Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
5/15/2024

ABD Enflasyon Datası BTC'yi Nasıl Etkileyecek? - Kriptrade

Dün 61000-62000 arası salınımda olan Bitcoin nispeten durgun bir gün geçirdi diyebiliriz. Bugün ise beklenti volatilitenin yükselmesi yönünde. Zira ABD enflasyon verisi, FED’in faiz patikasındaki yol haritasına da ipucu olacaktır. Bunun dışında bu hafta nazarında FOMC yetkililerinin yapacağı açıklamalar da kritik olabilir. Aslında bir ileri bir geri seyri devam eden ana koin için kararsızlık döneminin sürdüğünü belirtmek yanlış olmayacaktır. Teknik anlamda aşağı yönlü hareketlerde 61200-60000-58000-56000-52350-50200 destekleri önemli olabilirken yukarı yönlü ataklar içinse 62000 dolar üzerinde kalıcılık önemli olup 64000-66000-67200-68150 70000-72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. Alt koinlerde de durum çok farklı değilken hem toparlanmaların hem de düşüşlerin alt koinler bazında daha sert olduğunu görmekteyiz. Piyasada artık her düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirenler ile satıcılı seyrin devam edeceğini düşünüp kol kesenler arasındaki mücadelenin galibi merakla beklenmekte.

Haber akışına geldiğimizde, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, dün Yabancı Bankacılar Birliği'nin Amsterdam'da düzenlenen Yıllık Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. Burada yaptığı konuşmada enflasyonu hedefe düşürmenin "sorunsuz bir yol" olmasını beklemediklerine işaret eden Powell, son dönemde yüksek gelen verilerin sabırlı olunması ve kısıtlayıcı para politikasının işini yapmasına izin verilmesi gerektiğini gösterdiğini ifade etti. Powell, enflasyon konusunda ise ilk çeyrekte daha fazla ilerleme kaydedilmediğine dikkati çekerek, söz konusu dönemde verilerin beklentilerin üzerinde geldiğini aktardı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, bugün Nisan ayına ait ÜFE enflasyon verilerini açıkladı. Aylık ÜFE, beklenen %0,3’e karşı %0,5 arttı. Aylık çekirdek ÜFE %0,5 artışla %0,2’lik tahminlerin çok üzerinde gerçekleşti. Yıllık ÜFE %2,2 seviyesinde sabit kaldı ve yıllık çekirdek ÜFE oranı %2,1’den %2,4’e yükseldi. ABD ÜFE verisini de değerlendiren Powell, gelen verileri "oldukça karışık" olarak nitelendirdi. Manşet verilerin yüksek olduğunu belirten Powell, ancak önceki verilere ilişkin revizyonlar olduğunu aktardı.

Bunun dışında, Büyük bir ABD kripto para borsası olan Coinbase, 2024'ün ilk çeyreğinde 56 milyar dolarlık bir tüketici işlem hacmi bildirdi. Bu rakam, 2023'ün son çeyreğinin neredeyse iki katı olmasına rağmen 2021 rallisi sırasında görülen 133,75 milyar dolarlık üç aylık ortalamanın önemli ölçüde gerisinde kalıyor. 2021 yılında, COVID- 19 kilitlenmeleri, düşük faiz oranları ve artan tasarruflar gibi faktörlerin kripto para birimleri de dahil olmak üzere çeşitli varlıkların fiyatlarında artışa yol açmasıyla perakende yatırımcılar ön plandaydı. Buna karşın, bitcoin'in değerindeki artış, ABD bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere, daha çok kurumsal yatırımcılar tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor.

Son olarak, Analiz şirketi Bernstein‘in uzmanları, halving sonrasında Bitcoin‘in (BTC) yatay hareketler sergilemesinin madencilere yaradığını açıkladı. Bu yatay süreçte büyük şirketler altyapıyı genişleterek ve yeni kapasiteler getirerek pazar paylarını artırabilecekler. Uzmanlara göre Bitcoin ETF‘lerine yatırılan fonlar varlık yönetimi platformlarına ve diğer kurumsal fonlara yeniden dağıtılırken, lider kripto para birimi daha çok yatay hareketler sergileyecek. Bernstein analistleri, Bitcoin hash oranının düşmesiyle birlikte Marathon Digital, Riot Platforms ve CleanSpark gibi halka açık madencilik şirketlerinin pazar payının %0,2 arttığını kaydetti.

