Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Enjin Coin (ENJ) Nedir? - Kriptrade Kripto Akademi

Enjin Coin, NFT gibi blockchain varlıklarının değerini doğrudan desteklemek için kullanılan Ethereum tabanlı bir kripto para birimidir. Enjin Coin, birbirine bağlı, blockchain tabanlı oyun ürünlerinden oluşan bir ekosistem sağlayan Enjin şirketinin bir projesidir. Enjin, oyun geliştiricilerin oyun içi öğeleri Ethereum blok zincirinde tokenleştirmesine izin verir. Platformu kullanılarak yayınlanan dijital varlıkları desteklemek için bir ERC-20 belirteci olan ENJ’yi kullanır. ENJ, piyasa değeri bakımından 92. büyük kripto para birimidir.

Enjin Coin’in kurucusu kimdir?

Enjin, 2009 yılında Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından bir oyun topluluğu platformu olarak kuruldu. Blok zincirini Enjin'e sunma fikri ilk olarak 2012'de Bitcoin (BTC) ile ilgilenmeye başladıktan sonra Radomski tarafından önerildi ve sonunda şirketi bunu bir ödeme seçeneği olarak kabul etmeye ikna etti. Ethereum ve akıllı sözleşmeler hakkında bilgi edindikten sonra kendi blok zinciri entegreli yazılımını oluşturmak istediğine karar verdi. Radomski ayrıca, Haziran 2018'de tanıtılan ve Haziran 2019'da son haline getirilen, Ethereum tarafından verilen jetonlar için yeni bir standart olan ERC-1155 jeton standardının da yazarıdır. Enjin Coin 2017 yılında piyasaya sürülmüştür.

ENJ madenciliği yapılabilir mi?

Enjin kendi blok zincirini işletmediği ve temel olarak Ethereum kullandığı için, teknik parametreleri Etherium ile aynıdır. Etherium proof-of-stake konsensüs algoritmasını kullanmaktadır. Bir ERC20 tokeni olarak Enjin'in kendi konsensüs algoritması yoktur ve madenciliği yapılamaz.

Fakat ENJ doğrudan olmasa da farklı yöntemler ile stake edilebilmektedir. Bazı borsalarda ve üçüncü taraf platformlarda staking yapılabilmektedir.

Proof of Stake (PoS) nedir?

Staking, ağı güvenceye almak için kripto varlıkları kilitleme ve bunun karşılığında faiz ödemesi alma eylemidir. Proof of Stake, bir sonraki bloğu kimin doğrulayacağına karar veren bir konsensüs algoritmasıdır. Geleneksel olarak kullanılan Proof of Work algoritmasında madenciler işlemleri onaylamak adına cihazlarının işlem gücünü kullanarak kriptografik bulmacaları çözerken, PoS algoritmasında doğrulayıcılar ellerinde tuttukları coin miktarına bağlı olarak seçilir.

PoS algoritması, Bitcoin’de kullanılan ve yüksek miktarda enerji tüketimi gerektiren PoW konsensüs algoritmasına göre daha doğa dostu ve daha ölçeklenebilir olarak görülüyor.

Proof of Work (PoW) nedir?

Blok zinciri ağında bu algoritma, işlemleri onaylamak ve zincire eklenmek üzere yeni bloklar üretmek için kullanılır. PoW algoritması üzerinden madenciler, ağdaki işlemleri tamamlamak ve ödül kazanmak için çalışırlar. Bu işleme de ‘’Mining(Madencilik)’’ denir.

ENJ’nin dolaşımdaki arzı ve maksimum arzı ne kadardır?

ENJ’nin maksimum arz miktarı 1 milyardır ve bu miktarın tamamı dolaşımdadır.

Yıllara göre ENJ fiyatları

01.2022                 34.42₺
01.2021                   0.98₺
01.2020                   0.47₺
01.2019                   0.22₺
01.2018                   0.67₺

 

İnternet Sitesi: enjin.io

Whitepaper: cdn.enjin.io/downloads/whitepapers/enjin-coin/en.pdf

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!