Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
3/27/2024

Bitcoin İçin Konsolidasyon Dönemi Başladı Mı? - Kriptrade

Mart ayı başlarında her gün yeni bir rekor kırmaya alıştıran Bitcoin, son günlerde düzeltme eğiliminde olduğunu göstermişti. Özellikle hafta sonu 64500 dolara kadar geri çekilmelerde bulunan BTC, bu seviyeden tekrar toparlanma aşamasında olsa da satışların da yer yer egemen olduğu görüldü. Öyle ki 60800 dolara kadar satıcılı seyir devam etmişken dün akşam FED basın toplantısı sonrası hızlı bir toparlanma kaydetti. Teknik olarak bir bozulma görülmese de yaşanan satışlar sonrası kripto para piyasasında panik ortamı oluşurken genel kanı sürekli yükseliş kaydeden Bitcoin’in bu düzeltme hareketlerinin normal olduğu yönünde. Dünü dar bir bant aralığında geçiren Bitcoin’in 70000 dolar üzerine atması önemliyken burada kalıcılık sağlaması ve bir konsolidasyonun gerçekleşmesi hareketin devamını getirebilir. Bu sebeple günlük kapanışlar kritik görülmekte. Buradan hareketle Bitcoin için yeniden yeni zirve arayışlarının devam etmesi umulurken bunun için yeniden 71500-72200-73800 dolar seviyeleri direnç olarak kabul edilmekte. 50.000 Dolar’dan bu yana neredeyse kesintisiz artış yaşayan Bitcoin sonunda ciddi bir düzeltme verdi. Bu doğrultuda satıcılı seyrin devamında ise sırasıyla 68000-64000-61200-59600- 58000 destekleri izlenebilir. 58000 dolar altında teknik bozulma görülebilir ve hareketler hız kazanabilir.
Haber akışına geldiğimizde, Bitcoin'in yükselişinin olumlu etkilediği alanlardan biri kripto şirketlerinin hisseleri. Son dönemde MicroStrategy ve Coinbase gibi birçok kripto bağlantılı şirketin hisselerindeki yükselişler dikkat çekiyor. Ancak buna karşı short işlem yatırımcıları, bu rallinin sona ereceğine güçlü şekilde inanıyorlar. Bu sene kripto bağlantılı hisselerde açılan short pozisyonların değeri 11 milyar dolara yükselirken, bu rakamın yüzde 80'lik kısmı MicroStrategy ve Coinbase gibi şirketlere odaklanmış durumda. Özellikle MicroStrategy ve Coinbase'in, madencilik şirketlerine kıyasla ciddi bir ralli yapması dikkat çekiyor. Bu nedenle short yatırımcılar, kripto alanında bu iki devi hedef alıyor olabilirler. Coinbase'in yaz aylarındaki 70 dolarlık seviyesinden bugün 270 doların da üzerine çıkması, MicroStrategy'nin ise Michael Saylor'ın Bitcoin alımlarıyla birlikte rekor üstüne rekor kırması, bu durumu gösteriyor. MSTR hissesi dün de 1909 dolarla kendi rekorunu bir kez daha tazeledi. Bu durum, kripto pazarındaki hareketliliği ve yatırımcıların şirketlerin Bitcoin bağlantısına olan ilgisini yansıtıyor.
Bunun dışında, ABD Adalet Bakanlığı, KuCoin'i kara para aklamayı önleme düzenlemelerini ihlal ettiği iddiasıyla suçladı. Bakanlık, KuCoin'in 2017'deki kuruluşundan bu yana milyarlarca dolarlık yasadışı fon transferini kolaylaştırdığını iddia etti. Ayrıca, KuCoin'in ABD Hazine Bakanlığı'na uygun şekilde kayıt yapmadan Amerikalı müşterilere erişim sağladığı ve ABD yasaları gereği müşterilerin kimliklerini doğrulama prosedürlerini ihmal ettiği suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Paralel bir gelişme olarak, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) de KuCoin'e karşı bir dava açtı. CFTC, KuCoin'in vadeli işlemlerini ve takas işlemlerini düzenleyici kuruma kaydettirmediğini iddia etti. Daha önce, KuCoin'un New York merkezli kullanıcılara erişimi kısıtlamak ve borsayı kayıt yapmadan faaliyet göstermekle suçlandığı bir davanın ardından 22 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği biliniyordu.
Son olarak, Piyasanın en büyük meme coin’i Dogecoin, ekosistem geliştirme konusundaki beklentileri karşılayamadı ve bu durum yatırımcılar arasında bir endişe kaynağı oldu. Dogecoin'in bu haftaki performansı merak konusu olmaya devam ediyor. Dogecoin'in kendi başına bir ekosistem oluşturma sürecinde önemli ilerlemeler beklenirken, henüz birçok gelişme gerçekleşmedi, özellikle de yeni ekip üyeleri dahil olmak üzere.
Veri akışında bugün herhangi bir data bulunmazken Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Çöplükte 7500 BTC

