Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
2/28/2024

Bitcoin’de 60.000 Dolar Hedefi Gerçekleşecek Mi? -Kriptrade

Bitcoin’de beklenen patlama pazartesi akşamı yukarı yönlü olarak gerçekleşirken 57000 dolar seviyesine kadar yükselişler görüldü. Geçtiğimiz bültenlerde de 52000 üzerinde kalıcılık ile 58000-60000 dolar seviyelerinin konuşulabileceğinden bahsetmiştik. Şimdi bu rotanın tamamlanması ilk beklenti olarak karşımıza çıkarken olası geri çekilmelerde 52000 dolar seviyesi artık bir destek konumunda olacaktır. Altkoinlerin de BTC’nin bu sert ivmelenmesinden pozitif nemalandığını söylememiz mümkün. Ancak Bitcoin dominansının tekrar 54 seviyesine yaklaşması, ilginin başlıca Bitcoin’de olduğu ancak az da olsa altkoinlere de para akışının sağlandığı anlamına gelebilir.
Haber akışına bakıldığında, kripto para analiz firması CryptoQuant’ın analistlerine göre, Bitcoin fiyatında bir düzeltme yakın olabilir. Bu durum, yakın zamanda 57.000 dolara ulaşan Bitcoin fiyatındaki önemli dalgalanmanın ardından geldi. CryptoQuant’a göre, yatırımcılar için kısa vadeli realize edilmemiş kazançlar bugünkü piyasa fiyatına göre %24’e ulaştı. Piyasa duyarlılığı, yaklaşan yarılanma beklentisiyle iyimser olsa da, piyasadaki risk yeni yatırımcıların önemli kazançlarıyla birleştiğinde, CryptoQuant’a göre kar elde etmek için zorlayıcı bir neden olabilir ve bir düzeltmeyi tetikleyebilir.
Bunun dışında, Fox Business’tan Charles Gasparino’nun verdiği bilgiye göre Biden yönetimi, yaşanan ralli sırasında madencilik faaliyetlerinin elektrik şebekesine önemli bir yük getirmesinden endişe ettiği görüşünde. Gasparino, “Bitcoin fiyatı yükseldikçe ve talep, arzı geride bıraktıkça Beyaz Saray, madenciliğin elektrik şebekesine ciddi bir yük getirebileceğinden endişelenmeye başladı. Kripto sektörü yöneticileri, Fox Business’a korkuların abartılı olduğunu fakat bunun sektör üzerindeki düzenlemeleri sıkılaştırmaya çalışmak için kullanılacağını söylediler.” ifadelerini kullandı. Biden yönetimi, bir süredir madencilik faaliyetlerini yakından inceleme eğilimi gösteriyor. Bu ayın başında ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı Enerji Bilgi İdaresi (EIA), “acil” koduyla madencilerin elektrik tüketimlerini takip edecek bir uygulama devre alacağını duyurmuştu. Bu adım, madencilik şirketlerinin ve Bitcoin topluluğunun büyük tepkisini çekti. Açılan dava, önceki gün karara bağlandı ve bakanlığın böyle bir veri toplaması engellendi.
Son olarak, kripto para sektörünün lider altcoin‘i Ethereum (ETH), son dönemlerde lider kripto para birimi Bitcoin ile birlikte volatil artışlar yaşıyor. ETH çoğu zaman BTC’nin artışları karşısında ezilse de eşlik etmeye çalışmakta. Balinalar ise bu dönemde kademe kademe ETH satın alımları gerçekleştirmeye devam etmekte. Büyük yatırımcıların ETH toplaması, haliyle ETH’yi olumlu etkilemekte. Başarılı bir veri sağlayıcısı olan Look On Chain, düzenli bir şekilde ETH satın alımları gerçekleştiren bir balina keşfetti. Buna göre balina, 9 Şubat’tan bu yana Binance’den 11.719 adet ETH (30.93 milyon dolar değerinde) satın aldı. Bu balinanın satın alım ortalaması ise 2.639 dolar. 
Bugün ABD tarafında haftalık işsizlik başvuru sayısı gerçekleşirken FOMC üyesi Mester’in konuşması olacak. Yurtiçinde de 4.çeyrek büyüme rakamı ve TCMB toplantı tutanakları açıklanacak. Gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