Bugünkü veri akışında yurtiçinde Nisan ayı bütçe dengesi sonuçlanırken, Euro Bölgesi 1.çeyrek büyüme rakamları açıklanacak. Günün en öne çıkan datası ise hiç şüphesiz ABD Nisan ayı enflasyon verisi olacaktır. Bunun dışında FOMC üyesi Bowman ve Kashkari’nin konuşması da dikkatle izlenecek. Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskleri ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Coinbase’den SEC’ye Savaş Bayraklarını Açıyor

ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase‘in genel danışmanı Paul Grewal, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) kripto para şirketlerine dava açarken gerekli prosedürlere uymamakla suçladı. Coinbase avukatına göre SEC, Wells bildirimleri adı verilen, olası bir dava açılmasına ilişkin uyarıların gönderilmesi konusunda kendi standart prosedüründen saptı. Baş hukuk danışmanı, SEC’in 50 milyon dolardan fazla değere sahip kripto varlıklarla bir dolandırıcılık planı düzenlemekle suçladığı Debt Box davasında da benzer bir durumun yaşandığını hatırlattı. Mart ayında mahkeme Debt Box’ın yanında yer aldı ve SEC’i yanlış beyanlarda bulunmakla eleştirdi ve onu suiistimal nedeniyle yaptırıma tabi tuttu.

BTC’den Ümidini Kesmeyen Balinalar Alıma Devam Ediyor

Lider kripto para birimi Bitcoin, son süreçte yatırımcıların beklediği performansları sergileyemiyor. Son dönemlerde 60 bin dolar destek seviyesinde mücadele veren BTC, halen kayda değer bir yükseliş trendi başlatamamış durumda. Başarılı bir veri sağlayıcısı olan Look On-Chain’in aktardıklarına göre kripto balinaları hala BTC topluyor. Buna göre bir balina, 19 Mart’tan bu yana 65.264 dolar fiyat ortalamasıyla toplamda 4.736 adet BTC (309 milyon dolar değerinde) biriktirirken diğer bir balinanın ise 19 Kasım 2023’ten bu yana 45.156 dolar fiyat ortalamasıyla toplamda 791 adet BTC (35,7 milyon dolar değerinde) biriktirdiğini raporladı. Bu da halen Bitcoin için büyük yatırımcıların da umut beslediğini göstermekte.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 50-100 günlük hareketli ortalamaları üzerinde kalan Dolar endeksinin yükselişler yapması USD karşıtı varlıklara karşı bir tehdit oluşturdu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. İran-İsrail gerilimi ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin için son dönemde işlerin yolunda gittiği söyleyemeyiz. Yukarı atakları yapsa da buralarda kalıcı olmakta zorlanan ana koin için hacimli bir alım performansı gerekmekte. Aksi halde 61200-60000-58000-56000-52350 50200 destekleri karşılamayı beklemekte. Tersi durumda ise 64000-66000-67200-68150-70000-72200-73800 seviyelerini yeniden hedefleyebilir.

ALTCOİN ANALİZİ

SHIBA INU (SHIB)

Mart ayındaki devasa yükselişi sonrası kazançlarının yarısını vermiş olan Shiba tarafında 0,0007 üzerinde tutunma son derece önem taşımakta. Bu durumda 0,000788- 0,0008475-0,0009270 dirençleri test edilebilirken satıcılı seyir halinde ise 0,00067- 0,00060 seviyesi ana destekler olarak kabul edilmekte.

VECHAIN (VET)

Son bir aydır ciddi kayıplar veren Vechain, aşağı yönlü seyrine devam ediyor. 1,0670 seviyesinin altına düşmemesi önemli olan bu altkoin için aşağı yönlü hareketlerin sürmesi halinde 1,0050-0,8890 destekleri bulunurken olası yukarı yönlü hareketlerde ise 1,1160- 1,1540-1,2000 dirençleri değerlendirilebilir.

ENJIN COIN (ENJ)

Yükselen trendini sona erdirmesinin ardından aşağı yönlü hareketlere ağırlık veren Enjin’de toparlanma görülmesi için 9,80 üzerinde kalıcılık gerekmekte. Bunun gerçekleştirmesi durumunda 10,30-10,80-11,60-12,30 dirençleri takip edilebilirken satıcılı seyirde ise 8,70-8,15 destek seviyeleri olarak kabul edilebilir.

CONTENTOS (COS)

0,34 seviyesi altına sarkması pek hoş görülmeyen Contentos, nisan sonunda yaptığı zirve hareketinin ardından kayıplarına devam ediyor. Düşüşlerin devamı için 0,3080 ve 0,2820 destekler bölgesine kadar geri çekilmeler görülebilirken olası yükselişlerde 0,3400- 0,3720-0,4190 direnç seviyeleri izlenebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!