Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
5/17/2024

Bitcoin 66.000 Dolar Direncini Kırabilecek Mi? - Kriptrade

Dün 64600-66750 arası gezintide olan Bitcoin için henüz net bir yön tayini yapılabilmiş değil. Açıklanan ABD enflasyon verisi sonrası güç kazanan Bitcoin, günü yatay yönlü hareketlerle tamamladı. Volatil hareketlere devam etmesi muhtemel olan ana koin için alıcılı seyrine devam etmesi ile yakalanacak ralli, hem hacmi hem de fiyatı artırabilir. Teknik anlamda yukarı yönlü hareketlerin devamı etmesi halinde 66000 üzeri kalıcılık önemli olup 67200-68150-70000-72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. Aşağı yönlü hareketlerde 64000-62000- 61200-60000-58000-56000 destekleri önemli olabilir. Altkoinlerde de durum çok farklı değilken hem toparlanmaların hem de düşüşlerin altkoinler bazında daha sert olduğunu görmekteyiz.

Haber akışına geldiğimizde, dün ayrı ayrı konuşma yapan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, New York Fed Başkanı John Williams ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşmasının daha uzun sürebileceğini savundu. Mester perşembe günü Ohio'da düzenlenen bir etkinlikte, "Gelen ekonomik veriler bu güveni kazanmanın daha uzun süreceğini gösteriyor. Enflasyonun gidişatına ilişkin netlik kazanırken, bu noktada kısıtlayıcı duruşumuzu daha uzun süre korumak ihtiyatlı olacaktır" dedi. Cleveland Fed başkanı, tedarik zincirlerindeki iyileşmeden kaynaklanan aşağı yönlü baskının azalması nedeniyle fiyat artışının geçen yıla göre daha yavaş yavaşlamasını beklediğini söyledi. Bu yıl politika kararlarına oy veren Mester, görev süresinin dolduğu haziran ayı sonunda istifa edecek. Reuters’a röportaj veren Williams da şu anda para politikasında ayarlama yapmak için bir neden görmediğini söyledi ve: ‘’Enflasyonun çok yakın vadede yüzde 2 hedefine doğru ilerleyeceğine dair görmemiz gereken güveni almayı beklemiyorum" dedi. CNBC'de konuşan Barkin ise fiyat artışını Fed'in hedefine ulaştırmak için talebin daha da soğuması gerektiğini söyledi ve tedarik zincirleri iyileştikçe mal enflasyonunun önemli ölçüde düştüğüne dikkat çekti. Bu yıl politika kararlarına da oy veren Barkin, "Doğru şekilde sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye ulaşmanın biraz daha zaman alacağını düşünüyorum" dedi. 

Bunun dışında, Türkiye'de kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerinin azaltılması hedeflenen yasa teklifi meclise sunuldu. Teklife göre, kripto varlıkları alım satımına aracılık eden platformların SPK tarafından lisanslanması ve düzenleme kapsamına alınması amaçlanıyor. Bu sayede, müşteri varlıklarının saklanması ve platformlar ile müşteriler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi güvence altına alınacak. Ayrıca, kripto hizmet sağlayıcılarıyla ilgili olarak yürütülecek denetimlerin kapsamı genişletilerek, müşteri haklarının korunması ve sorunların çözümü için gerekli ortamların oluşturulması sağlanacak. Yasa teklifinde vergilendirme konusunda herhangi bir hüküm bulunmamakla birlikte, SPK ve TÜBİTAK kripto hizmet sağlayıcılarından belirli oranlarda gelir elde edecek. SPK ve TÜBİTAK, bu gelirlerin %1'ini kripto hizmet sağlayıcılarından alacaklar. Buna ek olarak, yasa teklifi kapsamında yerel menşeisi olmayan kripto aracılarının faaliyetleri yasaklanacak. Bu düzenlemeyle, Türkiye'nin kripto ekosistemini yerel ve denetlenebilir bir yapıya kavuşturması amaçlanıyor.

Dünkü data havuzunda, ABD tarafında haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 222 bin ile beklentilerden fazla gerçekleşirken nisan ayı inşaat izinleri de 1,44milyon ile beklentilerin altında kaldı. Nisan'da Aralık 2022'den bu yana en düşük seviyesine inen inşaat izni sayısı Mart'ta aylık yüzde 5 azalışla 1 milyon 485 bin olmuştu. ABD'de yapımına başlanan yeni konut sayısı da Nisan'da yüzde 5,7 artışla 1 milyon 360 bine yükselmesine karşın piyasa beklentilerinin altında kaldı. 

