Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
2/8/2024

Bitcoin İçin Ralli Başlıyor Mu? - Kriptrade

Dün gün içinde yatay bir görünümde fiyatlamalarına devam eden Bitcoin akşam saatlerinde beklenen patlamayı yapıp 44000 dolar seviyesi üzerine yerleşti. Artık bu seviye üzerinde kalıcılık önemli olurken sonrasındaki hedefi 45500 dolayları olacaktır. Aksi halde yeniden 42500 destek bölgesine geri çekilmelerin olabileceğini de belirtmekte fayda var.
Haber akışlarına bakıldığında Bitcoin’deki yükseliş duruşuyla dikkat çeken ünlü teknoloji devi MicroStrategy, son satın alma çılgınlığıyla bir kez daha manşetlere konu oldu. Buna göre Yönetim Kurulu Başkanı Michael Saylor, şirketinin ocak ayında 850 Bitcoin daha aldığını ve BTC varlıklarının toplamda 190 bin BTC’ye ulaştığını duyurdu. Bu hamle, MicroStrategy’nin kripto para yatırım alanındaki dev konumunu daha da sağlamlaştıran cesur bir adım anlamına geliyor. Şirketin agresif birikim stratejisi son satın almayla da sınırlı kalmadı. Üçüncü çeyreğin kapanışından bu yana MicroStrategy 31.755 Bitcoin daha alarak bu süreçte yaklaşık 1,3 milyar dolar harcadı. Şirket böylece BTC portföyünü coin başına ortalama 31.224 dolar maliyetle toplamda yaklaşık 6 milyar dolar yatırım yapılan 190.000 Bitcoin’e çıkarmış oldu.
Minneapolis Fed Başkanı ve FOMC üyesi Neel Kashkari, Bitcoin’in enflasyondan korunmak için uygun bir araç olmadığını düşünüyor. Bitcoin’in hakiki bir kullanım alanının olmadığını ve insanların alışverişlerde Bitcoin kullanmadığını söyleyen Kashkari, onun enflasyon karşısında da iyi bir korunma aracı olmadığını söyledi. Merkez bankasının güncel politikalarını da değerlendiren isim, enflasyonun hızla düştüğünü ve enflasyonla mücadele konusunda “kayda değer bir ilerleme” kaydettiklerini söyledi.
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), beklentiler doğrultusunda Invesco ve Galaxy Digital tarafından ihraç edilmek istenen spot Ethereum ETF başvurusunu erteledi. Varlık yönetim şirketleri, ABD’de düzenlenmiş borsalarda işlem görecek ve Ethereum’a spot fiyatı üzerinden yatırım yapılmasına imkân tanınacak bir yatırım aracı teklif ediyor. Şu an ise kurumsal yatırımcılar, sadece CME’de işlem gören vadeli Ethereum işlemlerini dayanak olarak kullanan yatırımcı aracı yoluyla kripto paraya yatırım yapabiliyor. Bunun dışında Grayscale, şimdi Ethereum Trust (ETHE) ürününü de ETF’e dönüştürmek için başvurdu. Benzer bi baskının Ethereum için de oluşup oluşmayacağı merak konusu. Bu arada Grayscale ile Blackrock'ın Ether ETF başvuruları hakkındaki karar da ocak ayında ertelenmişti. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketleri arasında yer alan Blackrock'ın ihraç ettiği iShares Bitcoin Trust (IBIT), adını 17 gün gibi kısa bir sürede en çok fon çeken 5 ETF arasına yazdırarak yatırımcıların kripto para yatırımına yönelik ilgisinin ne kadar yüksek olduğunu gösterdi.
Bugünkü önemli bir veri akışı bulunmazken haber akışını takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Tayland’tan Kripto İçin Vergi Muafiyeti

Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine olan ılımlı yaklaşımıyla bilinen Tayland’dan yeni bir hamle geldi. Kripto sektörü gibi yeni gelişmekte olan sektörler için vergi muafiyetleri önem taşırken Tayland, kripto paralar için yeni bir vergi muafiyeti kararı aldı. Buna göre Tayland Maliye Bakanlığı, Tayland’ın dijital varlık merkezi olmasını teşvik etmek amacıyla dijital varlık işlemlerinin katma değer vergisinden muaf tutulacağını duyurdu.

Blackrock’tan 17 Günde Dev Atılım

BlackRock'ın iShares Bitcoin Trust (IBIT) fonu, lansmanından yalnızca 17 gün sonra para akışı açısından 2024'ün lider beş borsa yatırım fonundan biri haline geldi. Bu kadar kısa sürede en çok fon çeken 5 ETF arasına girilmesi, yatırımcıların kripto para yatırımına yönelik ilgisinin ne kadar yüksek olduğunu göstermekte. Tüm bunlar yeni fonlar için etkileyici başarılar olsa da yeni spot Bitcoin ETF'lerine yapılan genel yatırım, son günlerde yavaşlamış durumda.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir, ancak Cuma günü gibi yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel
olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünmekte. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

SEC’in BTC ETF onayı nihayet gerçekleşirken Bitcoin fiyatlarına yansıması karmaşık oldu diyebiliriz. Önce 48000 sonra da 49000 seviyesine yakın testler gerçekleştiren Bitcoin, buralarda da tutunamayıp tepe yerinde yaklaşık %20'lik düzeltmeler yaşadı. 38500'den aldığı destekle önce 40000 sonrasında ise 42500 dolar üzeri kalıcılık sağlamış gibi görünen BTC için şimdi de 44000 doların üzerine attı ve burada kalıcılık sağlamaya çalışmakta. 44000 seviyenin üzerinde 45500-48000 ve 50000 dolar konuşulacaktır. Aşağı yönlü tepkilerde ise 42500-41750 ve 40000 seviyesini de göz ardı etmemek gerekir.

ALTCOİN ANALİZİ

MINA PROTOCOL (MINA)

Uzun vadeli yükseliş trendine devam eden Mina’da yükselişlerin devamında 37,50-42,20 ve 51,00 direnç seviyeleri yeniden hedeflenebilirken olası geri çekilmeler için takip edilecek destekler 32,0-30,40 ve 25,50 olabilir.

COSTENTOS (COS)

Geçtiğimiz haftanın başında hacimli ancak tehlikeli bir ip atan Contentos için geri çekilmeler devam etmekte. 0,3650 ardından yaklaşık %50 değer kaybı oluşan koin denge fiyatının da altına gelmiş durumda. Geri çekilmelerin devamında 0,1680-0,1460 destekleri korunmaya çalışılacaktır. Toparlanma için 0,19 üzerinde kalıcılık ilk etapta şart olup sonrasında 0,2150-0,2310 ve 0,2450 dirençleri izlenebilir.

TRUST WALLET (TWT)

Yaklaşık 1 aydır 32,50-35,65 arası gün kapanışlarına devam eden TWT tarafında bu seviyelerin yukarı yada aşağı kırılması yönünü tayin edecektir. Yukarı konumda 39,10- 40,00-44,55 dirençlerine kadar yükselişler görülebilirken aşağı tarafta da 30,50-29,00 ve 25,70 destekleri gözlemlenebilir.

BELLA PROTOCOL (BEL)

Düşüş eğilimini sürdüren Bella Protocol için satıcılı seyrin devamı halinde 16,25 ve 14,65 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görülebilir. Yukarı yönlü eğilimlerin belirmesi adına 18,00 üzerinde kalıcı hareketler aranıp devamında ise 19,70-20,50 ve 21,35 dirençleri yeniden hedeflenebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!