CryptoQuant’tan Ethereum Yorumu

On-chain analiz firması CryptoQuant, Coinbase Premium verilerinin ABD kaynaklı talebin arttığını ve Ethereum’un piyasa değerinde %11’lik bir büyüme kaydettiğini ortaya koyduğunu belirtti. Bu durum, Coinbase ve Binance arasındaki ETH/USD ve ETH/USDT fiyat farkından anlaşılıyor; zira Coinbase Premium’daki Ethereum tokenlarına olan ilgi normal seviyelerin üzerinde. CryptoQuant’ın Pazarlama Müdürü Ho Chann Chung da bu dikkate değer büyümenin önümüzdeki haftalarda daha fazla kazanç elde edilmesinin bir işareti olabileceğini vurguladı.


Altcoinler Bitcoin’e Eşlik Edemeyecek Mi?

Kripto para piyasasının önemli aktörlerinden Samson Mow, altcoin yatırımcılarını endişelendiren söylemlerde bulundu. Bitcoin’in genel olarak kripto para piyasasıyla arasındaki bağı koparmaya başladığını ve çok daha ciddi yükselişlere tanıklık edeceğini savunan deneyimli isim, altcoinlerin Bitcoin karşısında ezileceğini savundu. Bitcoin’in halihazırda NASDAQ–SP500 gibi geleneksel finans ürünlerinden ayrıştığını vurgularken yakın zamanda tüm kripto para piyasasını da adeta “yutacağını” öngördü.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 100 günlük hareketli ortalama üzerinde kalmaya çalışan Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak sert yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda gitmekte. Kısa sürede sırasıyla 42500-44000-45500- 48000-50000 dolar üzerinde kalıcılık sağlayan ana koin şimdi de 52000 bölgesi üzerinde kalıcı hareketlerde bulunmaya başlamış durumda. 52000 üzerine oturan yükselişlerin devamı için 58000-60000 dolar seviyeleri konuşulabilir. Bu kadar kısa sürede ivmeli hareket üzerine durulma, dinlenme veya kar satışının normal olduğunu da hatırlatarak sırasıyla 52000-50000-48000 dolar destekleri korunmaya çalışılacaktır.

ALTCOİN ANALİZİ

SOLANA (SOL)

Yükseliş eğiliminde olan Solana için 3350 üzeri kalıcılık önemli olarak görülürken alıcılı seyrin devamında 3575-3725 dirençleri test edilebilir. Geri çekilmeleri baz alırsak 3350, 50 saatlik hareketli ortalamasına denk gelen 3095 ve 2950 destek seviyeleri kritik konumda olabilir.

TRON (TRX)

Yükseliş trendinin de üzerinde seyreden Tron, güçlü projesi ile uzun vadeli yatırım yapılacak koinler arasında yerini sağlama aldı diyebiliriz. Direnç olarak yeni zirveler belirleme aşamasında olan koin için düzeltme olması durumunda 4,34-4,21 ve 3,92 destekleri gündeme gelebilir.

GALA

Yükseliş trendini sonlandırmasının ardından önce düşüş eğilimi sonrasında da toparlama aşaması kaydeden Gala’da fincan oluşumu da tamamlanmış görünüyor. Buradaki son yükselişlerin devamı için uzun vadede çanak katlama durumuna ilişkin 1,5460 hedefi oluşabilir. Fincan yanında gerçekleşebilecek kulp oluşumu oluşturması adına da 1,0900 ve 1,0560 destekleri izlenebilir.

COSMOS (ATOM)

Yükseliş trendini ihlal ettikten sonra yeniden bir yükseliş ivmesi yakalayan Atom, 344 üzerindeki günlük kapanışlarına devam ettiği sürece yukarı potansiyelini devam ettirmeye aday olacaktır. Bu hareketlerin devamında 360 ve 375 direnç seviyelerine kadar yükselişler sürebilirken satıcılı seyir halinde ise 330-305 destek bölgesine kadar düşüşler görülebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!