Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Solana (SOL) Nedir? - Kriptrade Kripto Akademi

Solana, ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu uygulamalar sağlamak üzere oluşturulmuş, halka açık, açık kaynak kodlu ve merkezi olmayan bir blok zinciridir. Ethereum gibi Solana da akıllı sözleşmeleri desteklemektedir. Solana'nın saniyede yaklaşık 50.000 işlemi rahatça gerçekleştirebilen ölçeklendirme yeteneği büyük rakiplerinden daha gelişmiştir. SOL, Solana ağının yerel para birimidir. SOL, piyasa değeri bakımından 13. büyük kripto para birimidir.

Solana’nın kurucusu kimdir?

Solana Foundation tarafından başlatılan Solana projesinin başında Anatoly Yakovenko ve Greg Fitzgerald bulunmaktadır. 2017 yılında başlanan proje 2020 yılında hayata geçmiştir ve SOL piyasaya sürülmüştür.

SOL madenciliği yapılabilir mi?

Mevcut lider blok zinciri teknolojilerinden bazıları, güvenliği doğrulamak için enerji harcayan, zaman alan veya çok karmaşık hesaplamaları çözerek yapılan iş ispatı(PoW) konsensüs mekanizmasını kullanır ve bu işlemlerin, işlem başına yüzlerce dolara kadar çıkabilen ücretleri vardır. Solana, bilgileri doğrulamak için hisse ispatı(PoS) olarak adlandırılan mekanizmayı kullanır ve bunun üzerine kanıtın daha da hızlı doğrulanmasına olanak tanıyan, tarih ispatı(PoH) adı verilen özel geliştirme yapılmıştır. Bu, birkaç Google aramasıyla aynı ölçekte, buzdolabınızı çalıştırmak gibi diğer normal ev kullanımlarından önemli ölçüde daha az enerji kullanarak son derece verimli halde çalışan bir mekanizmadır. Blok zinciri ağlarını sürdürmek için kullanılan işlem ücretleri Solana'da piyasanın geri kalanına göre oldukça düşüktür.

Proof-of-History (PoH-Tarih İspatı) nedir?

Dağıtık sistemlerde zaman sorunu oldukça zorlaşmaktadır. Hızlı hareket etmeniz ve işlemleri bir an önce gerçekleştirmeniz gerektiğinde, küçük birimler halinde bu işlemleri gerçekleştirmeye zaman ayırabilmeniz gerekir. Solana bu sorunu, bu zaman damgalarının blok zincirinin kendisine yerleştirilmesine izin veren Proof-of-History adlı yenilikçi bir teknolojiyi kullanarak çözüyor.

Proof of Stake (PoS-Hisse İspatı) nedir?

Staking, ağı güvenceye almak için kripto varlıkları kilitleme ve bunun karşılığında faiz ödemesi alma eylemidir. Proof of Stake, bir sonraki bloğu kimin doğrulayacağına karar veren bir konsensüs algoritmasıdır. Geleneksel olarak kullanılan Proof of Work algoritmasında madenciler işlemleri onaylamak adına cihazlarının işlem gücünü kullanarak kriptografik bulmacaları çözerken, PoS algoritmasında doğrulayıcılar ellerinde tuttukları coin miktarına bağlı olarak seçilir.

PoS algoritması, Bitcoin’de kullanılan ve yüksek miktarda enerji tüketimi gerektiren PoW konsensüs algoritmasına göre daha doğa dostu ve daha ölçeklenebilir olarak görülüyor.

SOL’un dolaşımdaki arzı ve maksimum arzı ne kadardır?

SOL’un maksimum arz miktarı sınırsızdır. Dolaşımdaki arz miktarı yaklaşık 362 milyondur.

Yıllara göre SOL fiyatları

10.2022                 600,77₺
07.2022                 549,50₺
04.2022              1.801,13₺
01.2022              2.268,73₺
10.2021              1.256,86₺
07.2021                 309,14₺
04.2021                 160,37₺
01.2021                   11,23₺
10.2020                   22,22₺
07.2020                     5,69₺

 

İnternet Sitesi: solana.com

Whitepaper: solana.com/solana-whitepaper.pdf

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!