Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

FOMC tutanakları sonrası düşüş eğilimi gösteren BTC, Mayıs ayı FED toplantısına kadar tekrar yükseliş trendine geçebilmek için önce 44k sonra 46k seviyesinin üstüne hızlı bir şekilde çıkmak zorundadır. Her ne kadar son düşüş bir düzeltme hareketi olarak algılansa da talep tarafındaki hızlı gevşeme ve arz tarafındaki artış önemli riskler olarak göze çarpmaktadır. Opsiyon seviyeleri, beklentilerdeki bozulmayı ortaya koymakta olup son 3 gündür max pain seviyeleri sırasıyla 46k, 45k ve 44k olarak düşüş göstermektedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • SEC, Teucrium vadeli Bitcoin ETF’ni onayladı.
  • American Bank, Bakkt ile yaptığı anlaşma sonrası müşterilerine BTC ve ETH alım satım hizmeti verecek.
  • Yellen, kripto paralarla ilgili piyasa tarafından olumlu karşılanan bir konuşma yaptı.
  • Terra Luna, 100 milyon USD değerinde AVAX aldı.
  • Robinhood cüzdanları lightning network ağına entegre edilecek.
  • Mobil ödeme şirketi Strike, satıcıların Bitcoin ile ödeme alacakları shopify entegrasyonunu açıkladı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 5.708 adet artmıştır. Bu durum, fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 34 seviyesinde olan endeks bugün 37 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 36-44.000 USD seviyesinde put, 44-50.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

Önceki veri (soldaki) ile bugünkü (sağdaki) arasında ise puts sell opsiyonlarda oransal artış göze çarpmaktadır. 

 

 

Önceki opsiyon dağılımına bakıldığında (soldaki) 36-50.000 USD seviyesinde fiyat hareketi beklenmekte ve son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre (sağdaki) 40-47.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 38-47.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

Bitcoin, 611 bin destek, 660 bin ve 749 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 46.249 destek, 49.440 ve 52.768 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 12,5 direnç olurken 11,33 ise destek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 1.320 seviyesi destek, 1.455 ve 1.533 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 16 destek olurken ise 17 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 3 destek olurken 3,3 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 228 destek, 237 ve 241 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

CHZ, 3,68 önemli direnç olurken 3,55 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 36,7 seviyesi destek olurken 42,5 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır. 

 

SXP, 21,3 direnç olurken 19,86 seviyesi ise destek görevi görmektedir.