Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
6/13/2024

Bitcoin’deki Dalgalanma Neden Kaynaklanıyor? - Kriptrade

Tarım dışı istihdam verileri ardından düşüşe geçen Bitcoin’de dün ABD’de açıklanan mayıs ayı enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması birden 70000 dolar testini beraberinde getirdi. Ancak akşam saatlerinde FED’in faiz kararında beklentilere paralel olarak faizde değişiklik yapmaması bir yana özellikle FED Başkanı Jerome Powell’in yaptığı şahin konuşma gün içindeki tüm kazançları sildi diyebiliriz. Baş aşağı durum devam ederse bu durumun piyasaya olan güveni de negatif etkileyeceğini arz- talep dengesinde meydana gelecek değişimlere göre panik satışlarının da kendini gösterebileceğini belirtmekte fayda var. Bu senaryoda 66000-64000-62000-61200-60000 destekleri önemli olabilir. Kısa vadeli toparlanma ihtiyacını karşılayabilirse de 68000-69000-70000 seviyeleri önemli olup buraların devamında 72200-73800 seviyeleri yeniden test edilebilir ve yeni rekorlar hedeflenebilir.

Haber akışına geldiğimizde, ABD Çalışma Bakanlığı, mayıs ayına ilişkin tüketici fiyat verilerini açıkladı. Buna göre tüketici fiyatları Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,0 gerçekleşti. Piyasa beklentisi TÜFE'nin bu dönemde yüzde 0,1 artması yönündeydi. Ülkede TÜFE, Mayıs’ta yıllık bazda ise yüzde 3,3 arttı. Böylece yıllık TÜFE de piyasa beklentisi olan yüzde 3,4 seviyesinin altında gerçekleşti. Öte yandan, ABD'de enflasyon Nisan ayında aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,4 artmıştı. Ülkede değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE Mayıs’ta aylık yüzde 0,2 yıllık yüzde 3,4 artış gösterdi. Beklenti aylık yüzde 0,3 yıllık ise yüzde 3,5 artış göstermesi yönündeydi. Nisan ayında çekirdek TÜFE'deki yavaşlamayla birlikte açıklanan son rakamlar, enflasyonun düşüş eğilimine girdiğini gösteriyor. Ancak politika yapıcılar, faiz oranlarını düşürmeyi düşünmeden önce birkaç ay boyunca daha fiyat baskılarının azaldığını görmeleri gerektiğini vurguladılar. Zira, yetkililer tek bir aylık verinin trend oluşturmadığı görüşündeler. Veri sonrası Dolar varlıklarının değer kaybı hissedilirken riskli varlıklarda ise değer kazancı görüldü. Nitekim Bitcoin’de verinin ardından 70000 dolar testi gerçekleştirdi ve FED faiz kararına kadar bu seviyelerde tutundu.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Fed'den yapılan açıklamaya göre, faiz oranının sabit tutulması kararı oy birliğiyle alındı. Açıklamada, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyona ulaşmayı hedeflediği aktarıldı. Komitenin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin geçen yıl daha iyi bir dengeye doğru ilerlediği kanısında olduğu belirtilen açıklamada, ekonomik görünümün belirsiz olduğu ve enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olunmaya devam edileceği kaydedildi. ABD'de enflasyon, Haziran 2022'de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981'den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak mayıs ayında yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında gerçekleşmişti. Son kararıyla Fed, politika faizini art arda 7 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bırakmış olurken Fed Başkanı Powell, "Bugünkü verileri ilerleme olarak görüyoruz ancak para politikasını gevşetmeye başlamayı gerektirecek güvene sahip olduğumuzu düşünmüyoruz." açıklamasını yaptı. Açıklamalar ile birlikte Bitcoin geri çekilme yaşadı ve enflasyon datasıyla getirdiği tüm kazançları silmiş oldu.

Son olarak, ABD Başkanı Joe Biden‘ın seçim ekibi, Coinbase Commerce aracılığıyla kripto para bağışlarını kabul etme olasılığı hakkında görüşmeler yapıyor. Bu hamle, geçtiğimiz ay aynı platform üzerinden kripto bağışlarını kabul etmeye başlayan Donald Trump’ın kampanyasının ardından geldi. Biden’ın ekibinin, çekişmeli geçmesi beklenen bir seçimde önemli bir seçmen tabanı olan kripto para topluluğuyla bağlantı kurma çabası göze çarpıyor. Biden kampanyasının kripto para bağışlarına olan ilgisi, son düzenleyici eylemlerin baskısını hisseden kripto para endüstrisine destek gösterme arzusundan kaynaklanıyor. Öyle ki, Biden ekibi sektöre düşman olmadığını göstermek için hızlı kazanımlar aramakta.