İlk kripto yatırımcılarından biri olan James Howells, yaklaşık on yıl önce attığı ve içinde 7.500 Bitcoin bulunan hard drive'ı geri kazanmak için hukuki yolları arıyor. Howells, hard drive'ın Birleşik Krallık'taki bir çöp sahasında olduğuna inanıyor ve bu konuda araştırmalar yaptığını belirtiyor. Ancak Newport Belediyesi, Howells'ın hard drive'ı arama taleplerini çevre düzenlemelerine bağlı olduklarını ve çöp sahasının ekolojik yapısının bozulabileceği endişesiyle reddetti. Howells, belediyeye Bitcoin'leri bulması durumunda gelirin bir kısmını vermeyi teklif etti ancak bu teklif kabul görmedi. Şimdi Howells, Yüksek Mahkeme'den arama yapabilmesi için izin almayı hedefliyor ve bu süreçte hedge fon yatırımcılarının desteğini almayı umuyor.

Musk-Doge Bağlantısı

Tesla'nın kurucusu ve dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Elon Musk, kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Musk, geçtiğimiz boğa sezonunda kripto piyasasında çok aktif olmasına rağmen, son zamanlarda sektörden uzak kalmayı tercih ediyor gibi görünüyor. Ancak, Musk'ın sosyal medya paylaşımları hala kripto varlıkların fiyat hareketlerini etkileyebiliyor. Musk, bu hafta yapay zeka (AI) projesi olan Grok’un tüm X Premium üyeler için aktif olacağını duyurarak, istemeyerek de olsa son paylaşımı ile Dogecoin'in ani bir sıçrama yaşamasını sağladı.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 50-100 günlük hareketli ortalamaları üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda giderken ve her gün yeni bir rekora imza atarken uyarılarda bulunduğumuz kar satışları belirdi. Öyle ki, 73800 testi ardından 60800 dolara kadar satışlar yiyen Bitcoin için pozitif haber ve veri akışında da teknik fiyatlamasında da bir bozulma söz konusu değil. Ancak yaşanan sert satıcılı seyir kripto dünyasında panik yaratsa da özellikle FED sonrası toparlanma çabası önemli. Toparlanmaların devamında tekrar 68000-70000-72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. 64000-61200-59600- 58000 destekleri ise düzeltmenin devamı için halen masada olan seviyeler olarak karşımıza çıkmakta.

ALTCOİN ANALİZİ

POLYGON (MATIC)

Yükselen kanal formasyonunu devam ettiren Polygon, alt banttan aldığı destekle tekrar yönünü yukarıya çevirmiş görünmekte. Bu doğrultuda 36,25-38,65-41,30 ve 42,80 dirençleri test edilebilirken satıcılı seyrin görülmesi durumunda 32,00-31,15-29,70-27,55 desteklerine dikkat edilebilir.

VECHAIN (VET)

Kanal hareketine girdikten sonra yukarı ataklarını hızlandıran VeChain tarafında 1,50 üzerinde kapanışlar ileri dönem için umut verecektir. Bu durumda 1,6220-1,7250 direnç bölgesi takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketler içinse 1,36-1,2980-1,2330 destekleri önemli olup bu seviyenin altında satışlar derinleşebilir.

DENT

0,064 üzerinde günlük kapanışlar yapma çabasında olan Dent için 0,06910-0,07075- 0,07395-0,07780 destekleri kısa vadede denenebilirken sonrasında yeniden 0,08675 test edilebilir. Satıcılı seyirde ise 0,05820 0,05170 ve 0,04940 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görülebilir.

INTERNET COMPUTER (ICP)

Son 1 haftadır likidite ve hacmi artarak yükselişlerine devam eden Internet Computer, bu süre zarfında yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Sert yükselişlerin devamında kendine yeni bir zirve bulma arayışında olan altkoin için olası düzeltmelerin olma ihtimaline karşı 600 ve 542 destek seviyeleri önem arz edebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!