Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
2/12/2024

Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? -Kriptrade

Kripto para sektöründe hafta sonu özelinde yükselişlerin yaşandığı gözlemlendi. Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) sert artışları, diğer kripto varlıkların da değer kazanmasını sağlamakta. Öyle ki, 44000 dolar üzerinde sağlıklı bir kalıcılık yaşanması ile Bitcoin’in 48000-49000 bölgesine atılabileceğinden bahsetmiştik. Nitekim dün sabah 48000 dolar üzerini gören BTC, 49000 testini de yapsa da şimdilik olumlu bir geri dönüş almış durumda değil. İlk hedef 49000 üzeri kalıcılık olarak görülürken durmaksızın yükselişler sonrası dinlenme veya kar satışı durumu söz konusu olabilir. Bu durumda 46900-45500 ve 44000 destek seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Bunun dışında başarılı bir veri sağlayıcısı olan CoinMarketCap’in aktardıklarına göre bu hafta ilk 500 kripto para birimi içerisinde en çok yükselen altcoinler ID, OM, DYM, CHEQ, NOIA, COTI, COQ, PAAL, SUPER ve ABT olurken bu koinlerde %50’den fazla değer kazancı görüldü.
Haber akışlarına bakıldığında dünyanın en büyük varlık yöneticisi konumundaki BlackRock’un baş yatırım yetkilisi Rick Rieder, şirketin Bitcoin yatırımlarını artırma planını ifade etti. BlackRock’un küçük miktarda BTC’ye sahip olduğunu belirten Rieder, kamuoyunun kripto para birimlerine olan tutumunun gelişimi ile BlackRock’un Bitcoin yatırımlarının da büyüyeceğini dile getirdi. Rieder, insanların BTC’ye olan ilgisinin ve alıcılığının zamanla arttığını, bu artışın kripto para biriminde bir yükselişe işaret edebileceğini söyleyerek kripto para birimlerinin benimsenmesinin artması durumunda BlackRock’un da bu yönde hareket etmeye hazır olduğunu ifade etti.
Bunun dışında, Bitcoin'in kullandığı hashcash sisteminin kurucusu olan Adam Back, yaptığı açıklamasında BTC için fiyat tahmininde bulunurken yarılanma (halving) olayından önce tüm zamanların en yüksek seviyesine, hatta 100.000 dolara ulaşabileceğini tahmin etti. Back, 1 Ekim 2021’de Bitcoin’in dün olduğu gibi yine 47.000 doları aştığını ve ardından 41 gün içerisinde tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi olan 69.000 dolara yükseldiğini hatırlatarak Bitcoin’in yeni rekorlar kırmak için yeterli zamana ve ivmeye sahip olduğunu ima etti.
Son olarak, Bitcoin’in yükselişlerinden önce BTC satın alımı yapan bazı balinalar ise kar realizasyonu yapmaya başladı. Başarılı bir balina kademe kademe BTC satışları gerçekleştirirken popüler bir veri sağlayıcısı olan Look On-Chain, bir balinanın Bitcoin’in 48 bin dolara ulaşmasıyla birlikte satın aldığı BTC’leri borsaya gönderdiğini kaydetti.
Bugün ABD tarafı tatil olduğundan dolayı önemli bir veri akışı bulunmazken haber akışlarını da takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Yapay Zeka’dan Shiba Tahmini

Yapay zeka teknolojisinin kripto para birimleri piyasasına getirdiği yeniliklerden biri olan OpenAI’nin Büyük Dil Modeli (LLM) ChatGPT, popüler kripto para birimi Shiba Inu’nİn (SHIB) 2024 sonunda 0,000033 dolara ulaşacağını tahmin etmektedir. Bu tahmin, mevcut 0.000009419 dolarlık fiyattan %250,3 oranında önemli bir artışı temsil etmektedir. ChatGPT’nin Shiba Inu (SHIB) için iyimser öngörüsüne ek olarak, uzmanlardan oluşan bir panel yakın zamanda SHIB için %1.000’lik bir artış öngördü ve meme coinin bunu 2025 yılına kadar başaracağını tahmin etti.


