Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Ethereum (ETH) Nedir? - Kriptrade Kripto Akademi

Ethereum, ERC-20 kod sistemi sayesinde birçok kripto para biriminin altyapısını oluşturan merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu bir blok zinciridir. Ethereum blok zincirinin kurumsal kripto para birimi ise Ether'dir. Ether, Bitcoin'den sonra en büyük piyasa değerine sahip sanal paradır.

Ethereum’un kurucusu kimdir?

Ethereum, 2013 yılının sonlarında kripto para araştırmacısı ve programcısı Vitalik Buterin tarafından yeni nesil bir blok zinciri olarak tasarlanmıştır. Ethereum, 30 Temmuz 2015’te, 11,9 milyon sanal birime karşılık gelecek şekilde “ön madencilik” yöntemiyle hayata geçirilmiştir.

ERC-20 nedir?

ERC-20, Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilen tokenlere uygulanan kuralları tanımlayan standartlara verilen addır.

Yıllara göre Ethereum fiyatları

01.2022     50,211₺
01.2021       7,271₺
01.2020          758₺
01.2019          705₺
01.2018       2,928₺
01.2017            34₺
01.2016              2₺

 

Ethereum Merge nedir?

Türkçe karşılığı “Birleştirme” olan Ethereum Merge, Ethereum ağının PoW çalışma biçiminden PoS çalışma biçimine geçmesini sağlayan güncellemedir. Merge, Ethereum ağında konsensüs değişimine sebep olurken günlük ortaya çıkacak olan ETH miktarını da %90’a yakın azaltmıştır. Merge, ağın daha verimli, sürdürülebilir, kapsayıcı ve çevre dostu hale getirilmesi için tasarlanmıştır.

Proof of Stake(PoS) nedir?

Staking, ağı güvenceye almak için kripto varlıkları kilitleme ve bunun karşılığında faiz ödemesi alma eylemidir. Proof of Stake, bir sonraki bloğu kimin doğrulayacağına karar veren bir konsensüs algoritmasıdır. Geleneksel olarak kullanılan Proof of Work algoritmasında madenciler işlemleri onaylamak adına cihazlarının işlem gücünü kullanarak kriptografik bulmacaları çözerken, PoS algoritmasında doğrulayıcılar ellerinde tuttukları coin miktarına bağlı olarak seçilir.

PoS algoritması, Bitcoin’de kullanılan ve yüksek miktarda enerji tüketimi gerektiren PoW konsensüs algoritmasına göre daha doğa dostu ve daha ölçeklenebilir olarak görülüyor.

Proof of Work(PoW) nedir?

Blok zinciri ağında bu algoritma, işlemleri onaylamak ve zincire eklenmek üzere yeni bloklar üretmek için kullanılır. PoW algoritması üzerinden madenciler, ağdaki işlemleri tamamlamak ve ödül kazanmak için çalışırlar. Bu işleme de ‘’Mining(Madencilik)’’ denir.

 

İnternet Sitesi: ethereum.org

Whitepaper: ethereum.org/whitepaper/

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!