Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
3/29/2024

Bitcoin 70000 Dolar Sınırını Aşabilecek Mi? - Kriptrade

Mart ayı başlarında her gün yeni bir rekor kırmaya alıştıran Bitcoin, son günlerde düzeltme eğiliminde olduğunu göstermişti. Özellikle 64500 dolara kadar geri çekilmelerde bulunan BTC, bu seviyeden tekrar toparlanma aşamasında olsa da satışların da yer yer egemen olduğu görüldü. Öyle ki 60800 dolara kadar satıcılı seyir devam etmişken dün akşam FED basın toplantısı sonrası hızlı bir toparlanma kaydetti. Teknik olarak bir bozulma görülmese de yaşanan satışlar sonrası kripto para piyasasında panik ortamı oluşurken genel kanı sürekli yükseliş kaydeden Bitcoin’in bu düzeltme hareketlerinin normal olduğu yönünde.
Dün 71500 dolar testi geldikten sonra geri çekilmeler yaşayan ancak 70000 dolar üzerinde tutunma çabası devam eden ana koinin burada kalıcılık sağlaması ve bir konsolidasyonun gerçekleşmesi hareketin devamını getirebilir. Bu sebeple günlük kapanışlar kritik görülmekte. Buradan hareketle Bitcoin için yeniden yeni zirve arayışlarının devam etmesi umulurken bunun için yeniden 71500-72200-73800 dolar seviyeleri direnç olarak kabul edilmekte. 50.000 Dolar’dan bu yana neredeyse kesintisiz artış yaşayan Bitcoin sonunda ciddi bir düzeltme verdi. Bu doğrultuda satıcılı seyrin devamında ise sırasıyla 68000-64000-61200-59600-58000 destekleri izlenebilir. 58000 dolar altında teknik bozulma görülebilir ve hareketler hız kazanabilir.
Haber akışına geldiğimizde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'e karşı yürüttüğü davada stratejik bir adım atmakta. SEC, Coinbase'i içeren başka bir davadaki olumlu bir kararı, Binance'e karşı olan argümanlarını güçlendirmek için kullanmaya niyetli. Binance davasına bakan mahkemeye, 27 Mart'ta tamamlayıcı yetki bildirimi sunan SEC, Coinbase davasının, kripto para borsalarının sunulan staking programlarının kayıt dışı menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceği iddiasını desteklediğini belirtiyor. Ayrıca, Yargıç Failla'nın Ripple vs. SEC davasındaki kararı, ikincil piyasada satılan kripto paraların yatırım sözleşmesi olarak kabul edilmediği yönündeki SEC'in argümanını güçlendiriyor. Bu gelişmelerle birlikte, Binance ve SEC arasındaki hukuki mücadele son aşamalara doğru ilerlemektedir. Binance, SEC'in bilgi taleplerine ve ifade alma isteklerine büyük ölçüde uyum sağlamıştır. Nisan ayında, son bir ortak durum raporu ve potansiyel olarak son brifinglerin sunulması beklenmektedir.
Bunun dışında, geçtiğimiz hafta Spot Bitcoin ETF'lerinin ilk kez net çıkış kaydetmesiyle birlikte Bitcoin'de düşüş eğilimi gözlendi. Bu durum, Spot ETF'lerin sürdürülebilirliği hakkında şüpheleri artırdı. Ancak, BlackRock CEO'su Larry Fink'in son açıklamaları Bitcoin için umut verici olarak değerlendirildi. Fink, kısa sürede hızla büyüyen IBIT ETF'inin Bitcoin alımlarının hız kesmeden devam ettiğini belirtti. BlackRock'ın IBIT ETF'i için yaptığı 17 milyar dolarlık alımın, günlük ortalama 250 milyon doların üzerinde olduğu bildirildi. Uzmanlar, IBIT ETF'inin bu ivmeye devam etmesi durumunda Nisan ayı sonuna kadar fonun 22,6 milyar dolara ulaşabileceğini ve Bitcoin'in 80.000 dolar bandına taşınabileceğini öngörüyorlar. Bu durum, Bitcoin'in fiyatında önemli bir yükseliş potansiyeli olduğunu göstermektedir.
Son olarak, MicroStrategy'nin hisselerinin başlayan düşüşlerinin ardında Kerrisdale Capital'in yayınladığı bir raporun etkili olduğu belirtiliyor. Hedge fonu raporda, Bitcoin'deki uzun pozisyonunu sürdürürken MicroStrategy hisselerinde kısa pozisyon aldığını açıklamıştı. Raporda, MicroStrategy'nin hisse performansının, Bitcoin'in değerindeki artışla bağlantılı olduğu ancak bu ilişkinin çarpık olduğu iddia edilirken firma, hisse senedi ile net varlık değeri arasındaki fiyat farkının tarihsel ortalamasına dönmesi durumunda %50'lik bir kâr potansiyeli öngörmekte. Raporda ayrıca, MicroStrategy'nin bir zamanlar Bitcoin'e yatırım yapmak için tek seçenek olarak görüldüğü ancak kripto para birimlerinin artan kullanılabilirliği sayesinde bu algının değiştiği belirtilmektedir. Artık yatırım şirketleri, dijital para borsaları ve uygun fiyatlı yatırım araçları aracılığıyla kripto para birimlerine erişimin daha kolay olduğu vurgulanmakta.
Veri akışında dün açıklanan datada ABD 4.çeyrekte yüzde 3,4 büyüyerek beklentilerin üzerinde çıktı. Bugün ABD ve Avrupa tarafında Kutsal Cuma olduğu için bir data akışı bulunmazken akşam saatlerine doğru FED Başkanı Powell’in konuşmalarına kulak verilecek. Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

