FOMC tutanakları öncesi yükselen Bitcoin

Haber Akışı

FOMC TUTANAKLARI ÖNCESİ YÜKSELEN BİTCOİN

Bitcoin öncülüğünde kripto paralarda her ne kadar yükselme isteği bulunsa da bugün açıklanacak olan FOMC tutanakları önem arz etmektedir. Tutanaklardan çıkacak olan sıkı para politikasının devamlılığına yönelik bilgiler ister istemez yükselişi sınırlayacaktır. 

Fakat Çin’e uygulanan vergilerin kaldırılması ise arz yönlü enflasyonun kontrol edilmesi açısından önemli olup FED’in faiz artışlarına ara verme ihtimalini arttırmaktadır. Bu da kripto paralarda yükselişi destekleyecektir. Şu aşamada net bir yön vermek zor olmakla beraber gelişmeler ışığında yön tayini yapılacaktır fakat FED tarafında büyümenin daha fazla darbe yemesi pek istenen bir süreç değildir.    

19k altı yazılan put opsiyon dağılımı önemli olup 21,8k seviyesini aşamayan sahte yükselişlere aldanmamak gerekmektedir.

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için 19,5k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Türkiye TÜFE yıllık 78,6% gerçekleşti.
  • VAULD, para çekme-yatırma ve alım-satım işlemlerini askıya aldı.
  • Cardano, Vasil upgrade yürürlüğe girdi.
  • Bugün FOMC tutanakları açıklanacak.
  • Visa, BitcoinBlack isimli kredi kartını BAE’de piyasaya sürdü.
  • Celsius, BTC liq fiyatını 4.966 USD seviyesine düşürdü.
  • WSJ haberine göre ABD, Çin yaptırımlarında geri adım atabilir.

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 7.112 adet artarken bugün ise 827 adet azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 14 seviyesinde olan endeks bugün de 19 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 15.000-20.000 USD seviyesinde put, 19.000-26.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 17,5k-21k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 16k-22k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

SXP, 7,16 direnç olurken 6,75 seviyesi ise destek görevi görmektedir. 

 

HOT; 0,037 direnç olurken, 0,036 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,18 direnç, 1,13 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 9 direnç, 8,26 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 584 destek, 625 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 1,58 seviyesi destek olurken 1,78 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,22 direnç olurken 1,15 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 19,8 destek olurken 21 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 38,6 destek olurken 41,2 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.