Haftalık Bülten 23-29 Mayıs 2022

Haftalık Kripto Bülten

ENFLASYONLA MÜCADELE VE KRİPTO PARALAR

DEĞERLENDİRME

ABD verileri her ne kadar büyümenin riske girdiğini ima etse de FED tarafında önceliğin enflasyon olması, faiz artışlarının devamının geleceğini ortaya koymaktadır. Şu aşamada büyümeyi ikinci plana atmış olan FED’in bir karar değişikliğine gitmesi içinse büyümedeki kötüleşmeye ek olarak istihdam tarafında da ciddi sıkıntıların ortaya çıkması gerekmektedir. Mevcut veriler ışığında ise FED tarafında bir politika değişikliğine gidilmesi zor gözükmektedir. Bu sebeple VIX endeksindeki düşüş kısıtlı olmakta ve riskli varlıklardaki satış baskısı devam etmektedir. 

 

Bu hafta BEL ve TRX görece iyi performans göstermiş kripto paralar olurken VIX endeksindeki düşüş devam etmiştir. ABD 2 yıl ve üstü vadeye sahip tahvillere giriş yaşanırken belirsizlik kaynaklı kısa vadelilerde, hisse senedi ve kripto varlıklarda satış baskısı devam etmektedir.

 

BTC an itibariyle 5 günlük ortalama seviyesine yakın seyretmekle beraber diğer ortalama seviyelerinin ise altındadır.

 

Önümüzdeki hafta ABD tarımdışı istihdam verisi FED’in radarında olacak olup Türkiye GSYİH ile enflasyon verileri takip edilecektir.

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • Portekiz, kripto para vergilendirmesine karşı çıktı.
 • Büyük borsaların hepsi Luna 2.0 destekleyeceklerini açıkladı.
 • GMT, Çin’de hizmet vermeyi bırakacağını açıkladı.
 • 1,3 milyar adet UST yakımı onaylandı.
 • Twitter yatırımcıları, Elon Musk hakkında geciken hisse bilgilendirmesi sebebiyle dava açtı.
 • Mastercard, kripto varlık benimsenmesinin eninde sonunda gerçekleşeceğini açıkladı.
 • Türkiye, kripto varlık düzenlemesinin önümüzdeki haftalarda meclise sunulacağı açıklandı.
 • Luna 2.0 oylanarak kabul edildi. Binance kurtarma planını destekleyeceğini duyurdu.
 • Huobi Luna2.0’ı destekleyeceğini açıkladı.
 • Coinbase, Sandbox listeleyeceğini duyurdu.
 • JP Morgan, Bitcoin’in adil değerinin 38k olduğunu belirtti.
 • FOMC tutanaklarından, enflasyon vurgusu ve 2 adet 50 baz puanlık faiz artışı çıktı.
 • Binance iflas ederse küçük yatırımcıların korunacağına yönelik tweet attı.
 • Milyonlarca Luna yakılmasına rağmen yakılan Luna miktarı oransal olarak çok düşük kaldı.
 • Coinbase, Fortune 500 listesine girdi.
 • Michael Saylor, mevcut düşüşün BTC için iyi olduğunu söyledi.
 • Gamestop kripto ve NFT için cüzdan hizmetini başladı.
 • Paypal, kripto ve blok zincir hizmetlerinin entegrasyonu için çalışıyor.
 • Powell, enflasyonda belirgin bir düşüş sinyali görene kadar faiz artışlarının devam edeceğini açıkladı.
 • G.Kore’de Luna kaynaklı sorunlar ve varlıklar mercek altında.
 • Fed raporuna göre ABD’de yetişkinlerin 12%’si kripto para kullanıyor.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 1,575 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,197 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 63 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 141,2 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon çıkışı olmuş, Bitcoin ise 153,5 milyon USD tutarında fon çıkışı yaşamıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık yarım milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

2 gün önce 905 adet azalan BTC arzı, dün 6.768 adet azalmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı yükseltme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 13 olan risk iştahı bugün 14 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 1,5 milyar USD azalarak 12,5 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 26 Mayıs tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten azalarak 15-49 milyar USD bandında gerçekleşmiştir.

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 27 Mayıs tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 6,5-7,7 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 35-770 milyon USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 15-29.000 USD seviyesinde put; 29-50.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Puts buy ve calls sell opsiyonları satış yönlü, puts sell ve calls buy opsiyonları ise alım yönlü opsiyonlardır.)