Haber Akışı

BİTCOİN VE KRİPTOLARDA ENFLASYON BASKISI

 

ÖZET

Yüksek BTC arz azalmasına rağmen 33k direncini aşamayan Bitcoin arzı dün görece yatay seyretmiştir. Cuma günü için 28,5k seviyesindeki satış opsiyonlarının baskın olması ise ABD TÜFE verisi ile düşüş ihtimalinin arttığını ortaya koymaktadır. Verinin beklentiyi aşması halinde piyasalar üzerindeki FED baskısının derecesi artacak olup alım pozisyonları için sabırlı olmakta fayda vardır.  

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 30,5k ve 30k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Binance, XLM ağ yükseltmesini destekleyeceğini açıkladı.
  • USDC, Matic ağında işlemlere başladı.
  • ETH, Ropsten ağ geçişini tamamladı.
  • Alibaba cloud, NFTişlemleri ve Pazar kurulumunu destekleyeceğini açıkladı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 903 adet bugün ise 489 artmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha düşük bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 17 seviyesinde olan endeks bugün 13 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 20-32.000 USD seviyesinde put, 30-35.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 27,5k-32,5k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 26k-33,5k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

ATOM, 146 seviyesi destek 158 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

DOT, 151 destek olurken 161 direnç seviyesi olmaktadır.

 

GMT, 16,9 destek 18 seviyesi ise direnç olarak gözlemlenmektedir.

 

MINA, 14,2 seviyesi destek 15,3 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

NEO, 202 destek seviyesi olurken 211 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

ONE, 0,64 seviyesi destek 0,7 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

BEL, 19,8 destek seviyesi olurken 24,6 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

COS, 0,13 destek ve 0,14 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

APE, 95 destek olurken 101 direnç olmaktadır.

 

ICP, 110 destek ve 123 ise direnç seviyeleri olmaktadır.