LINK Beklenen Patlamayı Yaptı

Oracle projelerinin öncü ismi Chainlink (LINK) yukarı yönlü hareketleriyle dikkatleri üzerine çekti. Pyth Network (PYTH) sert yükselişiyle beraber Oracle projelerine olan ilginin artması, Chainlink’i (LINK) harekete geçirdi. Son bir aydır yükseliş eğiliminde olan LINK, Oracle furyasının güçlenmesi ve Bitcoin’in 48.000 doların üzerine atmasıyla birlikte 20 doları geride bıraktı. Ayrıca, hem teknik hem de psikolojik açıdan önemli bir eşiğin üzerine atan popüler coin “En Çok Yükselenler” listesinde ikinci sıranın sahibi oldu. Hatırlanacağı gibi hafta sonuna doğru Link adına yüklü transferler gerçekleştirilmişti.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren Dolar endeksinin sert yükselişler yapamaması USD karşıtı varlıklara nefes aldırmış oldu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler adına sevindirici bir gelişme olmaya devam edecektir, ancak Cuma günü gibi yükselişlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kazanacağından riskli varlıklara karşı direnci artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünüm sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir. Ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünmekte. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda gitmekte. Kısa sürede sırasıyla 42500-44000-45500 dolar üzerinde kalıcılık sağlayan ana koin şimdi de 48000 üzerinde kalıcı hareketler aramakta. Bununla birlikte 49000 testinde de bulunan Bitcoin, buralarda da tutunamayıp şimdilik geri çekilmeler yaşasa da 49000 üzerine atmayı deneyecektir. Sonrasında 50000 üzeri psikolojik sınır devreye girebilir. Bu kadar kısa sürede ivmeli hareket üzerine durulma, dinlenme veya kar satışının yaşanması durumunda ise 46900-45500-44000 dolar destekleri korunmalı.

ALTCOİN ANALİZİ

TRON (TRX)

Diğer alt koinlere nazaran daha sağlam duran Tron için yükseliş trendinin de yukarı yönlü kırılması aşırı alımları beraberinde getirdi. Öncelikle 3,92 üzerinde kalıcılık arayan koin için buranın üzerinde TL bazında en yüksek yerler olup kendin bir zirve bulma arayışına girebilir. Düzeltme hareketlerinde ise 3,60 ve 3,3350 destekleri önemli olacaktır.

DENT

Yükseliş trendini aşağı yönlü ihlal etmesinin ardından hafta sonu Bitcoin ve alt koinlerde meydana gelen yükselişe rağmen aşağı yönlü atılan ip Dent için endişe yaratsa da tekrar buradaki likiditeleri toplayıp bant aralığına girmesi bir nebze olsun nefes aldırdı diyebiliriz. Trend hareketine devam ederse 0,03375-0,03580 ve 0,04420 dirençleri hedef olabilirken aşağı yönlü hareketlerde 0,02945 ve 0,026 destekleri izlenebilir.

LOOPRİNG (LRC)

Yılın sonuna kadar olan yükselişini sona erdiren ve fibonacci düzeltme seviyelerine riayet eden Loopring için 6,85 üzerinde kalıcılık önemli. Buranın üzeri yükseliş için potansiyel teşkil edip ilk etapta 7,60-8,30 dirençleri test edilebilir. Aksi halde 6,40 ve 5,95 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşanabilir.

THE SANDBOX (SAND)

Yükselen trendin aşağı yönlü ihlali sonrası geri çekilmeler yaşayan The Sandbox için 13,00 üzerinde tutunması ile yeniden yönünü yukarı ataklara çevirmiş durumda. Bu ivmenin devam etmesi halinde 14,50-15,25 ve 16,30 dirençleri sırasıyla takip edilebilirken olası satıcılı seyir halinde 13,80-13,00 ve 12,30 seviyeleri destek görevi görmeye çalışacaktır.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!