Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
4/3/2024

Beklentilere Rağmen Satış Baskısı Devam Eder Mi? - Kriptrade

Nisan ayına iyi bir giriş yapamamış olsa da beklentilerin hala diril tutulduğu bir Bitcoin fiyatlaması görmekteyiz. 50000 dolardan neredeyse soluksuz şekilde 70000 dolara gelen bir varlığın düzeltme hareketlerinde bulunması sağlıklı fiyat akışının bir sonucu olarak görülmelidir. Bu sebeple zaman zaman meydana gelen sert düşüşler bir likidite toplama çabası olarak değerlendirilebilirken piyasada yaratılan korkunun nereye varacağı ve fiyatlama davranışlarına ne şekilde etki edeceği merak konusu. Yine de Nisan ayında başlayacak halving, Bitcoin ETF’lerinin pozitif durumu ve FED’in faiz indiriminin gün geçtikçe yaklaşması BTC fiyatının yükseliş beklentilerine neden olmakta.
Dün ise yatay bir görünümü olan Bitcoin’in geçtiğimiz günün sabah saatlerinde gelen düzeltme hareketinin hala etkisinde olduğunu söyleyebiliriz. Henüz bu şoku atlatma aşamasında olan lider kripto para için toparlanma beklentisi bulunsa da düzeltmelerin devam edebilme ihtimalini de görmezden gelemeyiz. Buradan hareketle Bitcoin için yeniden yeni zirve arayışlarının devam etmesi umulurken bunun için yeniden 68000-70000-71500-72200-73800 dolar seviyeleri direnç olarak kabul edilmekte. Satıcılı seyrin devamında ise sırasıyla 64000-61200-59600-58000 destekleri izlenebilir. 58000 dolar altında teknik bozulma görülebilir ve hareketler hız kazanabilir. Ama unutmamak gerekir ki, Nisan ayında en çok beklenen kripto para etkinliği Bitcoin halvinginin planlanması nedeniyle yükseliş beklentisinin devam etmesi muhtemel görülebilir. Belirtilen gelişme Spot BTC ETF’lerine olumlu bir girişle birleştiğinde, Bitcoin talebini ve daha geniş piyasa duyarlılığını hızlandırabilir. Ancak yine de anlık haber akışları ve piyasada görülebilecek yüksek miktarlı satışlar anlık olarak fiyatları etkileyebilir, piyasaya korku salıp satışların derinleşmesine neden olabilir.
Haber akışına geldiğimizde, hatırlanacağı üzere aralık ayında ABD mahkemesi, Dark Web pazarı Silk Road’dan el konulan 69.370 BTC’nin müsadere edilmesine karar vermişti. Buradan hareketle ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı bir cüzdandan Coinbase cüzdanına 30.174,7 BTC’nin taşındığı bildiriliyor. Blockchair.com tarafından sağlanan on-chain veriler, bu hareketin gerçekleştiğini doğruluyor. ABD hükümetinin Silk Road operasyonu ile bağlantılı olarak el konulan ve değeri 2,1 milyar doları aşan Bitcoin‘lerin olası bir satışına hazırlanırken yatırımcılar Coinbase‘deki BTC spot piyasasında, bu durumun potansiyel olarak artırabileceği satış baskısını gözlemleyecekler.
Bunun dışında, Coinbase'in yayımladığı araştırma raporuna göre, kripto piyasasının olumlu bir ikinci çeyrek için hazırlandığı belirtiliyor. Raporda, olumlu faktörlerin Nisan ayının ikinci yarısından itibaren daha belirgin hale gelebileceği vurgulanıyor. Önemli bir olumlu faktör olarak, 16-20 Nisan tarihlerinde gerçekleşmesi beklenen Bitcoin ödül yarılanmasına işaret ediliyor. Bu olay, Bitcoin'in arzını azaltarak, Bitcoin arzındaki büyüme oranını düşürecek ve bu da genellikle fiyat üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Ayrıca, raporda 19 Mart'ta rekor seviyeye tırmanan Chicago Ticaret Borsası (CME) Bitcoin vadeli işlemlerindeki kaldıraçlı kısa pozisyonlara da atıfta bulunuluyor. Bu durum, kurumsal ilginin yüksek kalmaya devam ettiğini ve kripto alanında kurumsal yatırımcıların artan bir şekilde yer aldığını gösterebilir. Tüm bu faktörler, kripto piyasasının ikinci çeyrekte olumlu bir performans sergileme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Ancak, piyasanın her zaman değişkenlik gösterebileceği ve fiyatları etkileyebilecek çeşitli faktörlerin bulunduğunu unutmamak önemlidir.
Veri akışında bugün yurtiçinde ve Euro Bölgesi’nde enflasyon rakamları açıklanırken ABD’de ADP ve FED Başkanı Powell’in konuşması izlenecek. Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Matrixport’tan İyimser BTC Tahmini

