Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
2/9/2024

Bitcoin’de Başlayan Yükseliş Devam Edecek Mi? -Kriptrade

Çarşamba akşamı Bitcoin’de başlayan yükseliş süreci tüm hızıyla devam ederken önce 44000 ardında da 45500 dirençleri üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmesi ilerisi için de umut aşıladı. Ana koinin bu seviyelerde tutunarak güç toplaması sonrasındaki hedefi 48000 dolayları olabilir. Aksi halde yeniden 43300-42500 destek bölgesine geri çekilmeler yaşanabilir. Ancak gelen haber akışlarında negatif bir durum görülmezken daha çok pozitif bir havanın olduğunu söyleyebiliriz. Yine de liq operasyonları ile anlık sert düşüşlere karşı yatırımcıları uyarmakta fayda var.
Haber akışlarına bakıldığında ETF ihraççısı ve yatırım devi Fidelity'nin Fidelity Digital Assets kuruluşu, Bitcoin ve Ethereum fiyatları için tahminler yayınladı. Rapora göre en üst kripto paraların 2023'ün dördüncü çeyreğine kadar olan performansı, on-chain metrikler ve diğer sinyal göstergeleriyle Bitcoin'in 2024, sonraki beş yıl ve beş yıldan sonraki tahminleri 'pozitif' olarak kalmaktadır. Ancak Ethereum'un orta vadeli görünümü 'nötr'ken, kısa vadeli görünümü 'pozitif' olarak duyuruldu. Ayrıca, Fidelity'nin 2024 için yükseliş piyasa tahminini faiz oranları, Bitcoin halving ve spot Bitcoin ETF'nin başarısı gibi faktörlere dayandırdığını iletti.
Diğer taraftan dünyanın en büyük yatırım bankası olarak görülen JPMorgan'da analistler son raporlarında BlackRock ve Fidelity'nin Bitcoin ETF'lerinin, GBTC ürününe göre daha üstün olduğunu belirttiler. JPMorgan çalışanları, Grayscale’in açık ara en pahalı işlem ücretine sahip olan ürününün bu anlamda bir dezavantaja sahip olduğunu belirttiler. Bilindiği üzere Grayscale %1.5’luk işlem ücreti talep ederken, oran BlackRock ve Fidelity için %0.2 seviyesinde bulunuyor. Analistler, Grayscale’in işlem ücretini düşürmedikçe, fondan çıkışlar olmaya devam edeceğini öngörüyorken Fidelity ve BlackRock spot bitcoin ETF’lerinin SPDR Altın Hisse ETF’i kadar sapma gösterdiğini, bunun da likidite açısından bir güçlü olma durumuna işaret ettiğini belirttiler. Grayscale’deki sapma oranının ise, diğer iki ETF’e göre çok daha fazla olduğu, bunun da likidite güçsüzlüğünü gösterdiği yazıldı.
Son olarak, zincir üstü veri platformu Glassnode'un kurucuları Jan Happel ve Yann Allemann’dan kripto paralarla ilgili önemli bir değerlendirme geldi. Özellikle dolar endeksinin (DXY) 2023’ün ekim ayında zirve yaptığını ve artık düşüşe geçeceğini belirtirken bunun kripto paraları sert ve keskin şekilde yukarı götüreceğini ifade ettiler. Kurucular daha önceki analizlerinde Bitcoin'in temmuz ayı civarında 120 bin dolara çıkacağını düşündüklerini söylemişlerdi.
Bugünkü önemli bir veri akışı bulunmazken haber akışını takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Stake Edilen Ethereum Miktarında Rekor Kırıldı

Ethereum ağında gelir elde etmek için kilitlenen Ether miktarı, The Block verilerine göre ağda stake edilen Ether miktarı, yaklaşık 73 milyar dolar değeriyle 30,1 milyona ulaştı ve ilk kez toplam arzın %25’ine ulaşarak rekor seviyeye yükseldi. Bilindiği gibi geçen yıl Ethereum ağında gerçekleştirilen Shapella yükseltmesinin ardından Ethereum ağındaki staking faaliyetlerinin önü açılmış oldu. Daha önce ağda kilitlenen ETH’lerin çekilememesi Ethereum ağındaki staking faaliyetlerini kısıtlıyordu.