3 Yapay Zeka Protokolü Birleşiyor

Fetch.ai, SingularityNET ve Ocean Protocol gibi yapay zekâ alanında faaliyet gösteren protokollerin bir araya
gelerek "Artificial Superintelligence" (ASI) adlı yeni bir protokol oluşturma durumunu değerlendirdiği bildiriliyor. Bu yeni protokolün token arzının toplamda 2,63 milyar olması ve listeleme fiyatının 2,82 dolar
olması bekleniyor. FET (Fetch.ai), AGIX (SingularityNET) ve OCEAN (Ocean Protocol) sahipleri, varlıklarını
belirlenen oranlarda ASI tokeniyle takas edebilecekler. Bu durum, kripto para sektöründe bir ilki temsil ediyor.
Protokol birleşmesinin duyurulmasının ardından, FET, AGIX ve OCEAN gibi kripto paralarda önemli yükselişler
yaşandığı belirtiliyor. Bu birleşme, yapay zekâ alanındaki farklı projelerin güçlerini birleştirerek daha büyük bir etki yaratma ve inovasyonu teşvik etme potansiyeline sahip olabilir.

FTX’in Kurucusuna 25 Yıl Hapis Cezası

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, iflas eden
firmasının müşterilerini ve yatırımcılarını dolandırmaktan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bankman-Fried, yatırımcılara ve borç verenlere yalan söylemekten ve milyarlarca dolarlık kripto para çalmaktan suçlu bulunmuştu. Mahkemede konuşan Bankman-Fried, yatırımcılardan ve çalışanlardan özür diledi. Savcı Damian Williams, kapanış sonrası yaptığı basın açıklamasında, süreci Amerikan tarihinin en büyük şirket dolandırıcılıklarından biri olarak tanımladı. FTX’in 2022 yılı Kasım ayında battığında 8 milyar dolar borcu vardı.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 50-100 günlük hareketli ortalamaları üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu
seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya
bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda giderken ve her gün yeni bir rekora imza atarken uyarılarda bulunduğumuz kar satışları belirdi. Öyle ki, 73800 testi ardından 60800 dolara kadar satışlar yiyen Bitcoin için pozitif haber ve veri akışında da teknik fiyatlamasında da bir bozulma söz konusu değil. Ancak yaşanan sert satıcılı seyir kripto dünyasında panik yaratsa da özellikle FED sonrası toparlanma çabası önemli. Toparlanmaların devamında
tekrar 72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. 68000-64000-61200-59600-58000 destekleri ise düzeltmenin devamı için halen masada olan seviyeler olarak karşımıza çıkmakta.

ALTCOİN ANALİZİ

THE GRAPH (GRT)

Düzeltmelerin ardından toparlanma sürecine giren The Graph için 13,40 üzerind tutunma önemli olacaktır. Bu durumda 14,60-16,20 direnç bölgesine kadar yükselişler görülebilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 11,90-10,50 ve 10,15 destek seviyeleri takip edilebilir.

LOOPRING (LRC)

Diğer alt koinlere göre düzeltme hareketleri bir tık daha derin görünen Loopring, henüz toparlanma aşamasına geçmiş değil. 11,30-14,00 bandını hangi yöne kırarsa hareketlerin derinleşebileceğini söyleyebiliriz. Buna göre aşağıda 9,70 yukarıda ise 15,20 seviyeleri izlenebilir.

ARPA CHAIN (ARPA)

Dünün en çok yukarı yönlü hareketini yapan altkoinlerden olan Arpa için yükseliş potansiyellerinin devamı için 2,93 üzerinde günlük kapanışlara devam etmeli. Bu durumda 3,5630-3,7150-4,10 dirençlerini yeniden hedefleyebilir. Aksi halde 2,93-2,70 ve 2,3730 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görülebilir.

SMOOTH LOVE POTION (SLP)

Geçtiğimiz hafta 0,1625'e attığı ip sonrası buradaki likiditeyi alıp yükselişe geçen Slp tarafında 0,2120-0,2230 ve 0,2820 zirvesi gündeme gelebilir. Beklediği gücü bulamayıp geri çekilmelere devam etmesi durumunda ise 0,1625-0,1585-0,1295 destek seviyeleri olarak kabul edilebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!