Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
4/1/2024

Bitcoin İçin 70000 Dolar Sağlam Bir Direnç Mi? - Kriptrade

Mart ayı başlarında her gün yeni bir rekor kırmaya alıştıran Bitcoin, son günlerde düzeltme eğiliminde olduğunu göstermişti. Özellikle 64500 dolara kadar geri çekilmelerde bulunan BTC, bu seviyeden tekrar toparlanma aşamasında olsa da satışların da yer yer egemen olduğu görüldü. Öyle ki 60800 dolara kadar satıcılı seyir devam etmişken dün akşam FED basın toplantısı sonrası hızlı bir toparlanma kaydetti. Teknik olarak bir bozulma görülmese de yaşanan satışlar sonrası kripto para piyasasında panik ortamı oluşurken genel kanı sürekli yükseliş kaydeden Bitcoin’in bu düzeltme hareketlerinin normal olduğu yönünde. 
Dün 71500 dolar testi geldikten sonra geri çekilmeler yaşayan ancak 70000 dolar üzerinde tutunma çabası devam eden ana koinin burada kalıcılık sağlaması ve bir konsolidasyonun gerçekleşmesi hareketin devamını getirebilir. Bu sebeple günlük kapanışlar kritik görülmekte. Buradan hareketle Bitcoin için yeniden yeni zirve arayışlarının devam etmesi umulurken bunun için yeniden 71500-72200-73800 dolar seviyeleri direnç olarak kabul edilmekte. 50.000 Dolar’dan bu yana neredeyse kesintisiz artış yaşayan Bitcoin sonunda ciddi bir düzeltme verdi. Bu doğrultuda satıcılı seyrin devamında ise sırasıyla 68000-64000-61200-59600-58000 destekleri izlenebilir. 58000 dolar altında teknik bozulma görülebilir ve hareketler hız kazanabilir. Ama unutmamak gerekir ki, Nisan ayında en çok beklenen kripto para etkinliği Bitcoin halvinginin planlanması nedeniyle bu konsolidasyonun yükseliş eğiliminin devamına kayması muhtemel görülebilir. Belirtilen gelişme Spot BTC ETF’lerine olumlu bir girişle birleştiğinde, Bitcoin talebini ve daha geniş piyasa duyarlılığını hızlandırabilir.
Haber akışına geldiğimizde,Consensys'in, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Ethereum'un proof-of-stake (PoS) sistemi ve özellikle spot Ethereum borsa yatırım fonlarıyla ilgili potansiyel dolandırıcılık ve manipülasyon riskleri hakkındaki soruşturmasını ele aldığı biliniyor. Popüler MetaMask cüzdanından sorumlu blockchain ve Web3 yazılım geliştirme şirketi Consensys, bu soruşturma ile ilgili bir yorum mektubu sunarak dolandırıcılık ve manipülasyonla ilgili endişelerin temelsiz olduğunu belirtti. Consensys, Ethereum'un PoS uygulamasının SEC tarafından onaylanmış olan Bitcoin tabanlı ETF fonlarının temelini oluşturan Bitcoin'in iş kanıtının (PoW) güvenliğini karşıladığını ve hatta aştığını savundu. Consensys, SEC'i Ethereum'un daha önce onaylanmış Bitcoin tabanlı ETF'lerini aşan üstün güvenlik özelliklerini kabul etmeye çağırdı. Bu durum, kripto para piyasasında Ethereum'un güvenliği ve yasal düzenlemelerle ilgili tartışmaların devam ettiğini gösteriyor. Ethereum'un PoS geçişi, Ethereum ağının güvenlik ve verimlilik açısından nasıl değerlendirileceği konusunda SEC ve diğer düzenleyici kurumlarla olan etkileşimi de şekillendirebilir. Bu süreçte, Ethereum topluluğu ve şirketleri, Ethereum'un güvenilirliğini ve uyumluluğunu vurgulamak için çeşitli yollar arayabilirler.
Bunun dışında, Bitcoin Cash (BCH) ve diğer Proof of Work (PoW) tabanlı kripto para birimlerindeki blok ödül yarılanması, genellikle fiyatlar üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. Bu yarılanma, madencilerin ödül olarak aldıkları kripto paranın miktarının yarıya düşmesi anlamına gelir ve arzın azalmasıyla birlikte fiyatların artmasına neden olabilir. Bitcoin Cash'in blok ödül yarılanması öncesinde yaşanan fiyat artışının birkaç nedeni olabilir. İlk olarak, yatırımcılar genellikle blok ödül yarılanmasının yaklaştığı bir dönemde ilgili kripto para birimine olan talebi artırır, bu da fiyatları yükseltebilir. İkincisi, Coinbase gibi büyük kripto para borsalarının BCH türev ürünlerini başlatma planları, yatırımcıların ilgisini artırabilir ve fiyatları yükseltebilir. Üçüncüsü, SEC'in gelecekteki olası düzenlemelerine ilişkin endişelerin azalması, yatırımcı güvenini artırabilir ve fiyatları destekleyebilir. Blok ödül yarılanmasıyla birlikte BCH'nin türev ürünlerinin başlatılması, BCH'nin gelecekteki potansiyelini artırabilir ve düzenleyici belirsizliklerin önüne geçebilir. Ancak, yatırımcıların bu tür gelişmeleri değerlendirirken dikkatli olmaları ve piyasadaki volatiliteyi göz önünde bulundurmaları önemlidir.
Veri akışında ABD tarafında mart ayı üretim ve imalat PMI rakamları izlenirken Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Ripple-SEC Rekabeti Diğer Projelerin Önünü Açıyor