Bugünkü data akışında ABD kanadında mayıs ayı ÜFE verisi ve haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuru sayısı açıklanırken akşam saatlerinde Hazine Bakanı Yellen’in açıklamalarına kulak verilecek. Ayrıca FET, AGIX, OCEAN isimli 3 altcoin, ASI ismi altında birleşirken Bitcoin, ETF ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskler takip edilecek.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı

Faiz oranlarına ilişkin izlenecek yol hakkında ipuçları verebilecek ABD enflasyon verileri açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, tüketici fiyatları Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı. Piyasa beklentisi de bir önceki ay yüzde 3,4 olan enflasyon artış hızının aynı kalacağı yönündeydi. Aylık bazda ise tüketici fiyatları değişiklik göstermedi. Piyasalar bir önceki ay yüzde 0,3 olan artışın yüzde 0,1 artışa ineceğini öngörüyorlardı. Gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,4 olarak geldi. Analistler çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,5 artış göstereceği yönünde görüş belirtmişlerdi. Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 2,0 azalırken, yıllık yüzde 3,7 arttı; gıda fiyatları aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 2,1 arttı. Veri sonrası Bitcoin 70000 dolar testinde bulundu.

FED Faizi Sabit Tutarken 2024 Beklentileri Şaşırttı

ABD Merkez Bankası (Fed) merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Fed beklentiler doğrultusunda politika faizini değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesinde tuttu. FED projeksiyonlarına baktığımızda bu yıl için enflasyon tahmini yükselirken faiz indirimi beklentisi 3’ten 1’e indi. Karar metninde enflasyona yönelik
söylem değişti ve “son aylarda yüzde 2’lik hedefe doğru ılımlı bir ilerleme kaydettiği” ifadesine yer verildi. Kararın ardından konuşan Başkan Powell bugün açıklanan enflasyon verilerini ilerleme olarak gördüklerini ancak para politikasını gevşetmeye başlamalarına izin verecek güvene sahip olduklarını düşünmediklerini söyledi. Özellikle faiz koridorundaki değişiklik ve Powell’in şahin konuşması, gündüz saatlerinde beklenti altında gelen enflasyon datası ile yükselişe geçen Bitcoin’in gün içi tüm kazançlarını geri vermesiyle sonuçlandı.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırdı. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin devamı durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Son dönemde 66000 dolar seviyelerinden ciddi bir alım gelerek 72000 dolar testi yapan Bitcoin, burada kalıcılık sağlayamayıp tekrar geri çekilmelere sahne oldu. Son tarım dışı istihdam verisi ile geri çekilmeler yaşayan BTC için dün açıklanan enflasyon datası 70000 dolar testi yaptırsa da akşam FED faiz kararı ve ardından konuşmalar ile tekrar gün içi seviyelere geri döndü. Düşüşlerin devamında 66000-64000-62000-61200-60000 desteklerini karşılamayı bekleyebilir. Bitcoin’de yükselişler içinse 70000 dolar üzerinde günlük kapanışlar kritik olsa da önce 68000 ve 69000 dolar dirençleri aşılıp ardından 72200-73800 seviyelerini yeniden hedefleyebilir ve yeni rekorlar deneyebilir.

ALTCOİN ANALİZİ

TRON (TRX)

Haftalık görünümde sert ip hareketleri dışında yükselen kanal hareketini devam ettiren Tron’da yükselişlerin devamı için 3,82 üzerinde haftalık kapanışlara ihtiyaç var. Bu durumda 3,92-4,21-4,34-4,53 direnç seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. Öte yandan yaşanacak düzeltmelerde ise 3,60-3,33-3,15 destekleri izlenebilir.

THE GRAPH (GRT)

Birkaç günlük satıcılı seyrine dün son vermiş görünen The Graph tarafında 8,83 üzerinde kalıcılık toparlanmanın ilk etabını tamamlayabilir. Bu durumda yukarı yönlü hareket beklentisi artabilir ve 9,27-9,80-10,15-10,50 direnç seviyelerine kadar alıcılı seyir görülebilir. 8,83 aşılamadığı senaryoda ise satış baskısı ile 7,67-7,21-6,51 desteklerine kadar düşüşler yaşanabilir.

STEPN (GMT)

Teknik anlamda grafik görünümü sağlıklı durmayan Gmt için 6,40 üzerinde kalıcı olması önemli olacaktır. Aksi halde satışlar derinleşebilir ve 6,00-5,45-5,00 destekleri görülebilir.. Toparlanma emarelerinin görülmesi durumunda ise 7,05-7,45-7,90 direnç seviyelerine kendini atması beklenebilir.

ARPA CHAIN (ARPA)

Son dönemde aşağı yönlü hareketleri hız kazanan Arpa için 1,92 desteğinin testi önemliyken şimdilik bu seviyenin üzerinde kalması pozitif görülebilir. Buradan alacağı destekle 2,1450-2,3790-2,5585 dirençleri gündeme gelebilir. 1,92 altında kalıcılık halinde ise 1,6850-1,4570-1,3830 destek seviyeleri ziyaret edebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!