Haber Akışı

REGÜLASYONLAR  VE KRİPTO PİYASASI 

Cuma günü bahsettiğimiz ihtimal gerçekleşmiş olup BTC tarafında 19k seviyesinin altına gevşeme olmuştur. Bugün 4 Temmuz sebebiyle ABD piyasaları kapalı olup bu hafta takip edilmesi gereken en önemli veri tarım dışı istihdam verisidir. AB tarafındaki regülasyonların tüm dünyaya yayılması halinde, güven kaybetmiş olan kripto varlıklara duyulan talebin artması ise oldukça olasıdır.

“Aylık kapanışı 20k altı yapan Bitcoin için bugün her ne kadar 22k max pain seviyesi görülse de yarın için yazılan opsiyonlara bakıldığında 19k altı seviyelere sarkma potansiyeli bulunmaktadır. Her ne kadar 20k üstü tutunmaya çalışsa da BTC fiyatlaması oldukça kırılgan durumdadır. Olası bir Luna benzeri vaka halinde düşüşlerin çok hızlı bir şekilde gerçekleşme ihtimali yüksektir.”

19k altı yazılan put opsiyon dağılımı önemli olup 21,8k seviyesini aşamayan sahte yükselişlere aldanmamak gerekmektedir.

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için 19k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

 • El Salvador 80 BTC aldı.
 • FTX, BlockFi şirketini 240 milyon USD’ye satın aldı.
 • BIS, bankaların rezervlerinde 1% oranında BTC tutmasına izin verdi.
 • AB üyeleri MICA konusunda anlaştı.
 • VanEck spot BTC ETF’i için SEC’ye başvurdu.
 • Huobi kurucusu hisselerini satmak istediğini açıkladı.
 • Voyager Digital kripto işlemlerini askıya aldı.
 • 3AC iflas başvurusu yaptı.
 • Celsius, BTC liq fiyatını 12.243 USD seviyesine indirdi.
 • Celsius, 150 çalışanını işten çıkardı.
 • 447 milyon Tether yakıldı.

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.800 adet azalırken bugün ise 1.107 adet artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 11 seviyesinde olan endeks bugün de 14 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 15.000-19.000 USD seviyesinde put, 19.000-22.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 17,5k-21k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 16k-22k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

Bitcoin, 265 bin destek, 342 ve 367 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 17.482 destek, 21.600 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 5,1 destek olurken 5,45 ise direnç olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 264 seviyesi destek, 290 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 7,34 destek olurken ise 7,94 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 1,79 destek olurken 1,88 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 95 destek, 114 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

CHZ, 1,8 önemli direnç olurken 1,58 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 14,3 seviyesi destek olurken 17,6 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır.