Haftalık Bülten 25 Nisan - 1 Mayıs 2022

Haftalık Kripto Bülten

ÖZET 

Bu haftanın tek gündem konusu olan FED toplantısı ve artan VIX endeksi tüm varlık sınıflarında satış baskısını arttırmıştır. BTC teknik olarak aşağıda 37k yukarıda ise 40k seviyeleri arasında sıkışmış olup ancak FED sonrasında yön tayin etme potansiyeline sahiptir.

 

DEĞERLENDİRME

Negatif gelen GSYİH verisi sonrası Yellen’ın konuşması, ekonomideki bozulmanın ne derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu haftaki FED toplantısı sonrası açıklanacak olan istihdam verilerine göre önümüzdeki süreçte FED tarafında güvercin söylemler gelme ihtimali artmıştır.

 

VIX korku endeksi ise yaklaşık 20% oranında artmış olup FED toplantısı öncesinde tüm kriptolar değer kaybetmiştir. 

 

FED faiz kararı öncesi BTC an itibariyle tüm ortalama seviyelerinin altında seyretmektedir.

 

Önümüzdeki hafta ABD istihdam verileri ile FED faiz kararı takip edilecek olup Türkiye tarafında ise enflasyon verileri gelecektir. İstihdam verilerinin seyri, negatif gelen GSYİH verisi sonrası daha da önem kazanmış olup FED tarafından yakından takip edilen veriler olmaktadır. 

 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • Facebook metaverse birimi ilk çeyrek için yaklaşık 3 milyar USD zarar açıkladı.
 • Coinbase’de ikinci en uzun süre tutulan SHIB olurken birinci ise ADA oldu. 
 • Panama meclisi, kripto para yasa tasarısını onayladı. 
 • 21shares BTC ve ETH ETP’lerini Avustralya’da piyasaya sürdü.
 • Küba Merkez Bankası, kripto varlık borsalarına 1 yıl süreli lisans vereceğini açıkladı.
 • Brezilya kripto varlık düzenlemesi meclise gitmeden önceki durağı senatodan geçti.
 • Binance Bridge 2.0 a Sand ve Mana’nın da içinde bulunduğu 9 token eklendi.
 • Whalestats verilerine göre ETH balinaları Shib, Mana ve Sand alıyor.
 • Terra kilitli değeri TVL yaklaşık 22 milyar USD seviyesine çıktı.
 • Dogecoin balina işlemleri artmaya devam ediyor.
 • Nasdaq endeksindeki düşüş yaklaşık 4% seviyesini buldu.
 • VIX korku endeksi yaklaşık 33% artarken BTC 37.880 USD seviyesine kadar geriledi.
 • Standard Chartered Bank, SAND ile metaverse için iş birliğine gitti.
 • Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoini yasal para birimi olarak kabul eden 2. ülke oldu.
 • Elon Musk twitterı satın aldı.
 • Ukrayna Merkez Bankası yerel para ile kripto alımını engelledi.
 • Coinbase, ilk çeyrekte web3.0 ve zincirler arası işlem temelli projelere yatırım yaptığını açıkladı.
 • Shib, para arzının azaltan yakım portalına start verdi.
 • Nissan ve Toyota metaverse dünyasına katılıyor. 

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 2,221 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,747 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 106 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 7,2 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon çıkışı olmuş, Bitcoin ise 2,6 milyon USD tutarında fon girişi yaşamıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 17 milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

2 gün önce 6.254 adet azalan BTC arzı, dün 6.346 adet artmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı düşürme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 23 olan risk iştahı bugün 20 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 1,5 milyar USD azalarak 14 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 25 Nisan tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten artarak 32-50 milyar USD bandında gerçekleşmiştir. 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 25 Nisan tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 7,5-8,5 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 170-850 milyon USD bandındadır. 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 20-80.000 USD bandında dağınık bir pozisyonlanma görülmekte iken 20-40.000 USD seviyesinde put; 39-42.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.)