Haftalık Bülten 11-17 Nisan 2022

Haftalık Kripto Bülten

ÖZET 

Yüksek gelen ABD enflasyon verilerine rağmen, Bitcoin tarafında 39-40k bandından destek alınıyor olması ve teknik analizimizde yer alan trend çizgisine (mavi renkte olan) riayet etmesi olumlu bir gelişme olmaktadır. Borsalardaki arzın azalmaya devam etmesi halinde ise fiyatın yükselme potansiyeli bulunmakta olup FED Mayıs toplantısına kadar yaşanacak bir yükselişin ise piyasayı bir nebze rahatlatacağı açıktır. Aksi halde faiz kararı sonrası 39-40k seviyesinin altına doğru hızlı bir gevşemenin yaşanması ihtimali yüksektir.

 

 

DEĞERLENDİRME

Geçen hafta bahsettiğimiz makroekonomik görünüm yüksek gelen ABD enflasyon verilerine rağmen devam etmektedir. “Piyasanın FOMC tutanaklarına verdiği tepki şahin FED algısı sebebiyle küçültülecek olan bilançoya istinaden likite/nakite dönmek yönünde olmuştur. Bu da tahvil piyasası dahil her piyasada satış getirmiş ve ABD 10 yıllık dahil tüm vadelerin tahvil getirisinde artış yaşanmıştır.” FED yetkililerinin piyasayı rahatlatan yönde açıklamalar yapmadığı takdirde bu sürecin bir süre daha sürmesi ihtimali söz konusu olup ABD tahvil getirilerine bakıldığında ise geçtiğimiz haftalarda görülen yataylaşmanın düzeldiği göze çarpmaktadır. 

 

FOMC tutanakları sonrası devam eden likite dönme isteği tüm piyasalar gibi kripto varlıklarda da etkisini hissettirmekte olup fiyatlardaki düşüş trendi devam etmiştir. ABD 10 yıllık tahvil getirisi satışların etkisiyle artmaya devam ederken VIX korku endeksi yükselişini sürdürmüştür. Buna paralel şekilde Nasdaq endeksindeki düşüş ile kripto varlıklarda da düşüş hızlanmıştır.

 

Yüksek gelen ABD enflasyon verileri sonrası azalmaya başlayan BTC arzı ile birlikte 39-40k bandında tutunmayı başaran Bitcoin için şu aşamada temel fiyat bileşeni arzdaki değişim olmaktadır. Son iki günde arz tarafında yaşanan düşüşün devamı halinde yukarı yönlü hareketin hızlanma ihtimali oldukça yüksektir.

 

Önümüzdeki hafta AB TÜFE verileri takip edilecek olup tüm dünya gibi enflasyon oranlarındaki yüksek seyrin devam etmesi beklenmektedir. AMB üyeleri tarafından yapılan stagflasyon açıklamaları ve durumun titizlikle müdahale edilmesi gerektiği ise faiz artışlarının büyüme üzerindeki olumsuz etkisini dikkate almaları açısından önemlidir. 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • Avalanche geliştiricisi Ava Labs, 350 milyon USD yeni fon topladı.
 • Japonya merkezli Line, 40 bin anime içeren kendi NFT pazarını başlatıyor.
 • Elon Musk, twitterın tamamını almak için teklifte bulundu.
 • AMB ve TCMB faizleri sabit tuttu.
 • Opera, IOS altyapısını desteklemeye başladı.
 • Luna vakfı, 13 Nisan’da 2.508 adet BTC aldığını açıkladı.
 • Ödeme ödevi Fidelity (FIS) ile Fireblocks işbirliğine gitti. Bu sayede Fidelity müşterileri kripto varlık piyasasına erişim sağlayabilecek.
 • Yaklaşık 2,5 milyar Shib yakıldı.
 • Shib, Matic ve Solana Robinhood uygulamasında listelendi.
 • ABD enflasyonu 8,5% geldi.
 • Santiment verilerine göre, Bitcoin balina işlemleri son 10 yılın en düşük seviyesinde.
 • Bitcoin ile Nasdaq arasındaki korelasyon tüm zamanların en yüksek seviyesinde.
 • AB, Rusya’ya yaptırımlar kapsamında kripto varlık hizmeti sunulmasını yasakladı.
 • Blockstream ve Block; Tesla’nın güneş enerjisi ve depolama teknolojisini kullanarak BTC madenciliği yapacağını duyurdu.
 • Vodafone, Mana platformunda mağaza açmayı planlıyor.
 • Meksikalı senatör, Bitcoin’in yasal para birimi olması için yasa tasarısı sunacağını açıkladı.
 • Luna Vakfı 10 Nisan ile biten hafta 174 milyon USD değerinde BTC aldı.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 2,268 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,868 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 90 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 134 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon çıkışı olmuş, Bitcoin ise 131,8 milyon USD tutarında fon çıkışı yaşamıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 15 milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

2 gün önce 24.563 adet azalan BTC arzı, dün 5.167 adet azalmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı yükseltme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 22 olan risk iştahı bugün 28 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 2,2 milyar USD azalarak 14,8 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 11 Nisan tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten azalarak 20-51 milyar USD bandında gerçekleşmiştir. 

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 11 Nisan tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 7,5 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 180 milyon-850 milyon USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 38-50.000 USD bandında dağınık bir pozisyonlanma olmakta iken 38-41.000 USD seviyesinde put; 41-50.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. 22 Nisan ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.)