İstihdam verisine odaklanan Bitcoin

Haber Akışı

İSTİHDAM VERİSİNE ODAKLANAN BİTCOİN

Dün dile getirdiğimiz durum aynen devam etmekte olup dar bir band içinde hareket eden BTC’ye rağmen altkoinlerin bazılarında yükselişler günlük bazda hızlanmıştır. Veri sonrası piyasaların yön arayışı daha da netleşecek olup FOMO’ya kapılmamakta fayda vardır.

24k seviyesinin üstünde tutunamayan Bitcoin her ne kadar yükselmek isteğinde olsa da kırılganlığını koruyor. Tayvan-ABD-Çin arasındaki gerilimli Salı günü görüldüğü üzere olumsuz bir haberde düşüşün hızlanma ihtimali oldukça yüksek. Bu sebeple tarımdışı istihdam verisi önemli olup opsiyon seviyelerine bakıldığında ise beklentilerin daha ağır şekilde 20k seviyesine doğru gerileme yönünde olduğu görülüyor.”

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için 23k seviyesindedir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 67 adet azalan arz bugün ise 536 adet azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 30 seviyesinde olan endeks bugün 31 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 19.000-23.500 USD seviyesinde put, 23.000-30.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 21k-25k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 20k-26k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

AXS, 321 seviyesi destek 386 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

NEAR, 76 destek olurken 91 direnç seviyesi olmaktadır.

 

VET, 0,51 destek 0,61 seviyesi ise direnç olarak gözlemlenmektedir.

 

WAVES, 111 seviyesi destek 117 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

XTZ, 32,3 destek seviyesi olurken 33,9 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

ROSE, 1,43 seviyesi destek 1,68 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

UMA, 51,6 destek seviyesi olurken 56 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

TWT, 17,7 destek ve 24,5 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

INJ, 27 destek olurken 32 direnç olmaktadır.

 

ONT, 5 destek ve 5,7 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

 

TLM, 0,55 destek ve 0,61 ise direnç seviyeleri olmaktadır.