Haftalık Bülten 28 Mart-3 Nisan 2022

Haftalık Kripto Bülten

ÖZET 

Bu hafta FOMC tutanakları öncesi gelen tarım dışı istihdam ve büyüme verisinin FED’in para politikası ile ilgili yapacağı açıklamaları ne derece etkileyeceği merak konusu olmaktadır. Bir taraftan enflasyon beklentilerini düzeltmek için sıkı para politikası vurgusu yaparken baş aşağı seyir izlemeye başlayan getiri eğrisinin stagflasyon sinyali vermesi FED üyeleri için piyasanın dikkat çektiği bir uyarı niteliğindedir. 

Bu hafta Bitcoin opsiyonları için bugün ve yarın için 46K Cuma içinse 45K seviyelerinde max pain seviyeleri söz konusudur. FOMC tutanakları ve FED üyelerinin konuşmalarına bağlı olarak önce 49k sonra 52-53K bölgesine doğru bir hareket ihtimali ise canlı bir olasılık olarak durmaktadır.

 

DEĞERLENDİRME

Geçen hafta bahsettiğimiz olasılık (“Savaş kaynaklı enerji ve emtia piyasalarındaki fiyat artışına ek Çin’deki kapanmalar kaynaklı küresel büyüme rakamları düşüş yönlü revize edilmiştir. ABD büyümesinde yaşanacak olan olası düşüş ise FED’in para politikasını gözden geçirmesine sebep olacak ve belki de beklenildiği kadar sıkı bir para politikası uygulamasını engelleyecektir.”) bu hafta gelen verilerle desteklenmiş ve hem büyüme hem de tarım dışı istihdam verilerinde beklentiler karşılanamamıştır. Buna ek getiri eğrisindeki yataylaşmanın yerini baş aşağı seyrin almaya başlaması da FED’in faiz kararını verirken 2 kez düşünmeye zorlamaktadır.

 

ABD 10 yıllık tahvil getirisindeki düşüş ile birlikte 2 yıllık tahvil getirisinin altına gevşemiş olması, VIX endeksindeki düşüşün sürmesi ile riskli varlıklara duyulan talep artmıştır. Bu hafta DENT, SOL ve HOT görece en iyi performans gösteren koinler olmuştur.

 

48k bölgesinde tutunamayarak 45-47k destek bölgesine kadar gevşeyen BTC, 200 günlük ve 100 günlük ortalamaları aşmasına rağmen tekrar bu ortalamaların altına gevşemiştir. Önümüzdeki hafta alıcılı seyrin devamı halinde ise tekrar yükselerek 49k direnç bölgesini test etmeyi yüksek ihtimalle deneyecektir. 

 

Önümüzdeki hafta FOMC tutanakları piyasanın takibinde olacak olup yurtiçinde ise enflasyon verileri takip edilecektir. 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • SEC, bu yılki denetleme öncelikleri arasına kripto paraları dahil etti.
 • AB, kara para aklamayla mücadele çerçevesinde 1.000 Euro üstü para transferlerinde alıcı-gönderici kimlik doğrulamasını zaruri hale getirmeyi planlıyor.
 • Opera internet tarayıcısı BTC, ETH, Solana dahil 8 adet blockchain ağını desteklemeye başladığını duyurdu.
 • Visa, içerik oluşturucuların NFT ile büyümesine yönelik program başlattı.
 • 10 binden fazla ETH sahibi adres sayısı son 3 ayın rekorunu kırdı.
 • Türkiye kripto varlık raporu hazırlandı.
 • MicroStrategy iştiraki macrostrategy 205 milyon USD BTC teminatlı kredi aldı.
 • XRP-SEC davasının avukatı süre uzatımı taleplerinin kabul edildiğine dair açıklama yaptı.
 • Monaco kripto para piyasasına girmeye hazırlanıyor.
 • SXP mainnet hayata geçti.
 • Luna vakfı son 7 günde yaklaşık 18k BTC alımı yaptı.
 • IntotheBlock araştırmasına göre, bu yıl uzun vadeli ETH balinaları yaklaşık 4 milyon ETH aldı.
 • İngiliz ETC grup,ürün listesine AVAX, MATIC ve Cosmos ekledi.
 • CME Group mimicro BTC ve ETH vadeli işlemlerine başladı. 
 • Mana metaverse moda haftası 70 şirketin katılımıyla başladı.
 • İsrail bankası Bank Leumi, müşterilerine kripto para ticareti imkanı sağlayacağını duyurdu.
 • Yellen, kripto paraların ödeme sistemi olarak sağlayacağı faydaların farkındayız açıklaması yaptı.
 • CHZ, 31 martı işaret eden tweet paylaştı.
 • BTC bulunduran adres sayısı 40 milyon sınırını aşarak rekor kırdı.
 • 3d reklamlar facebook ve instagramda yayınlanabilecek.
 • LG, blockchain ve kripto paraları araştırarak iş geliştirme hedeflerine ekledi.
 • Coinbase, 1.000 CAD üzeri işlemleri izlemeye alacağını duyurdu.
 • Rusya başbakanı kriptoyu ekonomiye entegre etme zamanının geldiğini açıkladı. 

Piyasa Analizi

 

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 1,956 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 2,155 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 140 milyar USD seviyesinde bir artış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta yaklaşık 192 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon girişi olmuş, Bitcoin ise 97,8 milyon USD tutarında fon girişi almıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 10 milyon USD fon girişi gerçekleşmiştir.

 

Flows by Asset (US m)   
 Week FlowsMTD flowsYTD flowsAUM
Bitcoin97.8112.516238120
Ethereum10.2-28.8-14113.891
Multiasset-5.516.41254.028

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

Dün 4.016 adet azalışa ek bugün 629 adet BTC arzında azalış yaşanmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı yükseltme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 50 olan risk iştahı bugün 52 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 0,5 milyar USD azalarak 15,5 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 1 Nisan tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler artarak 33-49 milyar USD bandında seyretmiştir. 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 1 Nisan tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 7,5-7,7 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 300 milyon-1,2 milyar USD bandındadır. 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 44-48.000 USD bandında yoğunlaşma olmakta iken 44-47.000 USD seviyesinde put; 44-52.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. 8 Nisan ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.)