Bugünkü veri akışında Euro Bölgesi nisan ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Bunun dışında FED yöneticilerinden Waller’in konuşması olacak. Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskleri ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Shiba Geliştirmeleri Devam Ediyor

Shiba Inu ekosistem geliştiricileri, ShibaSwap’in ekosistem blok zinciri Shibarium’a nihai geçişini duyurdu. Bu doğrultuda, ShibaSwap artık hem Shibarium hem de Ethereum üzerinde eşzamanlı olarak var olan çok zincirli bir merkeziyetsiz borsa haline geldi. ShibaSwap‘in Shibarium’a geçişi, SHIB ekibinin bu geçişi ilk kez duyurmasından yaklaşık iki hafta sonra gerçekleşti. Özellikle, ShibaSwap artık Shibarium üzerinde yeni likidite havuzları oluşturma imkânı sunuyor. Bu özellik, kullanıcıların Ethereum ve Shibarium ağları arasında tercih ettikleri tokenleri kolaylıkla takas etmelerini sağlıyor ve her iki ağın da benzersiz avantajlarından faydalanmalarına olanak tanıyor. hibarium blok zincirindeki işlem faaliyeti arttıkça, protokol baz gaz ücretlerini yakacak. Bu durum, SHIB tokeninin yakım hızını artırarak, potansiyel olarak değerini etkileyebilir.

Büyük Bankalar, ETF Alımlarını Bildirmeye Başladı

İçinde büyük bankaların da olduğu geleneksel finans kurumları da ETF’ler vasıtasıyla Bitcoin almaya devam ediyorlar. JPMorgan, Wells Fargo, UBS, BNP Paribas, Edmond de Rothschild (İsviçre) gibi bankacılık devlerinin geçtiğimiz hafta SEC'ye yaptıkları bildirimde Bitcoin spot ETF'leri tuttuklarını açıklamalarının ardından benzer bir adım da bir başka büyük bankacılık kurumu olan Morgan Stanley'den geldi. Banka, 270 milyon dolarlık GBTC aldığını resmen bildirdi. Bu alımla birlikte banka, GBTC hissesi tutan en büyük ikinci şirket konumuna ulaştı. Bu anlamda ilk sırada ise teknoloji ve yatırım şirketi olan Susquehanna International Group bulunuyor. Bu firmanın elinde yaklaşık 1 milyar dolarlık GBTC hissesi var.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırdı. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin devamı durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin için ABD enflasyon verisi can suyu oldu diyebiliriz. Yukarı atakları yapsa da kalıcılık sağlamakta zorlanan ana koin için enflasyon sonrası gelen alım performansı ilerisi için umut vermekte ancak hareketin devamı önemli olacaktır. Bu seyrin devamında 66000- 67200-68150-70000-72200-73800 seviyelerini yeniden hedefleyebilirken aksi halde 64000-62000-61200-60000-58000-56000 destekleri karşılamayı beklemekte.

ALTCOİN ANALİZİ

CARDANO (ADA)

15,05 seviyesi birkaç kez test etmesine rağmen burayı kırmayı başaramayan Cardano, bu seviyeler üzerine çıkamadığı sürece baskılanmaya devam edebilir. Bu durumda 13,80- 13,25-11,65 destekleri test edilebilirken alıcılı seyir halinde ise 16,05-16,85-17,90 seviyeleri direnç olarak kabul edilebilir.

EOS.IO (EOS)

Trend çizgisinin aşağı yönlü kırılması ile birlikte satıcılı seyrin hız kazandığı Eos tarafında, her ne kadar arada yukarı yönlü ipler atılsa da kalıcılık sağlayamadı ve tekrar geri çekilmelerde bulundu. Yukarı yönlü hareketlerin sürmesi için 25,25 üzeri günlük kapanış önemli olup 26,90-28,85 direnç bölgesi bulunurken satıcılı seyirde 23,90-23,20-22,10 destekleri gündeme gelebilir.

NEO

Geniş çaplı yükseliş trendinin alt bandından destek alan Neo, 490 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde tekrar yukarı yönlü bir ivme kazanabilir. Bunun gerçekleştirmesi durumunda 515-560-595 dirençleri takip edilebilirken, aşağı yönlü hareketlerde ise 465- 445-415 destek bölgesi olarak değerlendirilebilir.

TRUST WALLET (TWT)

Yaklaşık iki haftadır aşağı yönlü hareketlerine engel olamayan TWT, 32,50 üzerinde kalıcı kalmaya yönünde çabasına devam ediyor. Bu bölgenin aşağı kırılması halinde 30,50- 29,00-25,70 destek seviyeleri izlenebilirken yükselişler için 35,70-37,75-40,30-42,00 direnç bölgesinin aşılması gerekmekte.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!