Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
5/20/2024

Bitcoin 66.000 Dolar Üzerinde Kalabilecek Mi? - Kriptrade

Hafta sonu 68000 dolar testi başarısız olan Bitcoin’de yukarı yönlü hareketlerin devamı etmesi halinde 66000 üzeri kalıcılık önemli olup 67200-68150-70000-72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. Aşağı yönlü hareketlerde 64000-62000-61200-60000-58000-56000 destekleri önemli olabilir. Altkoinlerde de durum çok farklı değilken hem toparlanmaların hem de düşüşlerin altkoinler bazında daha sert olduğunu görmekteyiz.

Haber akışına geldiğimizde, Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin, Ethereum’u çevreleyen merkezileşme endişelerine detaylı bir blog gönderisinde değindi ve bu endişelerin çoğunun halihazırda devam eden protokol özellikleriyle giderildiğine ve ek sorunların mevcut yol haritasında gerçekçi ayarlamalar yapılarak çözülebileceğine dair güvence verdi. Maksimum Çıkarılabilir Değer (MEV), madencilerin DeFi faaliyetlerinden ekstra gelir elde etmek için karmaşık stratejiler kullanmaya başladığı, blok teklifinin adilliğinden ödün verdiği ve daha büyük aktörleri tercih ettiği 2020 yılı civarında ortaya çıktı. Buterin, MEV karantinasının cazip görünse de merkezileştirme riskleri taşıdığı konusunda uyarken ayrıca bireysel Ethereum stake etme konusuna da değindi. Karmaşıklık, donanım gereksinimleri ve tek başına bir Ethereum node’u çalıştırmak için en az 32 ETH’ye ihtiyaç duyulması göz önüne alındığında, çoğu staker merkeziyetsiz bir aracı ile stake etmeyi tercih ediyor. Buterin, yanlış çözümlerin Ethereum’u merkezileşme yoluna sürükleyerek geleneksel finans sistemini yeniden canlandırabileceği uyarısında bulunarak sözlerini tamamladı.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)'in bu hafta Ethereum spot ETF'si hakkında karar vermesi bekleniyor. ETF Store Başkanı Nate Geraci, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada bilgiyi doğrularken ETF'nin piyasaya sürülebilmesi için SEC'in hem 19b-4'ü (alım satım kurallarında değişiklik) hem de S-1'i (kayıt beyanı) onaylaması gerektiğini teknik olarak SEC'in 19b-4'leri onaylaması ve ardından S-1 onaylarını yavaşlatması mümkün olabileceğini ifade etti.

Bunun dışında, ABD kripto endüstrisinde gözler Washington’da gelecek hafta yapılacak olan kritik oylamaya çevrilmiş durumda. Buna göre Finansal İnovasyon ve Teknoloji için 21. Yüzyıl Yasası ya da Fit21, dijital varlıklar için düzenleyici manzarayı yeniden şekillendirebilir. Wall Street devlerinin kripto alanına son zamanlarda giriş yapması yaklaşan oylamaya farklı bir boyut katmakta. Ocak ayında Bitcoin borsa işlem fonlarının (ETF’ler) onaylanması, Wall Street’in kripto pastasından pay almasının kapısını araladı. Bitcoin’in fiyatı yükselirken ve dijital varlık endüstrisinden ve Wall Street’ten gelen baskı artarken, Fit21 üzerine yapılacak olan yaklaşan oylama, ABD’deki kripto paralar için bir dönüm noktasıdır. Kabul edilirse, yasa endüstride yeni bir dönem olan düzenleyici açıklığı getirebilir ve endüstrinin büyümesini teşvik edebilir. Ancak, yasa reddedilirse, ABD’deki kripto şirketlerinin geleceği belirsiz kalır, kripto şirketlerinin göç etmesine ve inovasyonu engellemesine neden olabilir.

Son olarak, Ripple'ın son piyasa raporuna göre XRP Ledger (XRPL), 2024'ün ilk çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla iki kattan fazla işlem sayısı gördü ve ortalama işlem maliyeti neredeyse yarı yarıya azaldı. Cuma günü yayınlanan rapora göre XRPL onchain işlem faaliyeti, 2023’ün son çeyreğindeki toplam 121,03 milyona kıyasla 2024’ün ilk çeyreğinde yaklaşık 251,39 milyonla yüzde108 arttı. Ayrıca işlem başına ortalama maliyet yüzde 45 düşüşle yaklaşık 0,000856 dolara geriledi. XRP’ye olan spekülatif ilgi 2024 yılının ilk üç ayında oldukça güçlüyken spot işlem hacmi ve vadeli işlemlerdeki güçlü talep genel piyasa faaliyetiyle yüksek oranda korelasyon gösterdi. Raporda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı devam eden dava da ele alınsa da detay verilmedi ve yargıcın çözüm aşamasına adil bir şekilde yaklaşacağından emin olmaya devam edildiği kaydedildi.

