Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Bitcoin (BTC) Nedir? - Kriptrade Kripto Akademi

Bitcoin, ilk kripto para birimidir. Herhangi bir merkez bankasına veya tek bir yöneticiye bağlı olmamasıyla bilinen Bitcoin, aracılara ihtiyaç duyulmadan Bitcoin ağında kullanıcıdan kullanıcıya transfer edilebilen, merkezi olmayan bir dijital para birimidir. İşlemler blok zinciri adı verilen halka açık bir ana deftere kaydedilir. 

Blok zinciri nedir?

Blok zinciri, kriptografi yöntemi ile şifrelenmiş, dağıtık yapıdaki bir veri tabanı sistemidir. Birbiri ardına zincir şeklinde bağlanmış bloklardan oluşmaktadır. Bloklar, verilerin şifreli bir biçimde tutulduğu bölümlerdir. Ağ üzerinde yeni bir işlem gerçekleştiğinde bu işlem ağa bağlı cihazlar veya yazılımlar aracılığıyla kontrol edilir, doğruluğu onaylanırsa işlem blok zincirine dahil edilir. Bloklar bu şekilde kayıtlardan oluşur. Her blok zinciri ağının işlem ve onay süresi farklıdır, bu süreye blok süresi denir. Ethereum için blok süresi 14 ila 15 saniye arasında iken Bitcoin için bu süre 10 dakikadır.

Blok zinciri neden güvenlidir?

Blok zinciri, kullanıcılarına merkeziyetsiz bir yapı sunarak işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Her blok bir önceki bloktan bir kod içerir ve bu şekilde ağın güvenliği sağlanır. Bu teknolojide aracılara ve hataya yer yoktur. Bir blok zinciri ağının değiştirilebilmesi için ağın dağıtılmış olduğu cihazların %51’inin ele geçirilmesi gerekmektedir ve bu durum imkansıza yakındır.

Bitcoin’in dolaşımdaki arzı ve maksimum arzı ne kadardır?

Bitcoin’in maksimum arz miktarı 21 milyondur. Dolaşımdaki arzı 04.11.2022 itibariyle 19,198,068’dir. 

Bitcoin’in kurucusu kimdir?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adını kullanmış bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından 2008'de icat edilmiştir.

Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş nedir?

Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında 2 tane pizza alımı ile gerçekleşmiştir.

Yıllara göre Bitcoin fiyatları

01.2022     636,386 ₺
01.2021     215,680 ₺
01.2020        43,866₺
01.2019        19,813₺
01.2018        56,386₺   
01.2017          4,129₺
01.2016          1,255₺
01.2015             747₺
01.2014          1,740₺

 

Bitcoin nereden alınır?

Bitcoin alacağınız platform veya borsanın güvenilir olması gerekiyor. Sermayedar yapısı güçlü, sistem açığı olmayan ve olası sorunlarda rahat erişim sağlanan borsaların tercih edilmesi çok önemli. Zira, son dönemde kripto piyasasında yaşanan olumsuz gelişmelerin önemini bir kez daha ortaya çıkardığı en büyük faktör güven. 

Bitcoin alırken nelere dikkat etmeliyim?

Yatırım yapacağınız varlığın geçmiş fiyat hareketleri, temel makro ekonomik verilerden ne derece etkilendiği, teknik destek-direnç fiyat seviyeleri gibi birçok unsuru göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca kripto para piyasasının dinamiklerinin iyi bilinmesi gerekiyor. Piyasa oldukça yüksek dalgalanmalara konu olan riskli bir piyasa. Bu sebeple yatırımcının riske olan tutumu, yani riskten kaçınan mı yoksa 'risk nötr' mü veya 'risk sever' bir yapıda olup olmadığı önemli. 

 

İnternet Sitesi: bitcoin.org

Whitepaper: bitcoin.org/bitcoin.pdf

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!