Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Grafik Formasyonları - Kriptrade Kripto Akademi

Formasyon Nedir?

Yatırımcıların fiyatlar hakkında gözlem yapabilmesine ve sonrasında yaşanabilecek fiyat hareketleri hakkında tahmin yürütebilmesini sağlayan yinelenen hareket kalıplarıdır. Formasyonlar çeşitlerine göre yatırımcılara içinde bulunulan trendin döneceğine veya trendin devam edeceğine dair sinyaller verebilir. OBO(Omuz Baş Omuz), TOBO(Ters Omuz Baş Omuz), İkili Dip, İkili Tepe, Çanak, Ters Çanak formasyonları trendin döneceğine dair sinyal veren formasyonlardır.  Bayrak, Ters Bayrak, Flama, Ters Flama, Yükselen Üçgen, Alçalan Üçgen, Yükselen Takoz ve Alçalan Takoz formasyonları ise trendin devam edeceğine dair sinyal veren formasyonlardır.

İkili Tepe Formasyonu

İkili Tepe Formasyonu, yatırımcılara yükseliş trendinin son bulacağına ve yeni bir düşüş trendi başlayacağına dair sinyaller verir. Grafikte, fiyatın iki kez aynı tepe noktasından dönmesi sonucu ‘’M’’ harfine benzer bir hareket yapması şeklinde görülür.

İkili Dip Formasyonu

İkili Dip Formasyonu, ikili tepe formasyonunun tam tersidir. Yatırımcılara düşüş trendinin son bulacağına ve yeni bir yükseliş trendi başlayacağına dair sinyaller verir. Grafikte, fiyatın iki kez aynı dip noktasından dönmesi sonucu ‘’W’’ harfine benzer bir hareket yapması şeklinde görülür.

OBO (Omuz Baş Omuz) Formasyonu

Omuz Baş Omuz Formasyonu, yatırımcılara yükseliş trendinin son bulacağına ve yeni bir düşüş trendi başlayacağına dair sinyaller verir. En güvenilir trend dönüş formasyonlarından biridir. Grafikte, fiyatın ilk tepesini yapması ve birinci omuzu oluşturması, ardından küçük bir düzeltmeden sonra daha yüksek bir tepe yapması ve başı oluşturması ve son olarak da yine bir düzeltme yapması sonrasında son tepesini yaparak ikinci omuzu oluşturması ile formasyonu tamamlayarak aşağı yönlü hareket etmesi şeklinde görülür.

TOBO (Ters Omuz Baş Omuz) Formasyonu

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu, Omuz Baş Omuz formasyonunun tam tersidir. Yatırımcılara düşüş trendinin son bulacağına ve yeni bir yükseliş trendi başlayacağına dair sinyaller verir. En güvenilir trend dönüş formasyonlarından biridir. Grafikte, fiyatın ilk dibini yapması ve birinci omuzu oluşturması, ardından küçük bir düzeltmeden sonra daha düşük seviyede bir dip yapması ve başı oluşturması ve son olarak da yine bir düzeltme yapması  sonrasında son dibini yaparak ikinci omuzu oluşturması ile formasyonu tamamlayarak yukarı yönlü hareket etmesi şeklinde görülür.

Çanak Formasyonu

Çanak Formasyonu, yatırımcılara düşüş trendinin son bulacağına ve yeni bir yükseliş trendi başlayacağına dair sinyaller verir. Grafikte, fiyatın çanağa benzer bir hareket yapması ve ardından yükselişe geçmesi şeklinde görülür.

Ters Çanak Formasyonu

Ters Çanak Formasyonu, yatırımcılara yükseliş trendinin son bulacağına ve yeni bir düşüş trendi başlayacağına dair sinyaller verir. Çanak formasyonunun tam tersidir. Grafikte, fiyatın ters duran çanağa benzer bir hareket yapması ve ardından düşüşe geçmesi şeklinde görülür.

Bayrak Formasyonu

Bayrak formasyonu, yükseliş trendi içerisinde gerçekleşerek yatırımcılara trendin devam edeceğine dair sinyaller verir. Grafikte, fiyatın bayrak direğine benzer bir şekilde hızlı yükselişi sonrası aşağı yönlü bir kanal oluşturması, ardından bayrak direğine benzeyen hızlı yükselişi tekrarlaması şeklinde görülür.

Ters Bayrak Formasyonu

Ters Bayrak Formasyonu, Bayrak Formasyonunun tam tersidir. Düşüş trendi içerisinde gerçekleşerek yatırımcılara trendin devam edeceğine dair sinyaller verir. Grafikte, fiyatın bayrak direğine benzer bir şekilde hızlı düşüşü sonrası yukarı yönlü bir kanal oluşturması, ardından bayrak direğine benzeyen hızlı düşüşü tekrarlaması şeklinde görülür.

Flama Formasyonu

Flama Formasyonu, yükseliş trendi içerisinde gerçekleşerek yatırımcılara trendin devam edeceğine dair sinyaller verir. Grafikte, fiyatın bayrak direğine benzer bir şekilde hızlı yükselişi sonrası flamaya benzeyen üçgen içerisinde hareket etmesi, ardından bayrak direğine benzeyen hızlı yükselişi tekrarlaması şeklinde görülür.

Ters Flama Formasyonu

Ters Flama Formasyonu, Flama Formasyonunun tam tersidir. Düşüş trendi içerisinde gerçekleşerek yatırımcılara trendin devam edeceğine dair sinyaller verir. Grafikte, fiyatın bayrak direğine benzer bir şekilde hızlı düşüşü sonrasında flamaya benzeyen üçgen içerisinde hareket etmesi, ardından bayrak direğine benzeyen hızlı düşüşü tekrarlaması şeklinde görülür.

Yükselen Üçgen Formasyonu

Yükselen Üçgen Formasyonu, yatırımcılara içinde bulunulan yükseliş trendinin devam edeceğine dair sinyaller verir. Grafikte, fiyatın bir süre üçgen benzeri yükselen bir kanal içerisinde kalması ve ardından yukarı yönlü hareket etmesi şeklinde görülür.

Alçalan Üçgen Formasyonu

Alçalan Üçgen Formasyonu, yatırımcılara içinde bulunulan düşüş trendinin devam edeceğine dair sinyaller verir. Grafikte, fiyatın bir süre üçgen şeklinde alçalan bir kanal içerisinde kalması ve ardından aşağı yönlü hareket etmesi şeklinde görülür.

Yükselen Takoz Formasyonu

Yükselen Takoz Formasyonu diğer formasyonlar kadar yaygın olarak kullanılmamaktadır, fakat doğru kullanıldığı zaman başarılı sonuçlar veren bir formasyondur. Grafikte, fiyatın bir süre yükselen ve daralan bir kanal içerisinde sıkışması ve ardından aşağı yönlü hareket etmesi şeklinde görülür.

Alçalan Takoz Formasyonu

Alçalan Takoz Formasyonu diğer formasyonlar kadar yaygın olarak kullanılmamaktadır, fakat doğru kullanıldığı zaman başarılı sonuçlar veren bir formasyondur. Grafikte, fiyatın bir süre alçalan ve daralan bir kanal içerisinde sıkışması ve ardından yukarı yönlü hareket etmesi şeklinde görülür.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!