Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
6/11/2024

Bitcoin'de Düşüş Devam Edecek Mi? - Kriptrade

Tarım dışı istihdam verileri ardından düşüşe geçen Bitcoin, hafta sonunu ve dünü daha sakin geçirirken sabaha karşı gelen satışlar piyasada ufak bir panik yarattı. Son dört gündür destek konumunda olan 69000 dolar altına indikten sonra kısa sürede satış yiyen BTC, 67500 dolara kadar geri çekilmiş durumda. Baş aşağı durum devam ederse bu durumun piyasaya olan güveni de negatif etkileyeceğini arz-talep dengesinde meydana gelecek değişimlere göre panik satışlarının da kendini gösterebileceğini belirtmekte fayda var. Bu senaryoda 66000-64000- 62000-61200-60000 destekleri önemli olabilir. Kısa vadeli toparlanma ihtiyacını karşılayabilirse de 68000-69000- 70000 seviyeleri önemli olup buraların devamında 72200-73800 seviyeleri yeniden test edilebilir ve yeni rekorlar hedeflenebilir. Bu hafta nazarında açıklanacak ABD enflasyon verileri dışında FED faiz kararı ve ardından FED Başkanı Powell’in yapacağı açıklamalar hem dolar varlıkları hem karşıt varlıklar ve dolayısıyla da tüm kripto para piyasası açısından son derece önemli olacaktır.

Haber akışına geldiğimizde, kripto yatırım ürünleri geçtiğimiz haftayı 2 milyar dolar artıda kapadı. En çok yatırımı yine Bitcoin fonları alırken, rakam ise net 1.97 milyar dolardı. Ethereum fonları 68.9 milyon dolar girdi görürken altcoin fonlarına da yatırımlar geldi. Solana, Litecoin, Chainlink fonlarına 700 bin dolar, XRP fonlarına ise 1.2 milyon dolar net yatırım oldu. Fantom’daki 1.4 milyon dolarlık giriş de dikkat çekti. Fonlar 5. haftada da üst üste net girdi görürken, bu zaman dilimindeki yatırım da 3.4 milyar doalr oldu. Haftalık hacim de, bir önceki haftaya oranla %55 arttı ve 12.8 milyar doları aştı. En çok yatırımı BlackRock’ın iShares Bitcoin fonu 948 milyon dolarla aldı. İkinci sırada da 680 milyon dolarla Fidelity vardı. ABD fonları 1.9 milyar dolar ile ülkeler bazında en çok yatırımı aldı. ABD’ye en yakın ülke ise 26 milyon dolarla Hong Kong’du. Short Bitcoin fonlarında 5.3 milyon dolarlık çıkış olurken, bu fonlardaki çıkışlar da üst üste 3. haftasını gördü. Ancak ETF tarafında haftaya ekside başlanması fiyatlamalara da yansımış görünüyor.

Öte yandan, kripto analiz platformu CryptoQuant‘ın kurucusu Ki Young Ju‘ya göre, Bitcoin balinaları 69.000 dolar seviyesinden long pozisyonlar açarak potansiyel yükseliş eğiliminin sinyalini veriyor. Bu hareket, büyük yatırımcıların devam eden akümüle sürecinin ortasında Bitcoin’in gelecekteki fiyat gidişatına olan güvenini gösteriyor. Dikkat çeken veriler CryptoQuant’ın Bitcoin talebinde artış tespit eden bir raporundan sonra geldi. Rapor, sürdürülebilir bir fiyat yükselişi için talep büyümesini hızlandırmanın gerekli olduğunu belirterek, Bitcoin’in yakında bir fiyat artışı yaşayabileceğini ima etti. Bitcoin balinalarının mevcut aktivitesinin, fiyatın 10.000 dolardan 60.000 doların üzerine çıkmadan hemen önceki 2020’deki hareketlerini yansıttığını belirtmekte fayda var. O zamanlar BTC, altı ay boyunca 10.000 dolar civarında seyrediyordu.

Son olarak, kripto para sektörünün lider altcoin‘i Ethereum (ETH), geçtiğimiz haftalarda her ne kadar spot Ethereum ETF’lerinin onaylanması ile birlikte kayda değer yükselişler gerçekleştirmeyi başarmış olsa da, son süreçte satış baskısı ile karşı karşıya kaldı. Bitfinex‘in türev başkanı Jag Kooner ise kısa bir süre önce Ethereum ETF’leri hakkında bir rapor paylaştı ve başlıca şu bilgilere yer verdi: “Yaptığımız araştırmalara göre spot Ethereum ETF’leri, spot Bitcoin ETF’lerine giren para akışının %10 – 20’sini yakalayabilir. Dev şirketler kaynaklarını hem Bitcoin hem de Ethereum’a dağıtmak için ETH ETF’lerine de ilgi gösterecektir.’’ Ancak Kooner, bu tahminin spot Ethereum ETF’leri için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından staking’e izin verilmesi veya reddedilmesi gibi önemli konulara bağlı olduğunu vurguladı.

