Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Bitcoin Nedir, BTC Fiyatı Ne Kadar? - Kriptrade

Bitcoin (BTC) nedir, ne işe yarar?

Bitcoin veya kısa adı ile BTC ilk kez 2008 yılında bilinmeyen bir kişi veya grubun Satoshi Nakamoto adını kullanarak geliştirdiği  kripto paradır. İlk defa 2009'da açık kaynaklı bir yazılım olarak piyasaya sürüldüğünde, kullanıcılar arasında büyük ilgi görmüştür. Dijital bir para birimi olmasına karşın Bitcoin, herhangi bir merkez bankasına veya tek bir yöneticiye bağlı olmamasıyla öne çıkar. Bu özelliği sayesinde aracılara ihtiyaç duyulmadan, kullanıcıdan kullanıcıya doğrudan transferin gerçekleşebildiği merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Bu nedenle yapılan işlemler de Bitcoin ağında işlem görür. Bitcoin ilk kripto para birimi olmasının yanı sıra, Bitcoin üzerinden yapılan işlemler blok zinciri adı verilen halka açık bir ana deftere kaydedildiğinden, “merkeziyetsiz” olma özelliğini taşımaktadır.  

Bitcoin kelimesi resmi olarak, Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında yayınlanan White Paper (bir coin'in tüm detaylarını içeren teknik belge) adlı incelemede tanımlanmıştır. Terim, "bit" kelimesiyle bir şeyin en küçük parçasını ifade eden birim ve "coin" yani madeni para kelimelerinin birleşiminden meydana gelerek oluşturulmuştur.

Bitcoin İnternet Sitesi'na buradan erişebilirsiniz: bitcoin.org

Bitcoin Whitepaper dokümanına buradan erişebilirsiniz: bitcoin.org/bitcoin.pdf

Bitcoin Fiyatı Ne Kadar? 

Bitcoin fiyatı genellikle USD Amerikan Doları ($) cinsinden belirlenmektedir. Bitcoin kaç dolar sorusunun cevabı ve anlık güncel fiyat seviyesine BTC Bitcoin fiyat ekranına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bitcoin değer ve fiyatı konusunda genellikle sorulan bir diğer soru ise dünyadaki toplam Bitcoin'in ne kadar olduğudur. Bitcoin’in maksimum arz miktarı 21 milyondur. Dolaşımdaki arzı 04.11.2023 itibariyle 19,198,068 adet yani 19 milyondur. Bitcoin arzının ve son kazılacak BTC'nin yaklaşık 2140 yılına denk geleceği ve bu tarihten sonra bitcoin arzının duracağı tahmin edilmektedir. 

Yıllar Göre Bitcoin Fiyatları

Fiyat TarihiBitcoin Fiyatı (TRY - Türk Lirası)Bitcoin Fiyatı (USD - Amerikan Doları $)
01.01.2023     312.437 ₺     $23.125,1
01.01.2022     636.386 ₺     $38.498,6
01.01.2021     215.680 ₺     $33.108,1
01.01.2020        43.866₺     $9.349,1
01.01.2019        19.813₺     $3.437,2
01.01.2018        56.386₺        $10.265,4
01.01.2017          4.129₺     $965,5
01.01.2016          1.255₺     $369,8
01.01.2015             747₺     $218,5
01.01.2014          1.740₺     $938,8

Bitcoin Yorumu - BTC Analizi

Bitcoin alırken doğru bir yatırım yapabilmek için özellikle temel analiz ve teknik analiz unsurları içeren Bitcoin yorumlarını incelemek piyasanın gelecekteki nabzını tutmak adına oldukça önemlidir. Tıpkı diğer finansal yatırım enstrümanlarında olduğu gibi bir varlığın gelecek dönemdeki seyrini doğru anlayabilmek ve buna göre kazançlı yatırım yapabilmek için piyasa haberleri ve gelişmelerden oluşan temel analiz ile rakamsal verilerin istatistiki olarak geçmişini değerlendiren teknik analiz raporları oldukça fayda sağlamaktadır olarak sunduğumuz birçok farklı kripto para da olduğu gibi Bitcoin yorum ve analizleri ile de yatırımcılarımızın aradığı finansal piyasa bilgilerini kendilerine sunmaktayız.