Ripple Labs ile SEC arasındaki yasal çatışma ve Ripple'a yönelik olası para cezası, kripto para piyasasındaki diğer projelere olan yatırımcı ilgisini etkileyebilir. Özellikle Tron yatırımcılarının Floki gibi projelerde elde
ettikleri kazançları tekrarlamak için alternatif arayışlara girmesi oldukça doğal bir reaksiyon olabilir. NuggetRush gibi projeler, meme coin'lerin popülerliğinden yararlanarak yatırımcıları cezbetmeye çalışabilir. Bu tür projeler, kripto topluluğunda hızla büyüyen bir alt segment haline gelmiştir. Ancak, bu tür projelerin getirdiği riskleri de göz önünde bulundurmak önemlidir. Meme coin'ler genellikle spekülatif yatırımlara dayanır ve fiyatlarında büyük volatilite görülebilir. NuggetRush gibi projelerin arkasındaki teknoloji, ekibin geçmişi ve proje hakkında mevcut bilgiler gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Bitcoin Karşıtı Schiff, Altını Savunuyor

Peter Schiff'in kripto para birimlerine karşı olan tutumu uzun bir süredir bilinmekte ve sık sık Bitcoin'i
eleştiren açıklamalar yaptığı gözlemlenmektedir. Altın, geleneksel finansal dünyada uzun süredir güvenli
liman olarak kabul edilirken Schiff, gençleri Bitcoin'den uzak durmaları konusunda uyardı ve ilerleyen yıllarda altını tercih etmeleri gerektiğini öne sürdü. Bu onun kripto para birimlerine olan inancını yansıtmaktayken
unutulmamalıdır ki kripto para birimleri ve altın gibi varlık sınıfları, farklı yatırım stratejilerine ve risk toleranslarına sahip yatırımcılar için farklı fırsatlar sunabilir. Her yatırım kararı, kişinin kendi finansal
hedefleri, risk toleransı ve piyasa koşulları hakkındaki değerlendirmelerine dayanmalıdır. Dolayısıyla, Schiff'in önerilerini değerlendirirken, yatırımcıların kendi araştırmalarını yapmaları ve uzman görüşlerini dikkate almaları da önemlidir.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 50-100 günlük hareketli ortalamaları üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu
seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya
bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda giderken ve her gün yeni bir rekora imza atarken uyarılarda bulunduğumuz kar satışları belirdi. Öyle ki, 73800 testi ardından 60800 dolara kadar satışlar yiyen Bitcoin için pozitif haber ve veri akışında da teknik fiyatlamasında da bir bozulma söz konusu değil. Ancak yaşanan sert satıcılı seyir kripto dünyasında panik yaratsa da özellikle FED sonrası toparlanma çabası önemli. Toparlanmaların devamında tekrar 72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. 68000-64000-61200-59600-58000 destekleri ise düzeltmenin devamı için halen masada olan seviyeler olarak karşımıza çıkmakta.

ALTCOİN ANALİZİ

MINA PROTOCOL (MINA)

Düzeltmelerle birlikte geniş yükseliş trendinin alt bandına denk gelen seviyelerin testine devam eden Mina için, trend altı oluşum ile aşağı yönlü hareketler hız kazanabilir. Bu durumda 37,35-34,05-32,40 destekleri ilk etapta gündeme gelebilirken toparlanma hareketlerinde de 40,05-44,45 ve 47,85 dirençleri kritik olabilir.

STELLAR (XLM)

Diğer alt koinlere benzer bir grafik görünümü olan Stellar tarafında 4,45 üzerinde kalma çabasında. Bunun gerçekleşmesi halinde bu seviyeden aldığı güç ile 4,73-4,89-5,05 dirençleri zorlanabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4,30-4,18-3,98 destek seviyeleri izlenebilir.

THE SANDBOX (SAND)

Aşırı alım bölgesine ulaşıp buradan kayıplar gerçekleştiren The Sandbox, yükseliş trendine devam etmekte. Yukarı atakların sürmesi halinde 23,75-25,95-27,25 dirençleri değerlendirilebilir. Tam tersi senaryoda ise 21,00-20,00-18,75 destek seviyeleri takip edilebilir.

BELLA PROTOCOL (BEL)

Sert düzeltmelerinin ardından son 10 gündür toparlanma aşamasında olan Bella Protocol, yükselişlerin devamı için 32,70 üzerinde günlük kapanışlara ihtiyaç duymakta. Bu durumda 35,80 ve 38,00 seviyeleri görülebilir. Aksi halde 30,00-28,55-27,00 destekleri ilk etapta zorlanabilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!