Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
12/6/2023

Bitcoin Yeni Hedeflere Ulaşmaya Devam Ediyor -Kriptrade

Bitcoin’de aybaşından bu yana görülen hızlı yükseliş, tüm hızıyla devam etmekte. Dahaönce deklare ettiğimiz 44.000 testini de yapan Bitcoin için bu seviyelerde kalıcılık önemarz etmekte. Bu durumda piyasada 50.000 sesleri yükselmeye başlayacaktır. Haber akışına baktığımızda ise ETF konusunda gelişmeler devam etmekte. Varlık yönetim devi BlackRock, spot Bitcoin ETF başvurusunda güncellemeye gitti. ABD Menkul Kıymetler veBorsa Komisyonu (SEC) tarafından yayımlanan güncelleme belgesinde, BlackRock’ın varlıklarını gözetimi altında tutacak şirketin, olağandışı fiyat hareketleri gerçekleştiğinde nasıl bir aksiyon alacağına dair yeni bir yorum eklediği görüldü.
Bu güncellemelerin SEC’in spot Bitcoin ETF için şirketlerle görüşmeye devam ettiğine dair olumlu bir görüş olarak algılanmakta. Blackrock ayrıca daha önce teklif edilen Bitcoin borsa yatırım fonu için başlangıç sermayesi olarak 100 bin dolar aldığını açıkladı.
Öte yandan SEC’e spot Bitcoin ETF başvurusu yapan ve karar bekleyen şirketlerden Grayscale, kritik bir ismi kadrosuna kattı. Dünyanın en büyük kripto varlık yönetim şirketi,spot ETF kararı öncesinde John Hoffman’ı yeni genel müdür ve dağıtım ve ortaklıklardansorumlu üst düzey yönetici olarak ekibe dahil etti. Bu atama, Hoffman’ın ETF başvurusu bulunan bir diğer şirket Invesco’daki 20 yıllık iş tecrübesi göz önüne alındığında dikkatçekici bulunuyor. Bilindiği gibi Grayscale, 24 milyar dolarlık Bitcoin fonu GBTC’yi ETF’edönüştürmek için SEC’e başvuru yapmıştı. Bu başvuruya ilişkin kararın ocak ayında verilmesi bekleniyor.
Son olarak Brezilya’nın en büyük bankası ve Latin Amerika’nın önde gelen kredikurumlarından olan Itau Unibanco, müşterileri için Bitcoin ve Ethereum alım satımhizmetini başlattığını duyurarak stratejik planlarının, ülkenin kripto para birimleri için düzenlemelerini yakından takip ederek kripto varlık portföylerini genişletmek olduğunukaydetti. Veri akışında ADP Tarım Dışı İstihdam değişikliği verisi takip edilecek.

 

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Kar Realizasyonu - Hodl İkilemi

Bitcoin’in 44 bin dolar seviyesine hızlı şekilde yükselmesi, kısa vadeli yatırımcıların kar alma transferleri yapmasına neden oluyor. 1 Aralık’ta 38bin doların üzerine çıkan ve Nisan ayından bu yana yeni zirvesini yakalayan Bitcoin’de borsalara büyük transferler başladı. CryptoSlate yöneticisi JamesVan Straten yaptığı açıklamada Aralık ayı içindekısa vadeli yatırımcılar ile borsalar arasındaki BTCtransfer değeri 5 milyar dolara ulaştı. Straten, uzun vadeli yatırımcıların ise “HODL” etmeye devam ettiğini ve varlıklarını bu anlamda satma emaresi göstermediklerini de belirtti.

