Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Tezos (XTZ) Nedir? - Kriptrade Kripto Akademi

Tezos, küresel bir doğrulayıcı, araştırmacı ve kurucu topluluğu tarafından desteklenen varlıklar ve uygulamalar için blok zincirinin benimsenmesinin önündeki temel engelleri ele alan açık kaynaklı bir platformdur. Tezos, tasarımında uzun vadeli yükseltilebilirliği, açık katılım ve iş birliğini ve akıllı sözleşme güvenliğini benimser. Tezos ağının yerel para birimi XTZ’dir. XTZ, piyasa değeri bakımından 44. büyük kripto para birimidir. 

Tezos’un kurucusu kimdir?

Çalışmalarına 2014 yılında başlanan Tezos, Arthur Breitman ve eşi Kathleen Breitman tarafından oluşturulmuştur. 2014 yılında Arthur Breitman Morgan Stanley'de çalışırken, "L. M Goodman" takma adıyla teknik dokümanını yayınlamıştır. 2015 yılında Arthur Breitman, Tezos'u geliştirmek amacıyla kurduğu Dynamic Ledger Solutions Inc (DLS) adlı şirketin CEO'su olmuştur. Tezos, piyasaya 2018 yılında sürülmüştür. 

XTZ stake edilebilir mi?

Tezos, işlemlerin doğrulanması için bir Liquid Proof of Stake (LPoS) konsensüs mekanizması kullanır. Tezos ağının yerel para birimi olan XTZ stake edilebilmektedir. 

Liquid Proof of Stake (LPoS) nedir?

DPoS fikrinin bir evrimi olan LPoS, Tezos tarafından geliştirmiştir. DPoS'un aksine, herhangi bir kullanıcı yeterli parası varsa doğrulayıcı olabilir. Buradaki fikir, etkinliği ve katılımı daha da fazla artırmaktır. Ağın ölçeklenebilirliğinden çok yönetişim likiditesine odaklanılır. Bir doğrulayıcının fikir birliğine katılması için 6,000 XTZ'ye ihtiyacı vardır. DPoS'ta olduğu gibi, ödül olasılığı yatırılan miktarla doğru orantılıdır.

Delegated Proof of Stake (DPoS) nedir?

DPoS, birçok mutabakat algoritmasından biridir. DPoS, büyük ölçüde Proof of Stake modeline dayanmaktadır. Tanıklar, seçmenler ve delegeler olarak bölünmüş farklı taraflardan oluşan bir sistemdir. Ağdaki her kullanıcı, token varlıklarına göre oy hakkı alır. Bunlar tanık seçmek için kullanılabilir. Tanıklar, fikir birliğini sağlayan ve işlemleri onaylayan ağ güvenlik görevlileridir. Üçüncü taraf olan delegeler, ağın ilerlemesini denetler.

XTZ’nin dolaşımdaki arzı ve toplam arzı ne kadardır?

XTZ’nin toplam arz miktarı 938,797,619’dur. Dolaşımdaki arzı 917,363,956’dır.

Yıllara göre XTZ fiyatları

06.2022            32.56₺
01.2022            58.00₺
06.2021            30.62₺
01.2021            14.98₺
06.2020            19.08₺
01.2020              8.15₺
06.2019              8.60₺
01.2019              2.68₺

 

İnternet Sitesi: tezos.com

Whitepaper: tezos.com/whitepaper.pdf

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!