LINK Adına Yüklü Transfer Yapıldı

Son zamanlarda, Chainlink’in (LINK) içerdiği önemli bir işlem, yatırımcıların ve analistlerin dikkatini çekti. Whale
Alert’in bildirdiğine göre, yaklaşık 14,7 milyon dolar değerindeki 800.000 LINK, Bybit borsasından kimliği belirsiz bir cüzdana aktarıldı. Bu işlem, balina faaliyetlerinde önemli bir anı temsil ediyor ve piyasa dinamiklerinde ve yatırımcıların Chainlink’e yönelik duyarlılığında potansiyel bir değişime işaret ediyor.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir, ancak Cuma günü gibi yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünmekte. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

SEC’in BTC ETF onayı nihayet gerçekleşirken Bitcoin fiyatlarına yansıması karmaşık oldu diyebiliriz. Önce 48000 sonra da 49000 seviyesine yakın testler gerçekleştiren Bitcoin, buralarda da tutunamayıp tepe yerinde yaklaşık %20'lik düzeltmeler yaşadı. 38500'den aldığı destekle önce 40000 sonrasında ise 42500 dolar üzeri kalıcılık sağlamış gibi görünen BTC için şimdi de 44000 doların üzerine attı ve burada kalıcılık sağlamaya çalışmakta. 44000 seviyenin üzerinde 45500-48000 ve 50000 dolar konuşulacaktır. Aşağı yönlü tepkilerde ise 42500-41750 ve 40000 seviyesini de göz ardı etmemek gerekir.

ALTCOİN ANALİZİ

RİPPLE (XRP)

Ocak ayı başında bıraktığı ipteki likiditeleri geri alan Ripple için SEC davası, balina alımları vb. gelişmelerle birlikte uzun vadeli olarak potansiyel teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Öncelile 16 üzerinde kalıcılığa muhtaç olan koin bunu başaramazsa 15,30-14,65 ve 12,45 desteklerine kadar inebilirken 16 üzerindeki kalıcılıkla 17,10-18,20 ve 19,75 seviyeleri gözlemlenebilir.

GALA 

Yükseliş trendine son verdikten sonra aşağı yönlü hareketlerinde fibonacci düzeltme seviyelerine riayet ettiği görülen Gala tarafında 0,63-0,72 arası sıkışma yaşandığı görülmekte. 0,72 üzerinde 0,8050-0,8485-0,90 ve 0,9275 dirençleri sırasıyla izlenebilir. 0,63 altında ise 0,5770-0,5255 destek bölgesine kadar geri çekilmeler sürebilir.

SMOOTH LOVE POTION (SLP)

Yükseliş trendini sonlandırmasının ardından yatay yönlü hareketler sergileyen SLP için, 0,08270 üzerinde tutunmak önemli olacaktır. Yükseliş emarelerinin görülmesi halinde 0,09390-0,09850-0,11 dirençlerine kadar yukarı hareketler görülebilir. Aşağı yönlü hareketler içinse 0,07870-0,0710 ve 0,064 destek seviyeleri irdelenebilir.

ARPA CHAİN (ARPA)

Yükselen trendin yukarı yönlü ihlali sonrası geri çekilmeler yaşayan Arpa, şimdi de aşağı yönlü ihlallerde bulunmakta. Buna göre satıcılı seyrin devam etmesi durumunda 1,6615- 1,5795 ve 1,4910 desteklerine kadar geri çekilmeler gerçekleşebilir. Alıcılı seyir halinde ise 1,76-1,8320-1,9340 ve 1,9960 seviyeleri takip edilebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!