Bugünkü veri akışında bir hareketlilik bulunmazken FOMC ve FED üyelerinin konuşmaları izlenecek. Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskleri ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

937 Firma Bitcoin ETF Sahibi

Geçtiğimiz çeyrekte şaşırtıcı sayıda ABD bankası, yatırım yöneticisi, hedge fonu ve profesyonel firma Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptıkları 13F başvurularında görüldüğü gibi spot Bitcoin ETF fonları satın aldı. Kripto varlık yatırım analiz platformu K33 Research’ün araştırması, yılın ilk çeyreğinde ABD’deki 937 profesyonel firmanın spot Bitcoin ETF piyasasına yatırım yaptığını ortaya çıkardı. Bu durum birçok banka, emeklilik ve yatırım fonlarının Bitcoin’e karşı pozitif olduğunu gözler önüne sererken beklentiler dahilinde yükselişini de beklediğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmakta.

ABD Yaptırımları Hüsranla Sonuçlandı

Uzun süredir ABD yaptırımları nedeniyle zorluklar çeken Venezuela, enerji talebini kontrol altına almak amacıyla tüm Bitcoin ve kripto para madencilik tesislerinin ulusal elektrik sistemiyle bağlantısını kesmeyi planladığını açıkladı. Önlemler, perşembe günü Caracas’ın yaklaşık 120 kilometre güneybatısındaki Aragua eyaletinin Maracay kentinde en az 2.000 kripto para madencilik makinesine el konulmasının ardından duyuruldu.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırdı. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin devamı durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin için ABD enflasyon verisi sonrası yukarı atakları hız kazansa da kalıcılık sağlamakta zorlanan ana koin için 60000 dolar seviyelerinden gelen alım performansı ilerisi için umut vermekte ancak hareketin devamı önemli olacaktır. Bu seyrin devamında 66000 dolar üzerinde günlük kapanışlar kritik olup 67200-68150-70000 72200-73800 seviyelerini yeniden hedefleyebilirken aksi halde 64000-62000-61200-60000-58000- 56000 destekleri karşılamayı beklemekte.

ALTCOİN ANALİZİ

DOGECOIN (DOGE)

Son 2 haftalık dönemde kendine küçük bir yukarı trend çizen Doge, 5,10 seviyesini birkaç kez test etmesine rağmen burayı kırmayı başaramadı. Bu seviyeler kırıldığı takdirde 5,45- 5,85-6,15 seviyeleri direnç olarak kabul edilebilirken baskı görmesi durumunda 4,75-4,40- 4,20 destekleri test edilebilir.

REEF

Çanak formasonu yaptığı seviyelerine geri dönen Reef tarafında, her ne kadar arada yukarı yön için çaba sarfetse de kalıcılık sağlanamadı ve tekrar geri çekilmelerde bulundu. Satıcılı seyirde 0,06030 altının kırılması kritik olup 0,0520-0,04840-0,042 destekleri gündeme gelebilirken yukarı yönlü hareketler için 0,06440 0,06940-0,07525 direnç seviyeleri bulunmakta.

INTERNET COMPUTER (ICP)

380 seviyesinden aldığı destek ile hareketlerine devam eden ICP için ataklar cılız kalmış durumda. Yukarı yönlü bir ivme kazanması halinde 420-440-470-500 dirençleri takip edilebilirken, aşağı yönlü hareketlerde ise 380-350-320 destek bölgesi olarak değerlendirilebilir.

NEAR PROTOCOL (NEAR)

Diğer altkoinlere nazaran çok daha istikrarlı ve sağlam duran Near için işler yolunda gidiyor diyebiliriz. Baş aşağı inişler sonrası toparlanmalarını da oldukça hızlı gerçekleştiren bu altkoinde yükselişlerin devamı için 275-295 direnç bölgesinin aşılması gerekirken aşağıda 245-237-220 destek seviyeleri izlenebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!