Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Shiba Inu (SHIB) Nedir? - Kriptrade Kripto Akademi

Shiba Inu(SHIB), Ağustos 2020'de oluşturulan merkezi olmayan bir kripto para birimidir "DOGE Killer" olarak adlandırılan kripto para, Dogecoin'den esinlenerek geliştirilmiştir ancak Dogecoin'den daha başarılı olma hedefi doğrultusunda ‘’DOGE Killer(Doge Katili)’’ sloganıyla yoluna devam etmiştir.Transfer ücretlerini düşürmek için Shibarium ağı üzerinde çalışılmaktadır. SHIB, piyasa değeri bakımından 14. büyük kripto para birimidir.

Shiba Inu’nun kurucusu kimdir?

Shiba Inu,Ağustos 2020'de "Ryoshi" olarak bilinen anonim bir kişi tarafından oluşturulmuştur. İsmi, logosunda bulunan köpek türü Shiba Inu'dan gelmektedir.

SHIB madenciliği yapılabilir mi?

SHIB, Etherium ağı üzerinde çalışan bir ERC-20 tokendir. Etherium ağı, Etherium Merge ile birlikte yakın zamanda PoW konsensüs modelinden PoS konsensüs modeline geçiş yapmıştır. Bu nedenle Etherium ağı üzerinde çalışan SHIB token stake edilebilmektedir.

Ethereum Merge nedir?

Türkçe karşılığı “Birleştirme” olan Ethereum Merge, Ethereum ağının PoW çalışma biçiminden PoS çalışma biçimine geçmesini sağlayan güncellemedir. Merge, Ethereum ağında konsensüs değişimine sebep olurken günlük ortaya çıkacak olan ETH miktarını da %90’a yakın azaltmıştır. Merge, ağın daha verimli, sürdürülebilir, kapsayıcı ve çevre dostu hale getirilmesi için tasarlanmıştır.

Proof of Stake (PoS) nedir?

Staking, ağı güvenceye almak için kripto varlıkları kilitleme ve bunun karşılığında faiz ödemesi alma eylemidir. Proof of Stake, bir sonraki bloğu kimin doğrulayacağına karar veren bir konsensüs algoritmasıdır. Geleneksel olarak kullanılan Proof of Work algoritmasında madenciler işlemleri onaylamak adına cihazlarının işlem gücünü kullanarak kriptografik bulmacaları çözerken, PoS algoritmasında doğrulayıcılar ellerinde tuttukları coin miktarına bağlı olarak seçilir.

PoS algoritması, Bitcoin’de kullanılan ve yüksek miktarda enerji tüketimi gerektiren PoW konsensüs algoritmasına göre daha doğa dostu ve daha ölçeklenebilir olarak görülüyor.

Proof of Work (PoW) nedir?

Blok zinciri ağında bu algoritma, işlemleri onaylamak ve zincire eklenmek üzere yeni bloklar üretmek için kullanılır. PoW algoritması üzerinden madenciler, ağdaki işlemleri tamamlamak ve ödül kazanmak için çalışırlar. Bu işleme de ‘’Mining(Madencilik)’’ denir.

SHIB’in dolaşımdaki arzı ve maksimum arzı ne kadardır?

SHIB’in maksimum arz miktarı sınırsızdır, toplam arz miktarı 589 trilyondur. SHIB’in dolaşımdaki arzı yaklaşık 549 trilyondur.

Yıllara göre SHIB fiyatları

10.2022                            0.000209₺
07.2022                            0.000172₺
04.2022                            0.000379₺
01.2022                            0.000454₺
10.2021                          0.0000682₺
07.2021                          0.0000767₺
04.2021                      0.000000495₺
01.2021               0.000000000889₺

 

İnternet Sitesi: shibatoken.com

Whitepaper: github.com/shytoshikusama/woofwoofpaper/raw/main/SHIBA_INU_WOOF_WOOF.pdf

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!