,00039 destek, 0,00041 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

ARPA, 1,2 destek olurken 1,36 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,95 destek olurken 1,1 direnç görevi yapmaktadır.