Madencilik Şirketleri Halving’e Hazırlanıyor

Marathon Digital'in Bitcoin Madencilik Oranı Ağustos'ta Düştü | Paratic

Bitcoin’de Halving’e 5 ay gibi bir sürekalmışken madencilik şirketleri de hamlelerinihızlandırdı. Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilerinden Riot Platforms, 290 milyondolar değerinde madencilik cihazı sipariş etti.
Bunun dışında Ağustos ayında Umman'da 300milyon dolarlık Bitcoin madencilik çiftliği kurmakonusunda devletle anlaşan Phoenix Groupşirketi şimdi de Abu Dabi Borsası'nda işleme açıldı. Şirketin ön satış dönemine, beklenenden 33 kat talep olduğu bilgisi verilirken, halkaarzın başlatılmasının ardından hisse değeri deyüzde 50 arttı.

 

HAFTALIK VERİ TAKVİMİ

 

DOLAR ENDEKSİ

Dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlerinin yerini kısmi toparlama süreci almış durumda. 103 seviyesi altına sarkmasa daaşağı yönlü trend devam etmekte. Alçalan trendin alt bandındantepki alması sonrasında 104.50 seviyesinin üzerine atması dolar varlıkları ve karşıt varlıklar için volatilite anlamında önemli olabilir.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Düşüş eğilimi her ne kadar stabilleşmeye başlasa da bu seviyeler coin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir.

 

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, yükseliş eğilimini korumakta. Bu da talebin BTC olarak görüldüğü ve altcoinlerin BTC kadar nemalanamadığını göstermektedir. Para akışının çoğunun BTC
üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve altcoinlerde de hareketlilikler artabilir.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin’de ralli devam ediyor. Öyle ki, düzeltme hareketi dışında BTC tarafında endişe verecek bir akış şuan için söz konusu değil. 44K üzerinde kalıcılık sağlayamasa da buralarda gezinmeye devam eden Bitcoin için yakın vadede 44.800 ve 45.500 seviyeleri önem kazanmış durumda. Olası düzeltme hareketlerine karşı 41400-40800 ve 40000 psikolojik desteğine dikkat edilmeli.

ALTCOİN ANALİZİ

AVALANCHE (AVAX)

9 Kasım’da hem yükseliş trendinin alt bant testi yaptığı hem de 50 ve 100 günlük hareketli ortalama kesişmesi yaşandığını görmüştük. Bu tarih itibariyle neredeyse %100’lük bir yükseliş kaydeden koin için alıcılı seyrin devamı durumunda kısa vadeli
olarak 785 ve 845 seviyeleri izlenebilirken geri çekilmelerde 715 ve 672 destekleri takip edilebilir.

 

EOS

Yukarı yönlü trendine ara veren EOS için kısmi dinlenmenin ardından tekrar bir oluşum görmemiz mümkün olabilir. Grafikte de görüldüğü gibi 23 TL’ye atılan fitil dikkat çekici olup yükseliş beklentileri içerisinde 21.76 ve yine 23 TL hedeflenebilir. Tam tersi tepki durumunda da 20.43 ve 19.50 seviyeleri test edilebilir.

 

CHAINLINK (LINK)

Eylül sonu aşağı yönlü sert fitil ile önce global piyasadaki alış işlemlerini temizleme süreci ve 21 Ekim’de gelen ortalama kesişmesi sonucu bugüne kadar 2x yapan LINK için fibonacci düzeltmeleri de etkin bir şekilde çalışmakta. Buna göre 390-480 bant aralığında sürece devam edilirken bu seviyeleri alttan veya üstten kırıp kalıcılık sağlaması hangi yönde kırılım gerçekleşirse o yöne doğru hareketliliği artırabilir. Anca son dönemde BTC yükselişine iştirak edememesi de akıllarda soru işareti bırakmakta.

 

RAVENCOİN (RVN)

Yukarı yönlü trend hareketine devam eden koinde bandın üst kanalı test edilmeye çalışmakta. Buna göre kısa vadeli olarak öncesinde 0,6430 ve 0,65 seviyelerinin üzerinde kalıcılık beklenir. Ancak aşağı yönlü hareketlerin hasıl olması durumunda 0,59 ve 0,5385 destek seviyeleri göz ardı edilmemesi gereken stop seviyeleridir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!