  • SEC kararları Bitcoin'i nasıl etkiliyor?
  • Bitcoin destek ve direnç seviyeleri neresi?
  • Amerika Merkez Bankası kararları Bitcoin fiyat artışında etkili mi?

gibi farklı gündem konularını ve teknik analizleri kapsayan içerik sayfamızı Bitcoin Yorum ve Analiz'lerine tıklayarak erişebilirsiniz.

Bitcoin'in (BTC) Kurucusu ve Sahibi Kimdir?

Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto olarak ifade edilse de, gerçekte bu bir takma isimdir ve Bitcoin'in yaratıcısı olarak bilinen bir kişi veya grup tarafından kullanılmaktadır. Satoshi Nakamoto sadece Bitcoin'in mucidi olmakla kalmayıp aynı zamanda Aralık 2010 tarihine kadar Bitcoin'in geliştirilmesinde aktif rol oynamış ve ilk blok zinciri veritabanını tasarlamıştır.

Satoshi Nakamoto Gerçekte Kimdir? 

Nakamoto'nun gerçek kimliği hala bilinmemekle birlikte, 5 Nisan 1975 tarihinde doğan ve Japonya'da yaşayan bir adam olduğu iddia edilmiştir. Ancak, ortaya atılan birçok iddia, Nakamoto'nun aslen Amerika veya Avrupa'da yaşayan, Japon asıllı olmayan bir kriptografi uzmanı ve bilgisayar bilimcisi olduğu yönündedir.

Tahminlere göre, Satoshi Nakamoto'nun yaklaşık 1 milyon adet Bitcoin'e sahip olduğu düşünülmektedir. Bu miktar, Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü 10 Kasım 2021 tarihli fiyatlarla yaklaşık 68.74 milyar dolarlık bir değere denk gelmektedir.

Satoshi Nakamoto Elon Musk Olabilir Mi? 

En çok merak edilen konulardan biri den Nakamoto'nun aslında Elon Musk olup olmadığı. En son 2018 yılında bir tweet paylaştıktan sonra sessizliğe gömülen Satoshi'nin Musk olabileceği iddiasını, Bitcoin ile Elon Musk felsefesinin örtüşen şu yönleri güçlendiriyor: 

  • Bugüne kadar Elon Musk'ın Bitcoin hakkında hiçbir açıklama yapmamış olması
  • Musk'ın küresel sorunları çözme vizyonu ile, Bitcoin'in global finansal sistemin sorunlarını ortadan kaldıracak merkeziyetsiz ve kolay para birimi olması
  • SpaceX gibi Elon Musk'ın yarattığı projelerdeki yazılım dilinin Bitcoin ile örtüşmesi

Blok Zinciri Nedir?

Blok zinciri, kriptografi yöntemi ile şifrelenmiş, dağıtık yapıdaki bir veri tabanı sistemidir. Birbiri ardına zincir şeklinde bağlanmış bloklardan oluşmaktadır. Bloklar, verilerin şifreli bir biçimde tutulduğu bölümlerdir. Ağ üzerinde yeni bir işlem gerçekleştiğinde bu işlem ağa bağlı cihazlar veya yazılımlar aracılığıyla kontrol edilir, doğruluğu onaylanırsa işlem blok zincirine dahil edilir. Bloklar bu şekilde kayıtlardan oluşur. Her blok zinciri ağının işlem ve onay süresi farklıdır, bu süreye blok süresi denir. Ethereum için blok süresi 14 ila 15 saniye arasında iken Bitcoin için bu süre 10 dakikadır.

Blok zinciri teknolojisi nasıl çalışıyor?

