Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
4/17/2024

Bitcoin Satış Şokunu Atlatabilecek Mi? - Kriptrade

Hafta sonunda kara cuma ve cumartesiyi yaşatan Bitcoin ve özellikle altkoinler hafta başına bu kayıpları toparlama çabasında girmiş bulunmakta. Henüz şoku atlatma aşamasında olan lider kripto para için toparlanma beklentisi bulunsa da düzeltmelerin devam edebilme ihtimalini de görmezden gelemeyiz. Ortadoğu hattında yaşanan gerilim altına (XAU) yaramış gibi görünürken BTC’nin bu durumdan nemalanamadığını söyleyebiliriz. Bu doğrultuda, Bitcoin için her düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirenler ile satıcılı seyrin devam edeceğini düşünüp kol kesenler arasındaki mücadelenin galibi merakla beklenmekte. 60000 testi sonrası kademeli bir yükselişe geçen Bitcoin 66000 civarına kadar tepki alımlarını sağlarken buranın devamında 66000-68000-70000-71500-72200-73800 dolar seviyeleri direnç olarak kabul edilmekte. Satıcılı seyrin yeniden görülmesi durumunda ise sırasıyla 61200-59600-58000 destekleri izlenebilir. 58000 dolar altında teknik bozulma görülebilir ve hareketler hız kazanabilir.
Haber akışına geldiğimizde, dün kripto para sektöründe gözler ABD Merkez Bankası (FED) başkanı Jerome Powell‘ın Kanada Ekonomisi Washington Forumu etkinliğinde yaptığı konuşmasına çevrilmişti. FED başkanı Powell uzun bir konuşma yapmamış olsa da ABD ekonomisine dair bazı önemli sinyaller verdi. Enflasyonun bu yıl itibariyle beklenen düşüşleri gerçekleştirmediğini söyleyen Powell, son verilerin, enflasyon hedefine dönüş konusunda daha fazla ilerlemenin kaydedilmediğini gösterdiğini belirterek, politika faizinin daha uzun süre yüksek kalabileceğine işaret etti. ABD ekonomisinin geçen yılki performansının "oldukça güçlü" olduğunu anımsatan FED Başkanı, iş gücü piyasasının daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğine işaret ederek işçilere ve işletmelere yönelik anketlerin, iş gücü piyasasının normalleştiğini gösterdiğini dile getirdi. Powell son olarak, para politikasını gevşetmeden önce enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerleyeceğine dair daha fazla güvene ihtiyaç duyduklarını yineleyerek iş gücü piyasasının gücü ve enflasyonda şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, kısıtlayıcı politikanın sürmesine ve verilerin rehberlik etmesine izin verilmesinin uygun olacağını vurguladı.
Bunun dışında, Crypto.com‘un CEO’su Kris Marszalek, verdiği röportajda Hong Kong‘daki mevzuat değişikliklerinden memnun olduğunu söylerken Bitcoin’deki blok yarılanmasını (halving) ele alarak kurumsal yatırımcıların BTC’ye olan ilgisinin devam ettiğini söyledi. Marszalek madencilerin blok ödülü olarak aldığı BTC sayısının 19-20 Nisan’da yarı yarıya azalacağını ve bu gelişmenin pazar üzerinde önemli bir etki yaratacağına inandığını kaydederken Halving sonrası yine BTC spot ETF’lerine girişlerin artabileceğini vurguladı.
Son olarak, İngiliz ticaret birliği UK Finance, bir basın açıklaması yaparken kredi verenlerin sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için "paylaşımlı bir defter" aracılığıyla "Birleşik Krallık Düzenlenmiş Sorumluluk Ağı" deneme aşamasına geçtiklerini açıkladı. Buna göre başta Barclays, HSBC ve Citi olmak üzere birkaç Birleşik Krallık finans kuruluşu, tokenize mevduat uygulaması test çalışmaları için iş birliği kararı aldı. Bankaların yanı sıra Mastercard, NatWest, Nationwide ve Quant gibi ödeme aracıları da pilot uygulamada aktif olarak yer alırken yapılan açıklamada paylaşımlı defterin mevcut bir Blockchain ağında geliştirilip geliştirilmeyeceği hakkında net bit bilgi verilmedi.
Bugünkü veri akışında önemli bir data bulunmazken Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Kripto Destekçileri ABD Seçiminde Etkin Rol Oynayacak

Dijital varlık yönetim şirketi Galaxy Digital uzmanları, kripto para yatırımcılarının Kasım 2024’te Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılacak başkanlık seçimlerinin gidişatı ve sonuçları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini açıklarken raporda; ‘’ seçimlerin piyasalar üzerindeki etkisinin daha fazla farkına vardıkça, kripto endüstrisi ABD başkanlık seçimlerinde her zamankinden daha büyük bir rol oynayabilir.’’ İfadelerine yer verdi. ABD’de her beş seçmenden biri artık kripto para yatırımcısı olmuş durumda. Kripto destekçileri şuan itibariyle seçimlerde eski ABD başkanı Donald Trump‘ı desteklerken Donald Trump’ın göreve gelmesi halinde Joe Biden‘a kıyasla çok daha rahat bir para politikasını izlemesi beklenmekte. Ayrıca bir hükümet değişiminde kripto karşıtı SEC başkanı Gary Gensler‘ın da görevden alınacağı tahmin ediliyor.

