Haber Akışı

BİTCOİN ÖNCÜLÜĞÜNDE KRİPTOLARDA DAR BAND HAREKETİ

 

ÖZET

Arza bağlı yükselişlerin uzun ömürlü olmadığı Bitcoin fiyatında yaşanan artış beklendiği kısıtlı oldu. Dün bahsettiğimiz mini rallinin ömrü ise 1 gün ile sınırlı kaldı. Sıklıkla bahsettiğimiz üzere FED söylem değişikliğine gitmediği veya bunun emareleri görülmediği sürece dar band hareketinin yükselişe dönme olasılığı düşüktür.

Bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verisine kadar mini bir ralli görülme ihtimali olsa da asıl fiyatlama ABD TÜFE verisi sonrası olacaktır. Bu sebeple dikkatli hareket etmekte fayda var.

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 30,5k ve 31k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Son 24 saatte 810 milyon USD pozisyon liq edildi. 700 milyonluk kısmı ETH işlemlerine ait.
  • Hindistan, Terra airdroplarında 30% vergi uygulamasını tartışıyor.
  • Elon Musk, attığı twitter anlaşmasını fesh edebileceğini açıkladı.
  • SEC; BNB koinini inceleme altına aldı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 1.676 adet bugün ise 711 azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 13 seviyesinde olan endeks bugün 15 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 20-32.000 USD seviyesinde put, 30-38.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 27,5-33.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 26-35.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

SXP, 9,15 direnç olurken 8,73 seviyesi ise destek görevi görmektedir. 

 

HOT; 0,045 direnç olurken, 0,04 ise destek olarak göze çarpmaktadır. 

 

TRX, 1,39 direnç, 1,28 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

MATIC, 10,35 direnç, 9,58 ise destek olarak takip edilecektir.

 

SOL, 628 destek, 687 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GRT, 2,38 seviyesi destek olurken 2,76 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOGE, 1,39 direnç olurken 1,31 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır. 

 

SAND, 20,8 destek olurken 21,8 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ALICE, 43,9 destek olurken 47,3 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.