Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Mina (MINA) Nedir? - Kriptrade Kripto Akademi

Mina, TypeScript'te yazılmış 22KB bir blok zinciri ve sıfır bilgili akıllı sözleşmelere ("zkApps") sahip bir katman-1 blok zinciridir. Kısa ve öz bir blok zincirine (22KB) sahip ilk kripto para birimi protokolüdür. Bitcoin ve Ethereum gibi ilk blok zincirleri, zaman içinde veri biriktirir ve şu anda yüzlerce gigabayt boyutundadır. Zaman geçtikçe, blok zincirlerinin boyutu artmaya devam edecektir. Bu ağların mevcut konsensüs durumunu doğrulamak için tüm zincir geçmişi gereklidir. Mina ile blok zinciri her zaman sabit bir boyutta kalır. Bu yinelemeli, 22KB sıfır bilgi kanıtını kullanarak protokolün mevcut mutabakat durumunu doğrulamak mümkündür. Bu, katılımcıların ağın mevcut konsensüs durumunu hızlı bir şekilde senkronize edebileceği ve doğrulayabileceği anlamına gelir. Mina ağının yerel para birimi MINA’dır. MINA, piyasa değeri bakımından 74. büyük kripto para birimidir.

zkApps nedir?

Mina'nın sıfır bilgili akıllı sözleşmelerine "zkApps" denir. zkApps, sınırsız zincir dışı yürütme, blok zinciri tarafından asla görülmeyen özel veri girişleri için gizlilik, TypeScript'te akıllı sözleşmeler yazma yeteneği ve daha fazlası gibi güçlü ve benzersiz özellikler sağlar.

Tüm blok zincirinin durumunu hafif bir anlık görüntü olarak yakalarlar ve zincirin kendisi yerine bunu etrafa gönderirler. Bu, arkadaşınıza devasa bir canlı hayvan yerine bir fil kartpostalı göndermek gibi bir şey. Ağdaki bir sonraki blok oluşturulduğunda, blok zincirinin önceki durumunun anlık görüntüsü arka planda olacak şekilde kendi anlık görüntüsünü alır. Bu yeni enstantane, bir sonraki blok için arka plan olarak kullanılacak ve blok zinciri bu şekilde devam edecektir. Şaşırtıcı bir şekilde, sonsuz miktarda bilginin kanıtını içerebilse de anlık görüntü her zaman aynı boyutta kalır.

Mina’nın kurucusu kimdir?

Mina, Evan Shapiro ve Izaak Meckler tarafından 2017 yılında kurulan O(1) Labs ekibi tarafından oluşturuldu. O(1) Labs ekibi, platformlarını oluşturup test ettikten dört yıl sonra 23 Mart 2021'de Mina ana ağını başlattı.

MINA stake edilebilir mi?

Mina, işlemlerin doğrulanması için bir proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizması kullanır. Mina ağının yerel para birimi olan MINA stake edilebilmektedir.

Proof of Stake (PoS-Hisse İspatı) nedir?

Staking, ağı güvenceye almak için kripto varlıkları kilitleme ve bunun karşılığında faiz ödemesi alma eylemidir. Proof of Stake, bir sonraki bloğu kimin doğrulayacağına karar veren bir konsensüs algoritmasıdır. Geleneksel olarak kullanılan Proof of Work algoritmasında madenciler işlemleri onaylamak adına cihazlarının işlem gücünü kullanarak kriptografik bulmacaları çözerken, PoS algoritmasında doğrulayıcılar ellerinde tuttukları coin miktarına bağlı olarak seçilir.

PoS algoritması, Bitcoin’de kullanılan ve yüksek miktarda enerji tüketimi gerektiren PoW konsensüs algoritmasına göre daha doğa dostu ve daha ölçeklenebilir olarak görülüyor.

MINA’nın dolaşımdaki arzı ve toplam arzı ne kadardır?

MINA’nın toplam arz miktarı 824,104,972’dir. Dolaşımdaki arz miktarı yaklaşık 756 milyondur.

Yıllara göre MINA fiyatları

10.2022                     10.92₺
07.2022                     10.19₺
04.2022                     38.93₺
01.2022                     47.30₺
10.2021                     36.17₺
07.2021                     12.35₺

 

İnternet Sitesi: minaprotocol.com

Whitepaper: docs.minaprotocol.com

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!