Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%

Tron (TRX) Nedir? - Kriptrade Kripto Akademi

TRON, kendini blok zincir teknolojisi ve merkezi olmayan uygulamalar (DApp'ler) aracılığıyla internetin merkeziyetsizleştirilmesini hızlandırmaya adamış bir ağdır. 2018'de TRON, protokolünü Ethereum'un üstündeki bir ERC-20 belirtecinden, bağımsız bir eşler arası ağ olarak değiştirmiştir. Bundan sonra Ethereum'a rakip olmayı amaçlamıştır. 25 Temmuz 2018'de TRON Vakfı, en büyük eşler arası dosya paylaşım ağı olan BitTorrent'i satın almıştır. TRX, Tron ağının yerel para birimidir. TRX, piyasa değeri bakımından 16. büyük kripto para birimidir.

Tron’un kurucusu kimdir?

TRON, 2017 yılında Justin Sun tarafından kurulmuştur. Justin Sun, Pennsylvania Üniversitesi'nden Doğu Asya çalışmaları alanında yüksek lisans ve Pekin Üniversitesi'nden Tarih alanında lisans derecesine sahiptir. 2014'te Davos Küresel Gençlik Liderlerinin kapak figürü olmuştur, 2015'te CNTV'nin en dikkate değer yeni girişimcisi seçilmiştir ve 2015'ten 2017'ye kadar Forbes Çin ‘’30 Yaş Altı 30’’ listesinde yer almıştır.

Tron ağında staking yapılabilir mi?

Tron, işlemlerin doğrulanması için bir proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizması kullanır. Tron ağının yerel para birimi olan TRX stake edilebilmektedir.

Proof of Stake (PoS-Hisse İspatı) nedir?

Staking, ağı güvenceye almak için kripto varlıkları kilitleme ve bunun karşılığında faiz ödemesi alma eylemidir. Proof of Stake, bir sonraki bloğu kimin doğrulayacağına karar veren bir konsensüs algoritmasıdır. Geleneksel olarak kullanılan Proof of Work algoritmasında madenciler işlemleri onaylamak adına cihazlarının işlem gücünü kullanarak kriptografik bulmacaları çözerken, PoS algoritmasında doğrulayıcılar ellerinde tuttukları coin miktarına bağlı olarak seçilir.

PoS algoritması, Bitcoin’de kullanılan ve yüksek miktarda enerji tüketimi gerektiren PoW konsensüs algoritmasına göre daha doğa dostu ve daha ölçeklenebilir olarak görülüyor.

TRX’in dolaşımdaki arzı ve maksimum arzı ne kadardır?

TRX’in maksimum arz miktarı sınırsızdır, toplam arz ve dolaşımdaki arz miktarları yaklaşık 92 milyardır. 

Yıllara göre TRX fiyatları

01.2022            1.0205₺
01.2021            0.2025₺
01.2020            0.0817₺
01.2019            0.1036₺
01.2018            0.1369₺

 

İnternet Sitesi: tron.network

Whitepaper: developers.tron.network/docs

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!