Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
5/16/2024

ABD Enflasyon Sonuçlarının Etkisi Kalıcı Olacak Mı? -Kriptrade

Dün aylık bazda beklentinin altında, yıllık bazda ise beklentiler dahilinde açıklanan ABD enflasyon verisi sonrası güç kazanan Bitcoin, günü yukarı yönlü hareketlerle tamamladı. Volatil hareketlere devam etmesi muhtemel olan ana koin için alıcılı seyrine devam etmesi ile yakalanacak ralli, hem hacmi hem de fiyatı artırabilir. Teknik anlamda aşağı yönlü hareketlerde 64000-62000-61200-60000-58000-56000-52350-50200 destekleri önemli olabilirken yukarı yönlü ataklar içinse 62000 dolar üzerinde kalıcılık önemli olup 64000-66000-67200-68150-70000-72200- 73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. Altkoinlerde de durum çok farklı değilken hem toparlanmaların hem de düşüşlerin altkoinler bazında daha sert olduğunu görmekteyiz.

Haber akışına geldiğimizde, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası hakkında ipucu verecek olan enflasyon verisi açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık bazda yüzde 0,3 ile beklentilerin altında artarken, yıllık bazda ise beklentilere paralele olarak yüzde 3,4 yükseldi. Söz konusu dönemde barınma endeksi yüzde 0,4, benzin fiyatı yüzde 2,8 yükseldi. TÜFE'deki aylık artışa barınma ve benzin fiyatlarındaki yükselişin katkısı yüzde 70'in üzerinde gerçekleşti. Enerji endeksi nisanda aylık yüzde 1,1 artarken, gıda endeksi değişmedi. Ulaşım fiyatlarının da aylık yüzde 0,9 artması dikkati çekti. Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de nisanda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 3,6 ile beklentilere paralel artış kaydetti. Çekirdek enflasyon martta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 3,8 olmuştu. Böylelikle çekirdek enflasyon 6 ayın ardından ilk kez yavaşlama gösterdi. Perakende satışlar da daha önce sıcak olan tüketici sektörüne göre bir miktar yavaşlama gösterdi. Analistlere göre birlikte ele alındığında bu durum Fed'in sonbaharda faiz indirimini destekliyor.  ABD TÜFE verileri sonrası, Fed swaplarında 2024'e dair faiz indirim beklentileri arttı. Ayrıca 10 yıllık ABD Hazine kâğıdı getirisi yüzde 4,583'ten yüzde 4,368'e gerilerken DXY de değer kaybı yaşandı. Diğer taraftan S&P 500, tüketici fiyat endeksinin altı aydan beri ilk kez Nisan ayında soğuduğunu gösteren verilerin ardından önceki kapanış rekorunu kırdı. Tüm bunlar olurken Bitcoin ve riskli varlıklarda ise ciddi değer kazancı göze çarptı. 

Bunun dışında, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, merkez bankasının faiz oranlarını "bir süre daha" mevcut seviyede tutmasının muhtemel olduğunu yineledi ve para politikasının şu anda ne kadar kısıtlayıcı olduğundan emin olmadığını sorguladı. Dün Kuzey Dakota’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Kashkari, en büyük belirsizliğin para politikasının ekonomi üzerinde ne kadar aşağı yönlü baskı oluşturduğuna dair olduğunu söylerken herhangi bir sonuca varmadan önce temel enflasyonun nereye doğru gittiğini anlayana kadar muhtemelen bir süre daha burada durmalarının daha sağlıklı olacağını kaydetti. Salı günü konuşan FED Başkanı Jerome Powell de enflasyonun soğumaya devam ettiğine dair kanıtları beklemeleri gerektiğini söyleyerek borçlanma maliyetlerini uzun süre yüksek tutma ihtiyacını vurgulamıştı.

Son olarak, Fed'in faiz indirim beklentilerini destekleyen ABD enflasyon verisi sonrası Bitcoin fiyatının 66 bin doların üzerini test ettiği 15 Mayıs'ta Bitcoin spot ETF'lerine toplam net giriş 303 milyon dolar oldu. Grayscale ETF GBTC'ye tek günlük net giriş 27,04 milyon dolar olurken, Fidelity ETF FBTC'ye 131 milyon dolar ve Bitwise ETF BITB'ye 86,26 milyon dolar sermaye girişi yaşandı. Bitcoin spot ETF'lerine bugüne kadarki kümülatif toplam net sermaye girişi 12,15 milyar dolara ulaştı.