Musk’ın Tweeti Bu Defa Doge’yi Yükseltemedi

Geçtiğimiz yıllarda DOGE’nin muazzam değer artışına direkt katkıda bulunan ve bir nevi memecoin piyasasının yükselişini tetiklemiş olan Elon Musk’ın son paylaşımı fiyatlama açısından şaşırttı. Elon Musk, X platformu üzerinden uzun bir süre sonra Dogecoin ile ilgili yaptığı paylaşım, önemli sayıda etkileşim almasına rağmen geçmiş dönemlerde görüldüğü gibi DOGE’de bir sıçramaya neden olmadı. Bazı kripto yatırımcıları Musk’ın paylaşımını yanlış zamanda yaptığını söylerken son bir haftada %35 değer kaybı yaşayan alt koinin tepki alımları yapmamasının endişe yarattığını söyleyebiliriz ancak piyasa dinamikleri ile yükselişin daha sağlıklı olacağını da belirtmekte fayda var.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 50-100 günlük hareketli ortalamaları üzerinde kalan Dolar endeksinin yükselişler yapması USD karşıtı varlıklara karşı bir tehdit oluşturdu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin dengelendiğini ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda giderken ve her gün yeni bir rekora imza atarken uyarılarda bulunduğumuz kar satışları belirdi. Öyle ki, 73800 testi ardından 60800 dolara kadar satışlar yiyen Bitcoin için pozitif haber ve veri akışında da teknik fiyatlamasında da bir bozulma söz konusu değil. Ancak yaşanan sert satıcılı seyir kripto dünyasında panik yaratsa da Ortadoğu gerilimi sonrası düşen piyasanın toparlanma eğilimi pozitif görülebilir. Toparlanmaların devamında tekrar 64000-66000-68000-70000-72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. 61200-59600-58000 destekleri ise düzeltmenin devamı için halen masada olan seviyeler olarak karşımıza çıkmakta.

ALTCOİN ANALİZİ

RİPPLE (XRP)

Derin satışlarla alçalan kanalın üst bandına kadar gerileyen Ripple buradan aldığı destekle kendini hafif yukarı atsa da henüz satış baskısını atlattığını söylemek doğru olmayacaktır. 16,60 üzerinde günlük kapanışlara ihtiyaç duyan XRP için yukarıda 18,10- 19,60-21,15 dirençleri hedeflenebilirken 15,70-14,75-13,25 seviyeleri destek olarak kabul edilebilir.

SHIBA INU (SHIB)

Diğer alt koinlere nazaran hafta sonu gerçekleşen sert satışlara karşı daha sağlam durduğunu gördüğümüz Shiba’nın bu derin aşağı yönlü hareketleri sadece bir ip hareketi ile savuşturduğunu ve stabil halini koruduğunu görüyoruz. Yukarı atakların devamı için 0,00086-0,0010-0,001195 dirençleri izlenebilirken görülmeyen satıcılı seyir görülürse 0,00073-0,0005980-0,0005625 destekleri gündeme gelebilir.

INJECTIVE (INJ)

Hafta sonunda %40'a varan bir erime kaydeden İnjective’nin henüz paniği atlatamadığını söyleyebiliriz. 760 üzerinde kalıcı olması şimdilik umut verirken kayıpların telafisi açısından gelebilecek tepki alımlarının gerçekleşmemesi ise ikilemde bırakmakta. Teknik anlamda yukarı yönlü hareketlerde 900-955-1035-1135 dirençleri takip edilebilirken aşağıda 758-625 ve 550 destek seviyeleri bulunmakta.

COSTENTOS (COS)

Cuma ve Cumartesi günü kripto para piyasasında yaşanan düşüşleri dünkü toparlanma hareketi ile ilk telafi eden alt koinlerden olan Costentos için yukarı hareketlerin devamında 0,4165-0,4635-0,5270 direnç seviyelerine kadar yükselişler sürebilirken olası yeni geri çekilmelerde ise 0,3790-03645-0,3360 ve 0,3105 destek seviyeleri takip edilebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!