Bugünkü data akışında sakin bir gün olurken yurtiçinde perakende satışlar rakamı izlenecek. Ayrıca Bitcoin, ETF ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskleri takip edilecek.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

İngiltere’de ETF’ler Düşük Hacimli Gerçekleşiyor

Birleşik Krallık’ta işlem gören Bitcoin ve Ethereum yatırım araçları, çok düşük işlem hacmi gördü. Ülkede 21Shares ve WisdomTree gibi şirketler, Bitcoin ve Ethereum odaklı yatırım araçlarına sahipken 6 Haziran itibarıyla ilk işlem gününden beri toplamda sadece 504 bin 880 dolar işlem hacmi kaydetti. Bu hacmin %59’u WisdomTree, %41’i 21Shares kaynaklıydı. ABD’deki spot borsa yatırım fonlarından (ETF) farklı olarak bu yatırım araçlarını sadece profesyonel yatırımcılar kullanabiliyor. 21Shares ekibine göre bunların genel yatırımcı kitlesine açılmasının çığır açıcı olması beklenirken profesyonel yatırımcıların genelde Londra borsası gibi borsaların dışında, tezgâh üstü (OTC) şekilde işlem yaptığını vurguladı. 21Shares’in ülke müdürü Alex Pollak, ülkenin bu yatırım araçlarını onaylamış olmasının “doğru yönde atılmış büyük bir adım” olsa da işlem hacimlerinin düşük olması beklendiğini söyledi ve bu piyasanın bireysel yatırımcılar için de açılmasını dört gözle beklediklerini ifade etti.

DeFi Bitcoin Aldığını Duyurdu

DeFi Technologies, geçtiğimiz cuma günü kurumsal rezervleri için 110 Bitcoin satın alarak dikkatleri üzerine
çekti ve bunun sonucunda şirket hisse senedi fiyatlarında beklenen bir artış yaşandı. Kanadalı şirket, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bitcoin’i “birincil hazine rezerv varlığı” olarak belirlediğini duyurdu. Bu hamleyle, benzer stratejiler izleyen küresel firmalar arasında bu adımı atan ilk Kanadalı halka açık şirket olduklarını ifade etti. Şirket, Bitcoin’in “piyasa değeri 1 trilyon doları aşan önemli bir varlık sınıfı” olduğunu vurguladı. Ayrıca Bitcoin’in kıtlığı ve sonlu yapısından dolayı onu enflasyona karşı korunma aracı ve değer kaybına karşı güvenli bir liman olarak gördüğünü belirtti.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırdı. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin devamı durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

ETH ETF onay haberleri ile piyasaların nemalandığı dönemde 66000 dolar seviyelerinden ciddi bir alım gelerek 72000 dolar testi yapan Bitcoin, burada kalıcılık sağlayamayıp tekrar geri çekilmelere sahne oldu. Son tarım dışı istihdam verisi ile geri çekilmeler yaşayan ve son dört gündür destek konumunda olan 69000 dolar altına indikten sonra kısa sürede satış yiyen BTC için düşüşlerin devamında 67200-64000-62000-61200-60000 desteklerini karşılamayı bekleyebilir. Bitcoin’de yükselişler içinse 70000 dolar üzerinde günlük kapanışlar kritik olsa da önce 68000 ve 69000 dolar dirençleri aşılıp ardından 72200-73800 seviyelerini yeniden hedefleyebilir ve yeni rekorlar deneyebilir.

ALTCOİN ANALİZİ

POLYGON (MATIC)

Yükseliş kanalını aşağı yönlü kırmasının ardından derin satışlar yiyen Polygon, bir türlü 0,82 fibo derecesine denk gelen 23,95 üzerine kendini atamadı. Bu sebeple satış baskısı devam eden altkoinde 19,50 kritik bir destek olup altında yeni bir satış furyası görülebilir. Tekrar toparlanma yaşanması halinde ise 22,25-23,95 25,20-27,55 direnç seviyeleri gündeme gelebilir.

MY NEIGHBOR ALICE (ALICE)

31 Mayıs - 3 Haziran arası 2x yapan Alice, sonrasında sert geri çekilmelere sahne oldu. Düşüşlerin tepetakla devam ettiği bu alt koin için 50,50-48,55-45,55 desteklerine kadar satıcılı sürebilirken toparlanma hareketlerinin görülmesi halinde de 53,40-56,20-59,15 dirençleri takip edilebilir.

ENJINCOIN (ENJ)

Yukarı yönlü trendin ihlal edilmesinin ardından satıcılı seyrin hız kazandığı Enjincoin tarafında 8,20 üzerinde tutunması kritik öneme sahip olabilir. Zira bu seviyede tutunamazsa satıcılı seyir ağır basabilir ve 7,20-6,35-5,75 destek seviyeleri izlenebilir. Yukarı ataklar içinse 8,75-9,15-9,80-10,40 direnç seviyeleri zorlanabilir.

CONTENTOS (COS)

Son iki haftadır günlük sert yükselişlerde bulunsa da hiçbirinde kalıcılık sağlamayı başaramayan Contentos, geri çekilmelerin önünü alabilmiş değil. 0,34 altında kalıcılık aşağı yönlü hareketleri tetiklerken 0,3000-0,2860-0,2720 destek seviyeleri ziyaret edebilir. Toparlanma halinde ise 0,3400-0,3770-0,4180 dirençleri görülebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!