Bugünkü veri akışında ABD Nisan ayı inşaat izinleri ve haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanırken FOMC üyeleri Harker ve Mester’in konuşmaları da dikkatle izlenecek. Bunun dışında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), “Yükselen Trendler” konferansını düzenleyecek. Bu konferans özelinde kripto varlıklara da değinilmesi bekleniyor. Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskleri ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

ABD Enflasyon Sonuçları ve Piyasaya Yansımaları

ABD Çalışma Bakanlığı, Nisan ayına ilişkin merakla beklenen tüketici fiyat verilerini açıkladı. Buna göre tüketici fiyatları Nisan'da bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 arttı. Piyasa beklentisi TÜFE'nin bu dönemde yüzde 0,4 artması yönündeydi. Ülkede TÜFE, Nisan'da yıllık bazda ise yüzde 3,4 yükseldi. Böylece yıllık TÜFE de piyasa beklentisi olan yüzde 3,4 seviyesine paralel gerçekleşti. Çekirdek TÜFE ise Nisan’da aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,6 artış gösterdi. Böylelikle çekirdek enflasyon 6 ayın ardından ilk kez yavaşlama gösterdi. Perakende satışlar da daha önce sıcak olan tüketici sektörüne göre bir miktar yavaşlama gösterdi. Veri faiz indirimini desteklerken data sonrası DXY ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde geri çekilme görüldü. ABD borsaları ve Bitcoin’de ise çarpıcı yükselişler dikkat çekti.

Wallstreet BTC Spot ETF Fikrine Isınmaya Başladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), ocak ayında Bitcoin spot ETF’lerine onay vermesi, Wall Street’in Bitcoin’e olan güvenini önemli derecede artırdı. Artık şirketler, emeklilik fonları ve birçok başka kurum Bitcoin ile ona bağlı ürünleri çok daha rahat alabiliyor. Son olarak CME Group da vadeli Bitcoin işlemleri sunuyor olmasına rağmen spot Bitcoin ürünü sunma yoluna da gitmeyi planlıyor. Financial Times’ın haberine göre, dünyanın en büyük vadeli işlem borsası olan CME, zaten uzun süredir birçok lisanslı profesyonel trader ile bu konuyu görüşüyordu. Konuyla ilgili CME’den henüz bir açıklama gelmezken, son kararın da hala verilmediği yazıldı.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırdı. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin devamı durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin için ABD enflasyon verisi can suyu oldu diyebiliriz. Yukarı atakları yapsa da kalıcılık sağlamakta zorlanan ana koin için enflasyon sonrası gelen alım performansı ilerisi için umut vermekte. Bu seyrin devamında 66000 67200-68150-70000-72200-73800 seviyelerini yeniden hedefleyebilirken aksi halde 64000-62000-61200-60000-58000- 56000 destekleri karşılamayı beklemekte.

ALTCOİN ANALİZİ

AVALANCHE (AVAX)

1000 TL’lik psikolojik sınırı birkaç kez test etmesine rağmen buranın altını görmeyen Avalanche tarafında dünkü enflasyon datası sonrası yükselişler görüldü. Bu durumun devamında 1210-1310 bandı test edilebilirken satıcılı seyir halinde ise 1050-1000-980 seviyeleri destek olarak kabul edilmekte.

FANTOM (FTM)

22,25 seviyesinin aşağı yönlü kaybedilmesi tedirginlik yaratsa da dün başlayan ivmeli yükseliş ile tekrar bu bölgenin kazanımı ve ardından 26,35 testi bu altkoin için umutların taze tutulmasını sağlayan Fantom, dünün en çok kazandıran koinleri arasında da yer aldı. Yukarı yönlü hareketlerin sürmesi için 26,35 üzeri günlük kapanış önemli olup 27,50- 28,20-28,90 dirençleri bulunurken satıcılı seyirde 25,20-23,30-22,25 destekleri gündeme gelebilir.

CHAINLINK (LINK)

Yükselen trendini sona erdirmesinin ardından aşağı yönlü hareketlere ağırlık veren Link’te toparlanma görülmesi için ivmeli bir alıcılı seyir belirmesi gerekmekte. Bunun gerçekleştirmesi durumunda 470-510 dirençleri takip edilebilirken, aşağı yönlü hareketlerde ise 430-420 destek bölgesi olarak değerlendirilebilir.

DENT

0,04055 seviyesi altına sarkması pek hoş görülmeyen Dent, 003875'ten aldığı destek ile yönünü yukarı çevirmiş durumda. Bu yükselişin anlamlı olması için 0,045-0,04940 direnç bölgesinin aşılması gerekirken geri çekilmeler durumunda 0,03875-0,03665-0,03420 destek seviyeleri izlenebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!