Blok zinciri, işlemlerin güvenilir bir şekilde kaydedildiği bir sistemdir. Her blok, önceki bloğa bağlı bir zincir oluşturarak değiştirilemez bir kayıt tutar. Kriptografik güvenlik teknolojisi, her işleme benzersiz bir tanımlayıcı ekler ve güven, sorumluluk, şeffaflık ve güvenlik gibi unsurları içerir. Dijital parmak izi olarak adlandırabileceğimiz bu uygulama sayesinde de blok zinciri teknolojisi güvenilir bir yapı sunmaktadır. Birçok kuruluş ve ticari ortak, yaratılan güvenilir blockchain teknolojisi sayesinde verilerini daha hızlı ve kolayca paylaşabilir. 

Blok zinciri, merkezi olmayan bir kayıt mekanizması sunarak işlemlerin güvenli, gerçek zamanlı ve paylaşılabilir bir kaydını sağlar. Katılımcılar, her işlemin şifreli kaydını korur ve izne dayalı blok zinciri çözümleri ile ağa katılabilirler. Bu, güvenilir iş etkileşimlerinin maliyetini düşürür ve işlemlerin güvenlik ve erişilebilirliğini artırır, çünkü her şey birden fazla konumda depolanır ve merkezi güvenlik açıkları önlenir.

Blok zinciri (blockchain) güvenilir mi?

Blok zinciri, kullanıcılarına merkeziyetsiz bir yapı sunarak işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Her blok bir önceki bloktan bir kod içerir ve bu şekilde ağın güvenliği sağlanır. Bu teknolojide aracılara ve hataya yer yoktur. Bir blok zinciri ağının değiştirilebilmesi için ağın dağıtılmış olduğu cihazların %51’inin ele geçirilmesi gerekmektedir ve bu durum imkansıza yakındır.

Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş ve Bitcoin Pizza Günü!

En çok merak edilen soruların başında Bitcoin'in ilk olarak gerçek bir alışveriş işleminde Nasıl ve ne amaçla kullanıldığıdır. Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde tam 10.000 Bitcoin karşılığında 2 tane pizza alımı ile gerçekleşmiştir.  22 Mayıs 2010 tarihinde Amerika'nın Florida eyaletinde yaşayan Laszlo Hanyecz isimli bilgisayar programcısı o dönem 41 dolara denk gelen elindeki 10.000 bitcoin ile iki büyük boy pizza siparişi vermiş ve tarihe geçmiştir. Elbette o tarihlerde Bitcoin'in gelecekte bugünkü değerine ulaşacağı tahmin edilmediği için çok yüksek tutardaki bu Bitcoin sadece 2 pizza karşılığında satılmıştır. Hanyecz'in o günlerde iki pizza karşılığında sattığı bitcoinlerin bugünkü değeri ise yaklaşık 400 milyon dolar!

Bitcoin nereden alınır, alırken nelere dikkat etmeliyim?

Bitcoin alacağınız platform veya borsanın güvenilir olması gerekiyor. Sermayedar yapısı güçlü, sistem açığı olmayan ve olası sorunlarda rahat erişim sağlanan borsaların tercih edilmesi anlık piyasa hareketlerinde hızlı işlem yapabilmek ve güvenle paranızı çekebilmek adına çok önemli. Zira, son dönemde kripto piyasasında yaşanan olumsuz gelişmelerin önemini bir kez daha ortaya çıkardığı en büyük faktör güven. 

Bitcoin alırken veya satarken yatırım yapacağınız varlığın geçmiş fiyat hareketleri, temel makro ekonomik verilerden ne derece etkilendiği, teknik destek-direnç fiyat seviyeleri gibi birçok unsuru göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca kripto para piyasasının dinamiklerinin iyi bilinmesi gerekiyor. Piyasa oldukça yüksek dalgalanmalara konu olan riskli bir piyasa. Bu sebeple yatırımcının riske olan tutumu, yani riskten kaçınan mı yoksa 'risk nötr' mü veya 'risk sever' bir yapıda olup olmadığı önemli. 

 

 

 

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!