Geçtiğimiz dönemlerde kripto piyasasında yaşanan düşüşleri ve yükselişleri başarılı bir şekilde tahmin eden analitik şirketi Matrixport'un yeni raporuna göre, büyük kurumsal yatırımcılar 70 bin doların üzerindeki spot Bitcoin ETF'lerine kayda değer bir ilgi göstermiyor. Bitcoin için kritik bir seviyenin 68.300 dolar olduğunu belirten raporda bu seviyenin altında yaşanacak kalıcı bir düşüş, piyasada olumsuz bir algı oluşturabilir ve daha fazla satış baskısı yaratabilir. ABD'deki bazı büyüme ve enflasyon verilerinin güçlü geldiğini ve bu durumun faiz indirimi beklentilerinin yeniden fiyatlanmasına yol açabileceğini ifade eden Matrixport analistleri bu verilerin kripto varlıklarını diğer piyasalardan daha hızlı etkileyebileceğini vurguladı.

Goldman Sachs Bitcoin’e Karşı

Goldman Sachs Varlık Yönetimi biriminin CIO'su Sharmin Mossavar-Rahmani, yaptığı açıklamada Bitcoin'in bir yatırım varlık sınıfı olarak değerlendirilmesini zorlaştıran birçok faktör bulunduğunu bu nedenle, Goldman Sachs’ın Bitcoin'i bir yatırım varlık sınıfı olarak görmediğini söyledi. Rahmani ayrıca, bu yılın başlarında BlackRock ve Fidelity gibi TradFi rakipleri, müşterilerin özellikle Bitcoin'le ilişkilenmek istediklerini ifade etmelerinin ardından kripto sektöründeki çabalarını ikiye katlamaya karar verdikten sonra bile Goldman'ın müşterileri bununla hiçbir ilgisi olmasını istemediklerini vurguladı.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 50-100 günlük hareketli ortalamaları üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda giderken ve her gün yeni bir rekora imza atarken uyarılarda bulunduğumuz kar satışları belirdi. Öyle ki, 73800 testi ardından 60800 dolara kadar satışlar yiyen Bitcoin için pozitif haber ve veri akışında da teknik fiyatlamasında da bir bozulma söz konusu değil. Ancak yaşanan sert satıcılı seyir kripto dünyasında panik yaratsa da özellikle FED sonrası toparlanma çabası önemli. Toparlanmaların devamında tekrar 68000-70000-72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir.6 4000-61200-59600- 58000 destekleri ise düzeltmenin devamı için halen masada olan seviyeler olarak karşımıza çıkmakta.

ALTCOİN ANALİZİ

SOLANA (SOL)

5600 üzerinde kalıcılıkta başarılı olan Solana iki günlük geri çekilme hareketlerine son verip toparlanma emareleri göstermeye başladı ancak tam bir toparlanmadan bahsetmek henüz mümkün değil. Bu doğrultuda yukarıda 6320-7000 dirençleri izlenirken 7000 üzerinde hacimli hareket görülebilir. Aşağıda ise 5600-5420-5000-4500 destekleri takip edilebilir.

CHILIZ (CHZ)

Geri çekilmeler için kanal üst bandı destek olurken buranın altına sarkması durumunda satıcılı seyir hız kazanabilir. Böylelikle 4,10-3,95 ve 3,50 destekleri görülebilirken yukarı yönlü atakların görülmesi durumunda ise 4,60-5,17-5,50 direnç seviyeleri yeniden test edilebilir.

RAVENCOIN (RVN)

Geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında beklenen patlamayı gerçekleştiren Ravencoin için 2 TL zirvesi ardından düzeltme hareketlerinin başladığını söyleyebiliriz. Fibonacci’nin 0,618 derecesine denk gelen 1,39 seviyesi önemliyken altında 1,28-1,1970-1,1080 destekleri bulunmakta. Yeni ataklar içinse 1,6650 üzeri kalıcılık gerekmekte olup 1,76-2,01 dirençleri yeniden görülebilir.

TRUST WALLET (TWT)

Genel anlamda pozitif bir grafik görünümüne sahip olan TWT tarafında zaman zaman gerçekleşen düzletmeler normal karşılanabilir. Şu anki görünümde 42 seviyesi üzerinde kalıcılık amaçlayan altkoin, bunu gerçekleştirmesi durumunda 44,50-48,00-50,00-52,50- 56,10 dirençlerini sırasıyla zorlayabilirken aşağıda 40,30-37,75-35,70-32,50 destekleri bulunmakta.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!